elektrik panosuna bırakılan tavanın patlamaya sebep olması

1 /
(bkz: elektrik yanığı)

o değil de, ben gibi apartmanın elektrik panosuyla uğraşmaya, asansöre kardeş sen hayırdır diyerek, adeta bir kumandaya vurma edasıyla tekrar elektriklendirmeye gidecekseniz, mevzuya tahta gaşıklan gideceksiniz, yalıtkan ya hani, biliyoruz işimizi.....

*
oysa panoların alt kısmı geniş ve derin bir tekne gibidir. pano üzerinde çalışırken oraya, yankeski, tornavida, kargaburun filan koyacak kadar bir alan olur. demek ki bu arkadaşlar, panolarda alt tarafta olan klemenslerin ya da sigorta/şalter girişlerinin üzerine koymuşlar tavayı.

fi tarihinde, elektrik stajı için şişe cam fabrikasındaydım. bir usta, çok büyük bir elektrik panosunda bir çalışma yapmış. muhtemelen panodan geçici bir süre için elektrik almış ya da pano üzerinde bir sigorta değiştirmişti. çünkü panolarla ilgili kapsamlı işler elektrik ustalarının değil, doğrudan teknisyenlerin sorumluluğundaydı. neyse efenim. usta işini görmüş, panonun altına koyduğu takım çantasını toplarken, panodan bir ses, bir çıtırtı geliyor. kafasını kaldırıp panoya bakmasıyla, büyük bir spark ve ardından patlama... fabrikanın yarısının elektriği kesiliyor. usta'nın suratı sparktan yanıyor.

elektrik panoları, genelde en dandik sacdan imal edilir. üzerine vurulan grimsi, yeşilimsi boya da izolasyonu sağlaması için değil, paslanmasın diyedir. elektrik aksamları içinde en güvenilmez olanıdır. üzerinde her zaman kaçak olma ihtimali vardır. muhafaza ettiği sigorta, şalter, role, kontaktör, santrifüj filan yüzünden, bol bol açıkta kalan iletken malzeme de içinde durur. elektrikçi bile olsanız, pano üzerinde çalışırken de, yakınındayken de dikkatli olmanız gerekir.
Antalya/manavgat'ta bir işyerinde gerçekleşen olayda, çalışanlar yemek yedikten sonra tavayı geride kalan arkadaşa emanet etmişler. adam da işyeri kilitlendiği için yemeği yedikten sonra tavayı kimse almasın diye elektrik panosuna bırakmış ve sonrasında büyük patlama gerçekleşmiş. çalışanın ellerinde yaralanmalar var, tava ise sizlere ömür. Allah'tan ölüm falan olmadı.

git