emekli maaşı

1 /
staj mağdurları olarak ağlayanların da 2 gün sonra maaş mağdurları olarak ağlaması yakındır. o değil de bu durum jet fadıldan dolandırıldıkları için hak aramak maksadıyla fadılzedeler fonuna para yatıranların, fonu kuran jet fadıl tarafından tekrar tokatlanmaları hikayesine döndü. çiğdem ve kola eşliğinde takip edip besim tibuk kahkahası atıyorum.
Yeni nesil emekliler için kuş olacak. Devletimiz dönem dönem ödenen sigorta primlerine göre kat sayı ayarladı. Artık çalışan kadar emekli maaşı alan amcalar yerini aç kalan amcalar olarak alacak. Yavaş yavaş kanunlar işçinin aleyhine göre değiştiriliyor. İşe yaramayan sendikalarda buna göz yumuyor.
ak partinin gider ayak millete ve yeni yöneticilere sapladığı son kazık. şimdi aktroller ve ekonomiyi a-haber ve kanal-d den bilenler zırvalayacak ama maaş artışı en kötü şeylerden birisidir, göz boyamadır ak parti de bunu yapmaktadır. maaş artırmak yerine üretim maliyetlerinin düşürüldüğü ve üreticilerin karlılığının korunduğu bir sistemle alım gücünün artırılması daha evladır. gerekise emekliler bir süre güçlük çeksinler... neden çeksinler kardeşim değil mi? bu şekilde zamlarla emekliler bir zaman değil üç-beş zaman sıkıntı çekecekler, o P artış maliyeti ekonomide kaçlık dilime denk geliyorsa piyasaların hepsinde o kadarlık artış olmak zorunda çünkü karşılanacak bir kaynak lazım. anlamadıysanız a-haber kafanızı karıştırıyor ise; o zam hazineden ödenecek, hazineye de vergiler ile gidecek, senden, benden, ondan. bu arada mehmet cengiz'in borcu silinirken hazine zarar ettirilmiş yani o maliyet bize yüklenmişti idrak edemeyen olduysa insanlar bu yüzen kızdılar hani... ha idrak edip ikiyüzlülük eden varsa benlik değil mevzu ben hakkımı haram ediyorum gerisi diğer kullarla ve allah'la arasında.
taban maaş 7.500 tl ye eşitlendi. bu rakamın altında emekli maaşı alanların eksik tutarı hazine tarafından karşılanacak. 7.500 tl üzerinde maaş alanlarda bir değişiklik olmayacak. düşük alanlara artış. yüksek alanlara bir şey yok. bu gidişle birkaç yıla en tavandan emekli aylığı alanlar dahil tüm emekli maaşları taban maaştan ödenecek. baş sorumludan biri yalan yanlış açıklanan tüik istatistikleridir. ikincisi 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı sigorta kanununda imzası olanlardır. 5510 ile hem aylık bağlama oranları düşürüldü hem de emekliye ödenen refah payı 0'a çekildi.

çözüm için taban maaş asgari ücret olarak belirlenecek ve sgk primi asgarinin üzerinde yatmış emeklilerin hakları zayi edilmeden kademeli biçimde artırılacak. sgk emekli aylığı sisteminde köklü reform şart oldu.
130 emekli maaşıyla bir togg alınabilir.

60 yaşında emekli oldunuz diyelim. en az 3 çocuktan mütevellit, en az ikisi hayırsız evlat çıksa biri en azından hayırlıdır. yerleştiniz evladınızın evine. kira yok, yemek parası yok. arada torunlara hediye alırsınız. olur da sizden para isterlerse kefen (togg) parası dersiniz.

130 emekli maaşı takribi 11 sene yapıyor. ama hadi sağa sola bişilere para harcadınız diyelim. 13 sene diyelim biz ona.

73 yaşında mis gibi fıstık gibim bir togg arabaya binersiniz. bir de şöyle düşünün şimdi 25-30 yaşındasınız, 40 sene sonra bu togg ne hale gelir kimbilir. o zamanki togg'un sıfır modeli -uçar diycem olm 1985 geleceğe dönüşte 2015'i hep uçan arabalarlan hayal etmişler hüsn-ü hayal- uçar demiym de çok acayip bişi olur. füzyon müzyon bulurlar artık heralde elektrik yakıt derdi de olmaz onun.

tüm bunları yazdıktan sonra düşündüm de olm bir insan neden 73 yaşında togg alsın. 73 yaşında hacca gidilir, elektrikli bisikletlerlen şeytan taşlama yolu yürülür..Her zaman az oluşu ile konuşuldu. Zam yapılıyor ama hâlâ az oluşu konuşuluyor. "Yükselen ben değilim bak asansör" misali. Enflasyon, zam, yüzsüzlük derken bu maaşın yerinde kımıldaması alım gücü açısından hiçbir şey ifade etmiyor. He oy alım gücünü bilemiyoruz maalesef.