en ateşli devrimciyi alın, sınırsız iktidar verin; bir yıl içinde çar'dan daha beter olacaktır

1 /
1 yıl içinde nedir? en başta küsuratlı sayı verilmediğine göre, doğru olması mümkün değil.

bakunin'e ait mi bilmem. bakunin, anarşist-komünist tayfa içinde, öngörü yeteneği en az olanların başında gelir. devlet ve anarşi'de sedan muharebesi'nden bahisle, defalarca ve ısrarla "fransa bitti, bir daha asla toparlanamazlar, almanya fransa'nın hamişine nanay pi pi kaydı" deyip durmuştur. oysa 50 yıl sonra, bu kez fransa, almanya'yı teslim almıştır.

bakunin tarafı böyle. ama sözün geçerliliği var. gücün yozlaştırmayacağı, kişi de, kurum da, değer de yoktur. zaten bundan ötürüdür ki, halen işlemekte olan bütün sistemler kurulurken gerekli denetim mekanizmalarını da barındıracak şekilde kurulmuştur. süreç içinde de yeni denetim mekanizmaları oluşturarak süreci kontrol altında tutarlar.

mel gibson'ın patriot filminde, ingiltere'ye karşı bağımsızlık için bir oylama yapılır. oylama öncesinde, temsilciler görüşlerini söylerler. sıra Gibson'un canlandırdığı Benjamin Martin karakterine gelince, "neden yanıbaşımdaki 1000 despotu, 5000 km ötedeki bir despota tercih edeyim" der.

ünlü bir ehl-i politican'ın da dediği gibi, bunlar karışık şeyler, kurcalamamak lazım. kafayı yersiniz. alıp kullanmak lazım.