empati

1 /
Dünyanın en tırt kavramlarından birisi. Kişi kendinden bir nebze bile bulmadığı bir hissiyatı anlamlandıramaz. Samimiyetsizlik akar. Anlamış gibi davranmak anlamamaktan çirkindir.
zorla gerçekleştirileni değil, istemsizce bir ömür boyu yapılanından bahsedeceğim.

bir nimet midir yoksa bir baş belası mı tartışılabilir ancak güzel bir yanı olduğunu farkettim. tek taraflı bir ilişki yaşamıyorsunuz. sevdiğiniz sizi seviyor ve sevdiğiniz şekilde seviyor, hoşlaşmadığınız da sizden hoşlaşmıyor zaten. bu gerçekten güzel bir özellik.

kaygısız başım *.
*
Her insanın empati yapabiliyor olması gerektiğini düşünüyor olsam da, bu durumun bir ütopyadan ileriye gidemeyecek olduğunu kabul etmiş bulunmaktayım. İnsanlar karşılarında bulunan insana bir şeyler söylerken, bir takım davranışlarda bulunurken hiç düşünmeden hareket ediyorlar. Halbuki herkes kendisine yapılmasını istemediği bir hareketi karşısındaki insana yapmamalı diye düşünüyorum.
Gelisimi, kazanilan deneyimlerle paralellik gosterse de esasen dogustan gelen bir ozellik olarak aciklanmakta olan durum.

Empati yetenegi kendisine fazla gelen biri olarak soyleyebilirim; muhatabiniz onem addettiginiz yahut sevmediginiz biri de olsa, sirf insan oldugu icin kendinizi yerine koyabiliyorsunuz degerlendirirken. İkili iletisimde oldukca saglam ilerlemeyi mumkun kilan bu durum bir nevi muhatabinin ayakkabilarini giyip ayni yolda yurumekle esdeger. Mana bakimindan.
(bkz: Empatik tepki)
(bkz: empati eksikliği)
(bkz: Empati yeteneği gelişmemiş insanlar)

Empati, kendinizi karşınızdaki kişinin yerine koyup olaylara onun bakış açısı, onun duygu düşüncelerine göre, onun hisleriyle, duygudurumuyla bakmak ve bunu karşıdaki kişiye hissetirmenin adına denir.

Empati denilen şeyin en önemli basamağı karşıdakine değer vermek ve o kişiyi sevmek. Önem vermediğin kişiye empati kuramazsın. Empati sadece bir duygu değil, anlama, hissetme, düşünme ve karşıdaki kişiye iletme yani karşıdaki kişiyle bir bağ, paylaşım kurma.

Ama bu bağ karşıdaki kişiye benzeme, dönüşme ise ona sempati denir, empati değil. Sınırların farkında olarak karşıdaki kişiyle empati yapabilme önemli.