en güzel filtre kahve

1 /
Kişinin kahve denilen sıvıyı ne amaçla tükettiğine göre şekillenen bir tercih.

Şimdi şöyle bi’ gözlemim var, Türk insanı çayı bardak bardak götürmeyi seviyor ama kahveyi tek bir birim halinde tüketmeyi tercih ediyor.
Sanırım bunda çoğunlukla Türk kahvesi içiyor olmamız etkili. Türk kahvesi biraz ağır çünkü insanı tıkıyor zaten. Halbuki filtre kahve -demlenme türüne göre- gayet fincan fincan içmeye müsait bir türdür.
Ben hep tek içimlik kahvelerin daha sert, sohbete yahut kitaba hiç değilse keyfe katık edilecek kahvelerin daha hafif olması gerektiğini düşünüyorum.
Sabah uyandınız ve uykunuzu açmak istiyorsunuz. Yahut öğrencisiniz ve sınav haftasındasınız. Veya iştesiniz toplantıya gireceksiniz. Ya da akademik bir Metin okuyacaksınız. İşte böyle durumlarda daha asidik tadı daha ağır ve tek içimlik kahveler bence daha iyidir. Elbette bu tek içimlikten kastım insanı hayattan soğutan espresso değil.
Her neyse böyle bir durumda ağır-ekşi aromalı el salvador, Venezuela Veya Yemen kahvesi içebilirsiniz.
Ama biraz daha uzun soluklu bir kahve içimi deneyimlenmek için Etiyopya , Kolombiya , Guatemala daha iyi bir tercih olacaktır.
Tabi bu dediklerimin hepsi değişik ülkelerden gelen kahveleri bulunduran mekanlar için geçerli. Zaten kimse evine kutu kutu bunları almaz-almamalı.
Bir yerde siz filtre kahve istediğinizde size menşeini sormadan getiriyorlarsa onun da Brezilya olma olasılığı çok çok yüksektir. Brezilya kahvesi orta kalite ve orta sertlikte bir kahvedir zaten. Ama eğer sorarlarsa yukarıda verdiğim tavsiye size yardımcı olacaktır.
Kronotrop'un bütün kahveleri. Konuşmuyor şarkı söylüyor adeta.

Ama iyi ki kahveci bi insan değilim. Günde iki bardak kahve içen insanlar için sürdürülebilir bir zevk değil.