ermeni tehciri

ermeni çetecilerin isyan girişimi ve yıldırma politikasının bir parçası olarak sivil müslüman halka karşı giriştikleri kitlesel şiddet eylemleri sonucu, 1915 yılında sayıları değişik kaynaklarca en az 400.000, en fazla 1.200.000 arasında gösterilen ermeninin suriye topraklarına sürülmesi.

bu sürgün sırasında ölenlerin sayısı türk tarih kurumu'na göre 50.000 civarındadır. ermeni tezine ve orhan pamuk'a göre bir milyonun üzerindedir.
devamını gör...
ermeni tehciri göç mü, soykırım mı?
ermeni soykırımı iddiası yıllardır ab ye girmek için can atan ülkemize kapalı kapılar ardında nelerin dayatıldığının açık göstergesidir. kendi tarihlerinde katliamları ile ün yapmış batının iki yüzlülüğüdür. kendi menfaatleri için sömürdükleri ülkelerde binlerce insanı sakat bırakmış, ölüme mahkum etmiş batı medeniyetinin islam medeniyetinden öç alma yarışıdır.
devamını gör...
göç olmadığı kesin olan durum. daha somut verilerle yazalım. osmanlının son nufus sayımına göre -hemen hemen misak-i milli sınırları- 13 milyon. bu nufusun 2 milyonu kürt, 2 milyonu rum, bir buçuk-2 milyonuda ermeni. geriye kalan 7 milyonda türk (bunlara laz, çerkez, kafkas türkleride eklenebilir). gönderilen rumların yerine ikame edilen balkan göçmeni türk, rumları çıkardığımızda rakam aynı sayıyı buluyor.. kaldı türklerle kürtler, bu balkan göçmeni türkmenlerle birlikte 11 milyon ediyor. 90 senede nufusumuz 80 milyon ediyor. demekki 7 kat çoğalmış nufus. ermenilerde kalsa imiş minumum rakkam la 10 milyon edecekmiş. dünyadaki toplam ermeni nufusuda yaklaşık bu kadar. (ermenistan nufusunuda dahil ediyoruz). tehcir mağduru yaklaşık 6 milyon diaspora ermenisi var. çıkan sonuç!??...

sanıyorum ermenilerin en büyük yanlışı !. fransız ve rus ların safında olmalarıydı. birinci dünya savaş sonuç sınırlarının çizildiği sykot piykot anlaşması ingiliz fransız rekabetinin yoğun olduğu sürec ve anlaşmadır bilindiği üzere!.. tehcirin olduğu dönemde osmanlı genelkurmay başkanıda bir alman olduğuna göre batılılar ittifak halinde ermenileri aldatmış oldular daha uzun vadeli amaçları için..
devamını gör...
iki tarihçi karşılaştırması.. taner akçam ve yusuf halaçoğlu.. yusuf halaçoğlu 8500 kişi öldürüldü demiş. taner akçam 800 bin. ermeni meselesi-acısı hep karşılıklı intikam duygularının tetiklenmesiyle olmuştur.

aradan bir asır geçmiş, neredeyse olaylar mezara gömülmüş. biri diyordu mevlanayı çok severim eğerki mevlana gelse deseki tehcir olmuştur onu bile kokomo mokomo yaparım. nasıl bir antropolojik duygudur bu anlamak zor.

taner akçam: tehcir sırasında 800.000 ermeni öldü
http://www.cogitosozluk.net...

yusuf halaçoğlu: tehcir sırasında 8.500 civarında ermeni öldü

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
osmanlı devletinin iç güvenliğini sağlamak için ermenileri başka topraklarına zorunlu göçe tabi tutması olayı.

günümüzde devletimiz (türkiye cumhuriyeti) başka devlet veya devletlerle savaşırken anadolu köylerinde müslüman kadınlara kızlara tecavüz edip öldüren, yakıp yıkan herhangi bir azınlık olsa bugün de tehcir edilirse karşı çıkmam.
devamını gör...
birilerinin ceddi baba katili suratlı talat paşalar, doktor nazım, bahattin şakir ler ise soykırım zihniyeti hala devam eder. benim ceddim ancak ermenileri korumak için canını siper eden boğazlıyan kaymakamı, lice kaykamı, gavursuz memleket olur mu diyen yozgatlı köylü mehmetlerdir. din adamı olarak ermeni çocuklara cübbesini ve kalemini siper eden said nursi ler olabilir. ötesi benim ceddim evlat katili, saltanatcı padişahlar değil; ulu ozanlar, yunus emreler, haci bektaşi veliler olabilir.
(bkz: işgal edilmiş imparatolukta iç güvenlik aramak)
(bkz: recep tayyip erdoğanın cemaate karşı iç güvenlik paketi yasası)
farzumuhal: realitedir.
(bkz: dün ermeniye yapılanı bugün cemaate yapacak çok az insanın olduğunu düşünmek)
devamını gör...
ermeniler özelinde çıkarılmış bir tehcir kanunu bulunmamaktadır..tehcir kanunu o gün için sulhu sükunu bozabilecek potansiyeldeki herkes için uygulanabilecek bir kanunu muvakkat olarak yürürlüğe konumuş genel bir yasadır...o günki karışıklıklar ve etnisitenin dağılımından dolayı daha çok doğu anadoludaki ermeni nüfusa uygulanmıştır..
devamını gör...
yunus emre, hacı bektaş-ı veli, said nursi, yozgatlı mehmet emminin kızı, karısı, akrabaları ermeniler tarafından tecavüz edilip katledilseydi sanırım aynı şeyi yapardı.

savaş zamanı halkını katleden, kadınlarına kızlarına tecavüz eden ermenilere devletin madalya takacak hali yoktu. tehcir edilmeseler anadolu halkı tarafından intikam almak için katledilecekti. tehcir kararı masum ermenilerin korunması için uygulanmak istenmiştir fakat zamanın imkansızlıkları yüzünden toplu ölümlere neden olmuştur. anadolu köylerinde aç kalan ısınamayan giyeceği olmayan binlerce müslümanın imkan bakımından tehcire uğrayanlardan pek farkı yoktu. ermeniler tehcir edilirken kalanlar bir eli yağda bir eli balda hayat yaşamamıştı.

tehcirden karlı çıkanlar arasında kürtler birinci sıradadır. gidenlerin malllarına bir bolu-mengenli olarak ben sahip olmadım...
devamını gör...
ermeni tehcirinin ve bu sırada yaşanan bütün trajedilerin sorumlusu ermenilerdir.
her isyanı yap, kargaşa, ayaklanma çıkar, olmadı amerika başta olmak üzere avrupa devletlerinde bulunan ermeni soydaşlarından aldığın para yardımlarıyla silahlan, çevrende ne kadar müslüman varsa elinden geldiği kadar öldür, tecavüz et. eee sonra kalk bize soykırım yaptılar de. her terbiyesizliğin, hadsizliğin sonunda devlet seni affetsin, yaptıklarını yaramazlığına versin.
http://www.devletarsivleri....
http://www.devletarsivleri....
devamını gör...
yaşanan acılar bugünden geriye salt siyasetin ve güç aktarma manevralarının birer aracı haline getiriliyorsa bir çok meselenin olduğu gibi bu olayın da sağlıklı muhakeme edilmesini engelliyor.

bugünden geriye "ben olsam yapmazdım, gelsinler kaybettiklerini vereyim" şeklindeki yaklaşımlar nostaljik iyi niyet gösterinden ibaret. evet, malesef küresel ölçekte büyük bir gösteri izliyoruz ve bu da bir endüstri. bu işi yani gösteri endüstrisini en iyi holivudgiller yapıyor. para kimdeyse öttüren de odur.

geçmişte olduğu gibi zorunlu hicret çoğu zaman acı verir. şimdi dahi öyle değil mi? savaştan, karışıklıktan dolayı yurtlarını terk edenler yahut etmek zorunda kalanları hali ortada. çile ve ölüm yolundan başka bir seçenekleri var mı? nostaljik asimetrik romantizm haz verici olsa da geçici olduğunu da unutmayalım.
devamını gör...
ruslara karşı cephede savaşta olan osmanlı askerleri köylerinde yapılan ermeni zulümlerini , çetecilerin analarını bacılarını öldürdüğünü onlara tecavüz ettiğini öğrenince silahlarını alıp cepheden köylerine kaçmalarıyla başlar . ermeni çetecilerin ve ermenilerin cephe gerisinde köyleri basmaları yüzünden ittihat ve terakki yönetimi tehcire karar vermiştir.


devamı ise çok karışıktır...
devamını gör...
bediüzzaman, doğu'da aşiretleri gezip meşrutiyeti anlatırken, halk meşrutiyetin ermenilere tanıyacağı eşitlikten rahatsızlık duyuyor, o da, kendimizi dev aynasında görmemeliyiz. kabahat bizde. tamamen zimmetimize alamadık, bilhakkın adalet-i şeriatı gösteremedik... hem de dostluğun sebebi vardır. zira komşudurlar. komşuluk dostluğun komşusudur. hem de onlar uyandılar, dünyaya yayıldılar, terakkiyat tohumlarını topladılar; vatanımıza ekecekler diyor ve ermenileri korumak gerektiğinden bahsediyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.