elalem ne der

1 /
elalem diye birileri var ve henüz kimlikleri tespit edilememiş bu kişiler hep var hayatımızda . en kötüsüde bu belirsiz kişilerden hep korkarız ve korkutuluruz. elalem ne der? elalem ne der diye bile düşünmez misin? yada yapacaktım ancak elalem bu duruma ne der diye düşündüm gibi deyim atasözü benzeri sözler dahi kalıplaşmıştır.kesin olan şu ki elalem her şartta bir şey der ve memnun edilemez.o zaman elalem....
İnsanların hayatlarını dilediğince yaşayamamalarının temel sebeplerinden birisi olan örtülü toplum baskısıdır. Herhangi bir şeyi yapmadan önce birçok insan tarafından yapılacak eylem bu süzgeçten geçirilir. Halbuki elalem hep diyecek bir şey bulur, asla doymaz.

22 ayın 20 ayını evime tek bir gün bile gitmeden geçirdikten sonra 1 haftalığına tatile gidip 2 fotoğraf paylaşınca elalem bana "ooo paşam yaşıyorsun bu hayatı", "hayat sana güzel valla" şeklinde birçok şey söyledi. Peki elalem ben 20 ay boyunca evime gitmemişken neredeydi?

Bu yüzden elalem ne der diye düşünerek kendinize bir hapishane oluşturmayın. Sadece kendiniz için yaşayın. Nasıl olsa elalem her zaman diyecek bir şey bulacaktır.
“Elalem” artık nasıl su geçirmez bir zümreyse, her koşul ve ihtiyat altında varlığını muhafaza edebiliyor. Kaç yaşında olursak olalım, hangi mekanda, mevkide, görevde olursak olalım illa ki bir “elalem” çıkmazına dört nala sürülüyor heves atlarımız. Sonuç git hezimete direnenlerimiz de vardır elbet. Onlara selam ederiz.
Toplum zoruyla insanları baskısı altına almış düşünce sistemidir. En iyi ihtimalle yetmiş yıl kalınacak dünyada insan gider kendini bu iki kelimenin esiri eder. Kabuklarından sıyrılanlara ne mutlu.
sözünü ve görüşlerini ciddi anlamda dinleten bir örgüttür. hayatımızı şekillendirirken de elalem ne der diyoruz. elalem onaylamıyorsa ve sert bir tepki verecekse geri çekiliyoruz. anlayacağınız bütün hevesimiz kursağımızda kalıyor.
insanın hayatını zehir eden düşünce. tamam kimsenin dediğini umursamayıp embesilce hareketlerde bulunmak da iyi değildir ama bunun fazlası insanın hayatını mahveder. elalem insanı mantıklı şeylere yönlendiriyorsa dinlenir. yoksa kendi şahsi arzularını ve düşüncelerini sana empoze etmeye çalışan kişileri önemseyip hayatını ona göre şekillendirmek insanı ömür boyu mutsuzluğa iter. sırf ailesi istiyor diye istemediği bölüm okuyan kişi gibi.
dikkate alınması gereken durum
evet kim ne derse desin bizi ilgilendirmez
ama el-alem 'in ne diyeceği önemlidir.
el (elif lam) takısı mağrife (bilinen) bir alemi kast ediyor. Yani sıradan ve belirsiz kişiler değil. el takısının neyi kast ettiği konunun kendisinden belli olur. bu alem aile büyüklerimiz olabilir, öğretmenler üstadlar olabilir,
elalem ne der'in ekseni kayınca kimseyi umursamaz olduk
sonra da bu gençler ne diye böyle diye serzenişte bulunuyoruz .
elalem ne der için düzgün bir alem seçin
ve elalemi önemseyin.