endoskopi

1 /
yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak başlangıcının bir kısmını görebilmeyi, tanı koymayı, gerekirse o süreçte tedavi olmayı sağlayan görüntüleme yöntemi.

genel bilinenler yazılmış o yüzden bunların dışından bahsetmek için yazıyorum aslında. yetişkinler damar yolundan geçici amnezi yani unutkanlık ve ağrı duyusunun yokluğunu sağlayan ilaçlarla uyutulurlar. kendilerine geldiklerinde ağrı hissetmezler. uyanma süreci kısa sürelidir, hatta işlem sırasında bile uyanmanın ilk aşamasına girmiş olurlar.

mideye ayrı, ince bağırsağa ayrı bakılmaz. tek bir aletle on iki parmak bağırsağı kısmına kadar görülme imkanı vardır. daha ilerisi için zaten kolonoskopi tercih edilir. ikisine bakmak arasında fark yoktur.

aktif kanamalarda kanamayı durdurmak için ilaç enjeksiyonu, biyopsi almak, bölgeyi fotoğraflamak gibi avantajları vardır.

işlem çocuğa yapılacaksa çocukların yaşlarına özel endoskopi setleri bulunur. her merkezde bulunmaz dolayısıyla acil durumlarda, yabancı cisim yutma, çamaşır suyu içme gibi mesela, bu setlerin olduğu merkezlere yönlendirme yapılır. çocuklar yetişkinlerden farklı olarak genel anestezi ile uyutulur. uyandıklarında ağrı hisleri olmaz, uyanma sürecinde anestezi etkisi bitene kadar yedirilmez, içirilmez. mutlaka bir anestezi doktoru işleme eşlik eder.
ağızdan mideye sallıyorlar hortumu kamerayla bakıyorlar. allah kimseyi oraya düşürmesin. aklıma geldikçe midem bile oturup ağlamak istiyor gerçi ben iyi atlattım. benden önce girenlerden bayılanlar kusanlar falan oldu ben gayet rahat çıktım. sonra gittim yemek yedim afiyetle. *
bogazınızın cok ağrımasına ve midenizin bulanmasına sebep olur. bir de bna hep igrenc gelmiştir, yani her ne kadar sterilize etseler de herkesin ağzından midesine uzattıkları hortumu sizin de midenize uzatıyorlar.
mideden olanını iki kez tecrübe ettiğim teşhis yöntemi. birkaç dakika süren sıkıntılı bir süreç ama o kadar abartılacak bir şey değil. boğazınızda rahatsız edici bir his, biraz ağrı ve midede gaz hissi oluyor. hortum çıkınca hemen normale dönüyorsunuz korkmayın. narkoz almanızı asla tavsiye etmem, zaten narkoz değil sedasyon veriyorlar ve feci bir etkisi var. bin pişman olursunuz. narkoz almadan sakin olunarak da geçirilebilir.
uzun süreli üniversite ve tez hayatından sonra midemin iflası gerçekleşgit yüzden yarın sabah saatlerinde bahçe hortumu boğazımdan aşağı sarkıtılacaktır. inşallah bu bahçe hortumu sayesinde midemde yaşayan ejderha yavrularımla tanışmış olacağız. anlatılan korku hikayelerinin yanı sıra verilen narkoz sayesinde nasıl çakır keyif olacağım düşüncesindeyim.
tıbbın insanoğluna armağanı işkence yöntemi.
hayırsız doktor o hortumu nasıl salıyosun içeri, göz yaşının da mı kıymeti yok hani bayıltacaktın vicdansız kitabın yokmu senin.
dua etde üzerimde beş kişi vardı hortumu geçirmezmiydim boynuna senin ühühühü nidaları arasında konu kapanır gider....
tüm endoskopik girişimlerle mukozal yapı değerlendirilir ve anormal bir görüntüyle karşılaşıldığında biopsi uçları ile biopsi alınır ve tanı kesinleştirilir.