elbistan

1 /
Canım memleketim.

İlk depremi atlatamazken ikincisinin şoku yaşandı. Bizim burada haberleri izlerken yüreğimiz ağzımıza geldi orada yaşanan korkuyu hayal bile edemiyorum. Çarşıya inen yollar bile çoğu yer için kapalı ki kapalı olmasa bile çarşıdan eser yok, mahalle içindeki toplanma yerlerinden olması gereken camileri yıkılmış, soğuğun iyice arttığı bu zamanlarda dışarıda bekleyen bir sürü insan.

Yatağa mahkum olan kuzenim çatlak olan evden dışarı çıkartılamadı çünkü gidecek bir yer yok. En son boş arazide bekleyen dayımlar ise etrafı sacla çevrili araba garajında bekliyorlardı. İletişim kurmak kısıtlı sarjları bitiyor. Yemek işine hiç değinemiyorum bile.

Şu an bir şehre hususi olarak bir ihmal söz konusu demek çok garip. Artçılar ile ayakta durmanın bile güçleştiği her yere ulaşmak keşke mümkün olsaydı. Komşularımızın, tanıdık tanımadık herkesin, yıkılan evlerini sadece seyretmek zorunda kalmasaydı kimse. Rabb'im tez zamanda aydınlığa çıkarsın inşallah hepsini..
Gün ışımaya başladığında, adı en çok telaffuz edilecek yer burası olabilir gibi duruyor. İlk depremin şokundan ve genel olarak tahribatın dehşetinden, 7,6'lık ikinci depremi ve merkez üssü olan Elbistan'ı unuttuk. Bölgeden gelen haberler maalesef çok kötü. Haberler şehir merkezlerinden verildiği için bir ilçe olarak Elbistan arka planda kaldı. Oysa adıyaman'la, osmaniye ile kıyaslanamaz burası. Dengi, maraş ya da malatya'dır.

Yardımların geç ve yetersiz geldiği söyleniyor. Enkazlara daha dokunulmadığı da iddia ediliyor. Aklıma düştü, evin içinde volta atıyorum.
halkının tamamı ishal olan ilçedir.
tam merkezinden ceyhan nehrinin doğmasına rağmen kirli musluk suyundan dolayı şehir zehirlenmiştir.

--- alıntı ---

havadis vereyim havadan sudan
norovirüs’ünü saçtı gidiyor
karın ağrısıyla kalktık uykudan
otuz bin kişiyi geçti gidiyor

sağ olsun kaymakam sağ olsun vali
verdi beyanatı duydu ahali
ulusal basına yansıdı hali
kanaldan kanala uçtu gidiyor

elden ele gezer serum şişesi
koca elbistan’ın kaçtı neşesi
revirden farksızdır dört bir köşesi
komşu ilçelere kaçtı gidiyor

yetkili organlar, beyler bayanlar
halka hizmet denilince ne anlar
üşüyen, titreyen ateş çıkanlar
sağlık ocağına göçtü gidiyor

ortada sorun var! sorumlu yoktur
ne yapsın hemşire ne yapsın doktur
tutulan değneğin her yanı git
safi firesini ölçtü gidiyor

döşlere vurarak çekeriz oyu
en büyük hatalı içende suyu (!)
irezillik elbistan da diz boyu
kutunun ağzını açtı gidiyor

bu işte su’cuyla serum’cu kârda
büyükler çaresiz çocuklar darda
gözükara’m daha uzun yazarda
ekini tarladan biçti gidiyor

--- alıntı ---
güzel memleketimdir.
gözlemlerime göre ülkenin büyük bi kısmı bu ismi duyunca ülke git ır maraşın bir ilçesidir.
100 bine yakın nüfusu ile birçok ilden büyük ve gelişmişgit maalesef ilçemizdeki 2 büyük termik santral(2 tane daha açılacak) kış ayları dışarı çıkılmayacak derecede hava kirliliğine neden olmaktadır.yetkililere sesleniyorum mağduruz.*
ceyhan nehri burada doğmaktadır ve şehrin içerisinden akıp gitmektedir.
lafı uzatmayalım güzel yerdir vesselam.
iş başvurusu için görüşmeye gelen bir arkadaş buralı idi.iş arkadaşım ülke olduğunu düşünerek sohbet edince daha fazla kendimi tutamayıp gülmüştüm.sonundaki tan ülke havası katıyor demek ki.