en iyi yatırım aracı

1 /
paranın gücüyle, bayilerden 0 km arabaları kapatıp, fiyat artışı beklemek mesela. bunu yatırım amacıyla yapan adama, vay be ne akıllı adam deniyor. oysa aynı şeyi, nasılsa fiyatları artacak diyip, paranın gücüyle ayçiçek yağı için yapan adama da, karaborsacı deniyor.

tasarruf-yatırım-karaborsa filan, bizde hep iç içe geçmiş kavramlar. bir de "insana yatırım yaptım" diyenler var. onların da bir kısmı, insan yetiştirmek ile kölelik arasında gidip geliyorlar.
bu ülkede alınan herhangi bir şeydir. zira hiç bir şey yerli yerinde durmuyor. 2 sene önce ev alanların hepsinin evi bugün 2 katı değerine ulaştı keza aynı şekilde arabalarda. döviz bazında hesaplarsan hiç kar yok ama tl kazandığınızı varsayarsak ciddi kazançlar elde edilmiş oluyor.
bana nedense bu sıralar kripto paralar gibi geliyor.
Türkiye'de hiçbir şey normal vatandaş için değildir.

Ama zengin de malını ahmına yatırsa kazanır. Fakir; altın, dolar, faiz neye yatırırsa yatırsın zarar eder. Sadece büyük oynayanların kazanacağı bir piyasası var, laik rejimin.
dövizle yatırım olmaz, olsa olsa tasarruf olur. day trade yapıyorsanız ayrı tabi ama dövizle day trade de çok sıkıcı ve stresli.
altınsa 10 yıl önceki değerinin altında. (yatırıma tl bakıyorsanız sıkıntı, dolar bazında kar etmiyorsanız zarardasınız zaten)
halbuki ethereum öyle mi? *