eroin

1 /
Türk Dil kurumuna göre Türkçeye Fransızcadan geçen bir sözcük. Bu sözcüğün Fransızcadaki kullanımı héroïne şeklindedir. Fransızcada kelime başlarındaki h okunmadığından fransızlar da bu mereti aşağı yukarı "eroin" olarak seslendirirler.

#5330328 no'lu entryde de zikredilen efsanenin aslı bu olsa gerek.
karaciğere geçiş yaptığı esnada morfine dönüşmeseydi belki de şu an, tıpkı ilk çıktığı gibi "öksürük şurubu" olarak satılacaktı.

tanım: en tehlikeli uyuşturuculardan biri olan uyuşturucudur.
Bugün kullanımı öyle bir hal almıştır ki sokakta herhangi birine sorun ya bu maddenin bağımlısıdır ya da çevresinde bir kişi bağımlıdır. Şahsen çevremde 10-15 kişi var bunun bağımlısı. Ergenlik yıllarımızda yalana gerek yok esrar içtik, jamaika adlı kimyasalı içtik ama bunu merak dahi edip denemedim ne kadar şükretsem azdır zira defalarca folyonun üzerinde yakılıp da teklif edilmiştir birinde bile denemedim. Allah aşkına çocuklarınıza, kardeşlerinize sahip çıkın.
asıl adı heroin olan bir çeşit uyuşturucu madde. turkiyeye girişi trakya tarafından yapıldığı için turkiyedeki adı "eroin" dir. diğer avrupa ülkelerinde adı heroin olarak geçer
oldukça tehlikeli bir uyuşturucudur. pakistan ve afganistan en büyük eroin üretici bölgelerdir.
kullananlara bir ömür boyu unutmayacakları bir keyif yaşattığı söylenen eroin, yalnızca damardan kullanılmaz. duman halinde içe çekmek gittikçe popülerleşen bir yöntemdir. bir zamanlar tıpkı atası afyon gibi reçetesiz satılan git eroin, bugün de çeşitli formlarda (ciddi regülasyona tabi olsa da) ilaç olarak mevcuttur. iyi bir ağrı kesicidir.

eroin'in diğer biyolojik zararlarından daha önemli kısmı, hızla oluşturduğu bağımlılık, ve etkisi git gide artan düşüş sendromudur ( withdrawal symptom )
bırakırım diye başlanır fakat bırakılması çok zordur. zira çektiğiniz sıkıntıyı tek bir doz eroin alarak anında giderebileceğinizi bilirsiniz. insan bu gibi peşin ödemelere kolay kolay dayanamaz.

netice itibariyle tıbbi olarak dahi kullanılması pek tavsiye edilmeyecek bir maddedir. tehlikelidir. risk ve kazanım arasında bir uçurum mevcuttur. yapmayınız, yapanlara acıyınız ve müdahale ediniz.
bu gece bu mel'un şey yüzünden gencecik bir çocuğun sokak ortasında kendini ne hale getirdiğini gördüm. bir insan kendine bunu nasıl yapabilir hala aklım almıyor. ama aklımın almadığı başka şeyler de var. mesela polis tarafından uyuşturucu yuvası olarak bilinen bir yerin neden hala varlığını devam ettirdiği gibi, böyle bir kaç kez kriz geçirmiş bir kişinin durumundan ailesinin nasıl haberdar olmadığı gibi veya kendilerine delikanlı(!) diyen arkadaşlarının bunu neden gizlediği gibi.
beyaz ölüm. şırınga, kola atılacak boğum için lastik, bir metal kaşık, zippo çakmak, sol kol. sonrası tatlı bir hülya. kullanıcıların bazısı, doz ayarını ayarlayamadığından, tatı hülyalarından uyanamazlar. bir insanın başına gelebilecek en büyük felakettir. münferit bir felaket değildir. aile ve sosyal dokuyu paramparça eder. evde ölü bulunmak, intihar veya cinayet olayı değilse bu şüphesiz doz aşma olayıdır. müptela eder. deli bir müptelalık. kurtulmak isterken bazısının daha çetrefilli bataklığa gömüldüğü gözlemlenir. ilk deneme bedava, sonra doz ve tutar matrahı artar. her türlü gayrimeşru işi yaptırır.

edit: istediğin zaman bırakamassın ama, istemeden de bırakamassın.