erdil yaşaroğlu

1 /
gündemden düşmüş bir konuyu tekrar canlandırayım. Twitter açıklamasında sadece ticari sitelere dava açtıklarını söylemiş kişi. "haa o zaman normal tabi" diyesi geliyor insanın ama işin sırrı "ticari" kelimesinde. zira sitede herhangi bir reklam yayınlamış olmak onların gözünde siteyi ticari yapıyor, kişisel blog bile olsa. yani adwords reklamları yayınladıysanız ve sitenin bir köşesinde bir karikatür varsa onların gözünde karikatürleri üzerinden para kazanan biri oluyorsunuz. üstelik siteye giren kişi sayısı çok az kişi bile olsa. yani burası da ticari oluyor onlar için. ayrıca Facebook, instagram, Twitter hesapları için de aynı durum geçerli. bir kişi tweetin altına 6 sene önce paylaştığı bir karikatür yüzünden dava açıldığını söylemiş.

şimdi bir bunları bir de "sadece ticari sitelere dava açıyoruz" açıklamasını düşünün. ne güzel dünya.
daha önce de söylemiştim, kendisinin esprilerine gülenlerin cezalandırılmasını destekliyorum, azcık espri anlayışınız gelişsin yahu, kaç yaşındasınız?*

karikatür dergileri bir bir azalıp yerine "ölülü dergiler" geldiğinden telif derdine düşmesini anlıyorum. yalnız 21. yyda insanları bir şeye para vermeye ikna etmenin yolu bu değil. içeriğinin tamamı ücretsiz platformlarda da olduğu halde üye sayısı epey fazla olan dizi, film ve müzik platformlarını düşünün. önce insanları çekecek değerde bir şey ortaya koyar sonrasında işinizi baltalayan sitelere dava açarsınız anlarım ama kendisinin yaptığı sokaktan adam çevirip dava açmak gibi. dediği gibi sadece gelir elde edenlerle uğraşmıyor.

t: başarılı bulmadığım karikatürist.
bazı karikatürleri komiktir, bazıları kötü filan... bu telif olaylarında ise haklıdır. tuhaf bir döngüye girmiş karikatürcü.

yıllar önce, şimdilerde kapanmış olan bir sözlükte köşe yazıları da yazardım. günün birinde orada yazdığım yazının itüsözlük'te bir yazar tarafından kaynak filan gösterilmeden, kendi malıymış gibi yazıldığını görünce çok kızmıştım. başlığı, noktası, virgülü, varsa imla hataları bile aynıydı. * amatör bir yazar olarak ben böyle zıvanadan çıktıysam, bu işten para kazanan adam haklıdır derim. elbette onun durumu farklı, karikatürü paylaşan bunu ben çizdim demiyor. erdil'in imzasının üzerine kendininkini atmıyor. telif açısından durum bu.

emme, işin öteki yönü de var. bu paylaşımlar, erdil yaşaroğlu'nun bilinirliğini de artırmıştır. lazımdı, değildi bilemem ama reklam çalışması gibi olmuştur. böylesine bir tanıtımı, bedavadan başka türlü yapmanın da imkanı sanırım yoktu. kendi sitesi üzerinden karikatürlerini yayınlıyorken, sanırım böyle bir popülerliğe erişememişti.

ayrıca telif filan dedik ama, erdil örneğinde, tuhaf başka şeyler de var. erdil, sadece ticari sitelerden para emikleyeceğini söylüyor olsa da, twiter ve forumlarda, ticari amaçlı olmayan paylaşımlardan ötürü kapısına avukat dayandığını söyleyenler var. erdil, "göynünüzü ğoş tutun, ticari olmadığı sürece baylaşınh, gülüng eğlenin, sebil-ü reşattır, helali hojdır" derken, yetki verdiği avukatları, netten, feysten, tiwitten ayıkladıklarına, 20 binden kapıyı açarak, "ateşle" demekteler.

velhasıl telif babında, fiiliyatta çok doğru olmasa da, fikriyatta ve hukukta haklı olmasına rağmen, acayip bir yola girmiştir.
güncel açıklaması bazı sebeplerle bana samimi gelmeyen ancak yine de azıcık haklılık payı olan kişi.

sırf azıcık haklı bulduğum için avukatı mısın deme ihtimali olanlara ufak bir açıklama yapayım: keşke be kardeşim kjsafhdkjf. ne yazık ki avukatı değilim. zaten karikatürlerini de hiçbir zaman beğenmedim, kendisini beğenmediğim gibi. fiziksel olarak güzel bulmadığım insanlara tahammül etme, inanmama sınırım hep aşağılarda olmuştur öte yandan. neyseeeh.

ekşi'de ve özellikle twitter'de okuduğu her şeye inanan, sorgulama zahmetine girmeden klavye başında linç süvariliği yapan bir kesim var. tiksinerek kaçıyorum yazdıklarından. "dava yüzünden hapse girme tehlikesi varmış yaşlı adamın!!!!!" gibi şeyler okuyorum çünkü. lol. buna benzer yazılar sebebiyle yaşanan gelişmelerden her ne kadar kaçsam da illaki haberim oluyor.

yaptığı açıklamada erdil efendi "bunu paylaşıcam ama dava açarsın, iban at" diyenleri troll olmakla itham etmiş. 50 yaşındaki amcadan da bu beklenirdi zaten. cidden parasıyla değil mi kardeşim? değilse neden dava açıyorsun? eminim ki parasıyla çünkü benim gibi, erdil bey gibi insanlara paranın yaptıramayacağı çok az şey vardır. biliyorum.
yapılan şakalara alınması da garip. böyle bir yola girip eleştirilmeyeceğini, linç yemeyeceğini hatta densizlerin alenen hakaret etmeyeceğini düşünmesi hayatın olağan akışına aykırı bir kere. amaaa bi dakka bi dakka. "hakaret etsinler burdan da üç beş koparırız dava masraflarını karşılarız." demiş de olabilir. akıllıca.

son olarak şahsi tavsiyem ocak 2021 kayıt tarihli twitter kullanıcılarının ekran görüntüsüz, delilsiz, ispatsız çığırtkanlıklarına gözü kapalı inanmayınız, ben inanmıyorum. çünkü akıllı bir insanım. madem twitter yargı meclisine başvuru yapılıyor atsınlar birkaç evrak, o zaman ben de linç grubuna katılayım.
hayret bir şey.

özetle davacı kişinin zilyon yıl önce yapılan paylaşımlar için şimdi harekete geçmesi mis gibi para kokuyor.

iban at erdil.
Zamanında fuarda tuvaletin önünde yakalayıp ilk penguen cildini imzalattırdığım karikatürist. Çizimlerine bayıldığımdan değil, diğerlerinin alayına imzalatmıştım, baruter, met-üst, yiğit özgür, umut sarıkaya, selçuk erdem... Ama bu yerinde 2 dakika oturmadığından bi tek onunki eksikti. Sonra da tatava yaptı, çişe de gidemiyoruz ehe mehe..
Yalnız hakkat kocaman kafası var, bedenden bağımsız. Ayrı bir gezegen.
parayla satılan basılı eserin içeriğinin paylaşılması bir problem evet ama bir karikatür paylaştı diye insanlardan 20000 lira istemek nedir? El insaf! Açık söyleyeyim karikatür başı 5 lira bile fazla yaptığı çoğu iş için.

Tanım: işinin ehli olmayan ve çağdaşlarını fersah fersah geriden takip eden karikatürcü.