ekşi sözlük vs dünya sözlük

1 /
ekşi ve dünya sözlük kıyaslanamaz. daha önce muhtelif başlıklar altında yazmıştım, diğer sözlükler, gogol'un paltosu misali, ekşi'nin cebinden çıkmışlardır. bu kenarda dursun.

ancak ekşi'de edilen küfürler ve dönen bel altı edebiyatı ile burayı bir tutmak "dünya da aaaynı ekşi, aynısı" demek, orada bilhassa futbol başlıkları altında birbirinin anasına, bacısına, dinine, imanına sövenlerle bir tutmak, kıyastan anlamadığınızı göstermenin yanında, kantarın topuzunu da kaçırmanızdır. burada futbol başlıkları altında yazan 5-6 kişi filan var. kendimi saymıyorum, çünkü olayın çok yorum tarafında değilim. ama yoruma giren ve birbirine laf atan yazarların birbirine küfür ettiğini, ayarsızlık yaptığını, bağlantılı başlıklarla sol frame'i çöpe çevirdiğini de görmedim. dünya kupası dolayısıyla, günde 4, bilemedin 5 başlık açılıyor sportif müsabakalarla ilgili. altına da bir kaç yazı giriliyor. normal spor takvimi içinde olsa, günde 1 başlık bile açılmıyor. mesela önceki akşam basketbolda 5 takımımızın avrupa kupalarında maçı vardı. ne bu maçlar için başlık açıldı, ne de ilgili takımların başlıklarında bir şey yazıldı.

doğrudur, yazar sayımız, buna oranla içerik üretimimiz az. reytinglerimiz düşük. sözlüğümüzde yapısal ve düşünsel bir sürü eksiklik var. ancak, çıkıp da, "çöp olmuş burası, çöp" diyecek kadar da değil. buranın sorunları ile ilgili en çok fikri olan, neredeyse üretim anlamında hiç katkısı olmayanlar ve kodlanmışçasına, bazı zamanlarda gelip, kodlandıkları şekilde yazıp gidenler. işte bu, kıyaslanacaksa, ekşi ile kıyasımızda bizi fersah fersah öteye taşıyor.

efenim buyurunuz yazınız. elinizi kolunuzu tutan olursa, haberimiz olsun. sonra da sözlük kapanacak mı, kapanmayacak mı derin analizler kasarsınız.
dünya sözlük'e kayıt olduğum günün üstünden çok uzun bir süre geçmediği için iddialı laflar etme hakkını kendimde görmüyorum ama fark ettiğim bir abukluk var, güya küfür yasak ama "git git" yazmak, "haspam" yazmak, "ağzıma mıçtılar" yazmak falan serbest çünkü bu yazılara dokunulmuyor. madem küfür yasak bu yazıların da silinmesi lazım, başını örter kıçını açar misali saçma bir vaziyet söz konusu.

ekşi'de ise bol bol küfür ve bol bol yazar var, buna dayalı olarak mizahi yönden çok komik entryler görüyorum. ayrıca eğer küfür sevmiyorsanız küfürlü yazanları engelleyerek kendinize küfürsüz bir habitat da yaratabiliyorsunuz. dünya sözlük'te ise devamlı suretle mizah yapmaya çalışan bir iki arkadaşı görsem de hiç komik olmadıklarını itiraf etmek zorundayım, biraz olsun twitter'da ekşi'de takılan birinin buradaki şakaları komik bulması mümkün olmaz zaten. onun dışında gündemle ilgili konularda zırvalayan iki üç akpli dışında aklı başında insanlar çoğunlukta diyebilirim. ekşideki ruh hastası, moda tabirle toksik insan topluluğunun burada olmaması büyük bir avantaj.

ama gel gör ki futbol başlıklarında aynı toksik kitle burada da göze çarpıyor. ekşi'nin seviyesini magmaya indiren bir numaralı etken futbol fanatiklerinin holiganlıkları ve bitmeyen kavgalarıydı, bu siteyi yöneten biri olsam bu gidişi en başından durdurmak için çabalardım sanırım.
Ekşide gündemi takip edersin yani selde sürüklenen çöp gibi. Dünya'da ise gündemi yazarsın ve tarih gündemi yazanları yazar.

Şakası bir yana ekşide kurumsallaşma var. Burada herşey dervişe bağlı ama ssg Amerika'ya gittiğinde kanzuk'a bıraktı. Burada öyle bir durum yok. Zannediyorum dediğim anlaşılmıştır. Sosyal medya ekibi çok iyi. Ekşi şeyler bölümünü kullanmak zevkli. Ama yine de yıllarca ekşi okuyacağıma gelip burada yazsaydım keşke diyorum.
Bence bura daha iyi ya. Sakin huzurlu bi yer. Çok müdahale yok. Ekzantrik kişiler var. Nevi şahsına münhasır değişik tipler var, ben varım hakeza.
dün geceki depremde ekşi sözlüK'te yarım saat içinde tam 160 sayfa yani 1600 entry girildi. Dünya sözlüK'te ise o zaman zarfında sadece 3 entry var.
Sonuç? teheccüde de kalkmıyorlar bizimkiler. hadi hüsn-ü zan edeyim, kalkıp dua etmişlerdir, sözlüğe koşmamışlardır.
o değil de gece 04.00 04.30 arası ekşi'de o kadar kullanıcı nasıl ayakta ve de sözlüğe koşmuş?

edit: Gerçi ekşininki sadece bir başlıkta 1600 entry. Aynı olay için 50 ayrı başlık açılmıştı, onu unuttum.
ekşi kendileri çalıp kendileri oynadıkları yer. Trol ün teki çıkar git den haber gösterir, hepside sanki olmuş gibi inanır.
siteye girişe robot olmadığını kanıtla testleri çıksa yarısından çoğu giremez o seviyedeler *