ekvator ginesi

1. (Tematik)
nüfusu 400 bin, başkenti malabo, yüzölçümü 28.051 kilmetrekaredir. yönetim biçimi askeri bir ara rejimdir. sömürge dönemi sonrasında geçiş süreci hala sürmektedir.
devamını gör...
2. (Tematik)
1968'de bağımsızlığını kazanan ülke 190 yıl ispanya idaresi altında kalmıştır. sınırları içerisinde başkenti malabo'nun bulunduğu bioko ile birlikte iki ada barındıran bu ülke afrika kıtasının en küçük ülkelerinden biridir. 1827'de ingilizlere santa isabel adasında kölecilik faaliyetlerine karşı yardım etmeleri için bir üs temin edilmiştir. bundan sonra ülkede ingilizlerin nüfuzu hissedilmeye başlanmıştır. 1960'da sömürgecilik fikrine karşı bm'de meydana gelen fikir akımıyla ispanya, ekvator ginesi'ni koloni olarak uzak denizlerdeki eyalet haline getirmişmiştir. daha sonra ispanyol ginesi tekrar ekvator ginesi haline gelmiştir. fernando po ve rio muni adında iki eyalete de sınırlı olarak kendi kendini idare etme hakkı tanınmıştır. ancak madrid'deki bir konferanstan sonra 1968'de ekvator ginesi bağımsızlığına kavuşmuştur. fang topluluğundan francisco macias nquerma ülkenin ilk başkanı olarak seçilmiştir. ekvator ginesi bağımsızlığını kazandıktan sonra ekonomik buhranın yanında politik buhranlarla da sarsılmıştır. 1969'da ispanyollar ve rio muni'deki halk arasındaki gerginlik gösteri yapmaya kadar varınca ispanya gemi yollayarak vatandaşlarını ispanya'ya getirtmiştir. madird elçisini geri çağırdığından kriz bitmiş olmasına rağmen pek çok ispanyol ülkeyi terk etmiştir. 1969 mart ayında dışişleri bakanı atanassio ndongo ve bm temsilcisi saturnio ibongo darbe teşebbüsünde bulunmuşsa da başkan macias'ı yakalayamamışlardır. dolayısıyla macias tekrar iktidara gelmiştir. ndongo, ibongo ve diğer bubi liderleri yakalanmıştır. darbeden sonra macias diktatör haline gelmiştir. 1979'da yapılan bir darbeyle askeriye, yönetimi ele geçirmiştir. 19892'de yeni anayasa kabul edilmiştir. 1983'te seçimler yapılmıştır. 1992 yılında çok partili siyasi hayata müsaade edilen ülkede aynı yıl petrol çıkarılmaya başlanmıştır. nguema 1996 ve 2002 yılı mart ayında tekrarlanan devlet başkanlığı seçimlerini de kazanmıştır. 2004 yılı mart ayında gerçekleşen başarısız darbe muhalefetin güçsüzlüğünü ortaya koymuştur.

ekvator ginesi'nde halkın çoğu ziraatla uğraşır. ihraç ürünlerinin en önemlisi kakaodur. çeşitli meyve, sebze ve tahıl üretimi de yapılmaktadır. ülke ekonomisinin yükünün büyük bir kısmını fernando po bölgesi karşılamaktadır. ekvator ginesi dış ticaretinin %75'ini ispanya ile yapar. 1992'de petrol çıkarılmaya başlanan ekvator ginesi dış ticaretinin %75'ini ispanya ile yapar. 1992'de petrol çıkarılmaya başlanan ekvator ginesi denizde petrol rezervlerinin bulunmasıyla hızlı bir ekonomik gelişme sağlamış ve son on yılda sahra altı afrika'nın üçüncü büyük petrol üreticisi konumuna gelmiştir. fakat ekonomideki bu gelişmelere rağmen halkın yaşam standartlarında bir iyileşme gözlenmemektedir.
devamını gör...
3. (Tematik)
eskiden bir ispanyol sömürgesi olan ispanyol ginesi'ydi. ülkenin sınırları başkent malabo'nun bulunduğu bioko'nun da dahil olduğu birkaç adayı kapsar. adının ekvator'a yakınlığı ve gine körfezi'ne komşu olmasından geldiği sanılmaktadır.
devamını gör...
6. (Tematik)
ekvator ginesi, kıta afrikası'ndaki nüfus bakımından en küçük ülkedir. ayrıca kıta afrikasındaki en küçük birleşmiş milletler üyesidir.
devamını gör...
7. (Tematik)
1968 de bağımsızlığını kazanan ülke. 190 yıl ispanya idaresi altında kalmıştır. sınrıları içerisinde başkenti malabo nun bulunduğu bioko ile birlikte iki ada barındıran bu ülke afrika kıtasının en küçük ülkelerinden biridir.

ekvator ginesi nde halkın çoğu ziraatla uğraşır. ihraç ürünlerinin en önemlisi kakaodur. çeşitli meyve, sebze ve tahıl üretimi de yapılmaktadır. 1922 de petrol çıkarılmaya başlayan ekvator ginesi denizde petrol rezervlerinin bulunmasıyla hızlı bir ekonomik gelişme sağlamış ve son on yılda sahra altı afrika nın üçüncü büyük petrol üreticisi konumuna gelmiştir. fakat ekonomideki bu gelişmelere rağmen halkın yaşam standartlarında bir iyileşme gözlenmemektedir.
devamını gör...
13. (Tematik)
ekvator ginesi ya da resmi adıyla ekvator ginesi cumhuriyeti, atlas okyanusu kıyısında bir orta afrika ülkesidir. afrika'nın en küçük ülkelerinden biridir. kuzeyde kamerun, güneyde ve doğŸuda gabon, batıda gine körfezi ve güneybatıda sao tome ve principe ile çevrilidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.