erkan oğur

#özgürler 

1.
türküleri okurken dökülen her nağme, her ses; perdesiz gitarına her dokunuşu içimizde bir yere düşen, dokunan bir adam. anadolu'nun hüzünle yoğrulmuş topraklarından yükselen bir seda...

devamını gör...
3.
ilk dinlediğimde (10lu yaşlar, eşkıya albümü) kadın sandığım, 20li yaşlarda hayran olduğum, 30lu yaşlarda anladığım müzisyen. evlidir, kız babasıdır. iş icabı tanışmış olduğum genç eşi laden hanım, "soyadı benzerliği herhalde "oğur" değil mi heh heh" soruma utangaç bir şekilde "eşiyim" diye cevap vermiş, çalışkanlığı ve mütevazılığı ile eşi ile tam bir uyum içerisinde olduğunu da kanıtlamıştır.
devamını gör...
doğu'nun can'ıdır.
perde kalkınca görünebilirsin der. görünmek demek kendinden emin olmak demek ya da gizli saklın yok demek. perdeyi kaldırınca bir sonsuzluk görür, ve perdesiz gitarı icat eder. gitardan perde söküp hüzün yerleştiren adam denilmesi pek yerinde olmuştur.
''saf müzik'' der, nefsimizden sıyırarak yarattığımız müzik.bizim harcımız değil elbet diye ekler, bizimkisi çok kirli, insan işi ne de olsa, derme çatma.
öyle bir zeynebim der ki bütün maşuklar zeynep sanılır. doğacak bütün kız çocuklarının künyesinde zeynep yazsın istenir.
pencereden kar getirir de sineleri kanla ısıtır. sızılara göz yaşı değdirip dile getirir. gurbet ve yârdan ayrılık ete kemiğe bürünür, ilk kelime 'anne' olur.konserlerinde bu türküyü annesinden sebep söyleyemek istemediği gibi bazı rivayetler vardır.
sükun içinde hüznü dayayıp döşer dört bir tarafa.
gönlünü değdirdiği her ses ve sessizlik kabulümüzdür.
devamını gör...
'kız kardeşim mommo' gibi eşsiz bir filme muhteşem ötesi müzikler yapıp on kez bile izleseniz sizi hüngür hüngür ağlatacak sanat adamı...

türkülerini de hep içli okuyan sanatçı... sürekli dinleseniz de hiç bıkılmıyor.
devamını gör...
seyreyle güzel
seyreyle güzel kudret-i mevla neler eyler canan canan
Allah'a sığın adl-i teala neyler

meyla eylemezem gayrısına tövbeler olsun canan canan
şol yüzleri dost özleri düşmandan usandım

suları şikest meyleri kalp hazreti haktan canan canan
bir ane değin ettiğim isyandan utandım

#s/1aj00w" target="_blank">http://fizy.com/~~~capture0...
devamını gör...
ibb 27 ağustos ramazan programlari kapsamında feshane de kosner verecek olan üstad.

--- alıntı ---
feshane

iftar sonrasi program
türk sanat müziği dinletisi
saat: 20:25

geleneksel gösteri sanatları ve çocuk eğlenceleri
saat: 20:55

teravih sonrasi program
erkan oğur - ismail hakkı demircioğlu konseri
saat: 22:25
--- alıntı ---
devamını gör...
büyük adam, büyük müzisyen.

kendi yapmış olduğu kopuza benzeyen bağlama, yapısı itibariyle akordu sürekli yenilenmesi gereken bir enstrümandır; bu nedenle sahnede çaldığı her parçadan sonra bu enstrümanı kendisi tekrardan akort etmektedir. ve bir konserinde bunu seyircilere "görüyor musunuz, daha bir enstrümanı akordunu bozmadan çalmayı bile beceremiyorum" diyerek dile getirmiştir.

ve bir keresinde kendisinden ders almak üzre atolyesine gelen, kendisini tanımayarak "siz de mi öğrencisiniz" diye soran adama "her zaman" diye cevap verdiği söylenir.

her fırsatta amatör olduğunu dile getirmektedir.

işte sırf bu yüzden bir müzisyen profesyonel olduğunu söylemeden evvel, iki kez düşünmelidir.
tabii erkan oğur'un amatör (!) olduğu bir ülkede gerçekten profesyonel olduğunu iddia edebilecek cesarete sahip olan bir müzisyen varsa!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.