Ekşi sözlük chp ilişkisi

1 /
Başlığı buraya ben açmıştım. Floodları paylaşan kişinin siyasi görüşü/trollüğü kendi hesabında yazıyor zaten, bu gizli bir bilgi değil ama konu o da değil. Konu imamoğlu veya kılıçdaroğlu'nu eleştiren entry girebilmek de değil. Konuyu ilk tanımda açık şekilde yazdım zaten: chp aleyhine başlıkların trollenmesi. Yani gir ekşi'ye istediğini yazabiliyorsun kendin bak negzl demek çok saçma bir argüman.

Kendisinin iddiaları floodlarda belirtilmiş. Diyor ki bir chpli bir grup var ve bunlar ekşi sözlük tarafından destekleniyorlar. Hacı dayı da demiş ki bunlar akpli troll grup sadece onları yolladılar. Hadi diyelim abese irca troll ve grubu var. Bu iddia başlıktaki iddiayı çürütmez ki. Eğer sözlük objektif olduğunu iddia ediyorsa bütün troll grupları temizleyecek. Senin mantığına göre akpli trolleri temizleyip chpli trolleri normal görmek doğru bir tutum.

Ben ekşi sözlük yazarı değilim. Bu olayı twitterda gördüm ve buraya taşıdım. Ekşi sözlükte uzun zamandır gündemi takip edenler ilgili durumun tespitini yapabilirler; tr gündemindeki chp aleyhine haberler ekşi'de gündem olabiliyor mu? X başlığında şu tanımı yazabilirsin özgürlüğünden bahsetmek konuyu saptırmaktır.
Alaattin'in yazısını yeni gördüğüm için burayı sonradan okuyacak insanlara bilgi vermek maksadıyla yazıyorum, sözü edilen olay AKP'yi övmek ve muhalefet partilerini yermek için çoklu hesaplar alarak gündem başlıklarını işgal eden bir çetenin pasifize edilmesi. Normal üyelerin yaptığı siyasetçi övgülerinin veya yergilerinin engellenmesi değil, ki ekşideki İmamoğlu yahut Kılıçdaroğlu başlığına girerek her türlü eleştirinin özgürce yapılabildiğini de kendiniz görebilirsiniz. Bunu ısrarla söylüyorum.

Twitter'da abese irca isimli kişi maddi veya manevi bir menfaat karşılığında akp trollüğü yapıyor. Pelikan medyasından, yiğit Bulut'tan, hilal kaplan'dan farklı biri değil. Dolayısıyla söylediği her şeyin yalan veya çarpıtma olduğunu akılda tutmak fikir dünyanıza yapacağınız en büyük iyiliktir.
Ülkedeki korkunç ekonomik vaziyeti unutturmak için 5-6 farklı hesap kullanarak siteyi "istanbul'da belediye otobüsünün arıza yapması", "jahrein'in imamoğlu'nu eleştirmesi", "Almanya'nın acından ölmesi" gibi abuk başlıklarla donatarak trolllük yapan bir siyasi propaganda çetesini kendi silahıyla vurmuşlar. Elleri dert görmesin.

Ekşl sözlük'ün CHP ile bir bağı olabilir, bu konuda hiçbir fikrim yok. Ama gerek kemal Kılıçdaroğlu başlığında gerekse İmamoğlu başlığında ağzına geleni sayan bir sürü insan var ve moderatörler bu insanların hiçbirine bir yaptırım uygulamıyorlar. bana inanmıyorsanız girip bakması bedava, açın kendiniz görün.

Ha, ama sen 3 kb'lik beyninle demokrasinin nimetlerinden yararlanarak bir mecrayı a haber kanalına çevirmeye kalkarsan kapı dışarı edilirsin. Bu yönde bir kural yoksa da eninde sonunda ihdas edip önünü keserler, çünkü kimse kendi sitesinde organize şekilde propaganda yapan AKP'li yalanları duymak istemiyor doğal olarak.
Ekşi sözlük'ün yazar familyası malumunuzdur; her telden insan var. Fakat doğrudan chp ile ilişkili bazı politikaları olduğu iddia ediliyor. Bunlar neler? Başlık sansürleme (troll kanalına atma), yazar uçurma vb şeylerle chp lehine haberler öne çıkarılırken aleyhte haberler gündemde tutulmuyor.

Bu işi inceleyen bir kişi var, floodlarını ve özetlerini paylaşacağım. Diğer taraftan sosyal medyadaki belirli belirsiz haber kanallarının vakıflarca ve siyasi partilerce fonlandığı söyleniyor. Mesela akp gidip x kanala para veriyor haber yaptırıyor chp gidip y kanala para veriyor haber yaptırıyor. Tvdeki yandaşlık durumu aynen sosyal medyada devam ediyor. Hele bir de yalama sokak röportajcıları var evlerden ırak. Neyse gelelim konumuza:

Flood 1 git

Bugün size çok ilginç bir meslekten bahsedeceğim. "Ekşi Sözlük'te Chp aleyhindeki başlıkları troll kanalına atıcı" Evet böyle bir meslek var. Ekşi Sözlük bir süre önce Chp karşıtı fikirleri görünmez hale getirmek için bir uygulama başlattı. Buna kanal atama deniyor. Yazarlara konu başlıklarını siyaset, tarih, ekonomi, troll gibi pek çok kategoriye ayırma yetkisi verildi. Bu yetki için en az 500 entry girmeniz gerekiyor.

Bu süreçten sonra ekşiden şu açıklama geldi:

bildiğiniz üzere 500 entry girmiş her yazar kanalcı yetkisine sahip olabiliyordu ancak bu uygulamanın sözlük’ün gelişimi ve yazar sayısının artması ile birlikte yetersiz kaldığını gözlemledik.

bu sebeplerle kanal önerileri ve kanalcı yetkisi ile alakalı iyileştirmeyi yakın zamanda yayına alacağız ve kanalcı yetkisi verilecek yazarlarda pozitif karma sahibi olma şartını aramaya başlayacağız.

ayrıca bazı yazarların çeşitli sebeplerle görünür gerçek ihtiva eden başlıkları da troll kanalına attıklarını tespit ettik. daha önce de duyurduğumuz üzere, kötüye kullanımlarda kanalcı yetkisinin kalıcı olarak alınması, çaylaklık ve hesabın kapanması gibi yaptırımlar uygulanmakta.

çoksesliliğin sürdürülmesi adına sözlük’ü geliştirmeye devam edeceğiz.

Flood 2 git

Beni takip edenler geçen hafta yaptığım " Ekşi Sözlük'teki Chp troll grubunun kanal atama operasyonu" paylaşımını hatırlayacaklardır. Paylaşımdan dakikalar sonra Ekşi Sözlük kanal atama yetkisini 500 entry yazan herkesten alıp yalnızca kendisinin gördüğü bir gruba devretti.

Önce bunun suçu kabullenme adına bir hareket olduğunu düşündüm ancak araştırmayı derinleştirince durumun hiç de öyle olmadığını fark ettim. Şimdi size mükemmel şekilde organize edilmiş bir algı çalışmasının görsellerini sunuyorum. Bakın Ekşi Sözlük'te neler oluyor.

İki gün önce Ekşi Sözlük muhafazakar fikirleri savunan neredeyse bütün yazarlara iki aylık bir ceza verdi. Sözlükte yıllardır uygulanmayan kuralları yalnızca Ak Parti'li yazarlara aniden uygulayarak Chp karşıtı fikirlerin tamamen susturulmasını sağladı.

Özet olarak ekşi sözlük birilerinin arka bahçesi gibi çalışıyor.

(bkz: twitter`ın ve ekşi sözlük`ün gündem belirlemesi ama toplumda karşılık bulmaması)