erzincan'da siyanür borularının patladığı iddiası

1 /
iddia, vaka olarak kabul edilmiş sanırım.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Erzincan İli, İliç ilçesinde bulunan altın madeni işletmesinin faaliyetini Yığın Liç sahasına ait boru hatlarında yaşanan arıza sonrası meydana gelen çevre kirliliği nedeniyle durdurdu.

git

8 kilo denmemiş miydi nan.
sızmış, ama 8 kg sızmış ve hemen temizlemişler. yahu zaten siyanür nedir, iki avuç aldın mı, tertemiz olur.

Erzincan'ın İliç ilçesinde bulunan Çöpler Altın madeninden Fırat Nehri ve İliç Barajı'na siyanür sızdığı iddialarına ilişkin madeni işleten Anagold Madencilik'ten 5 gün sonra açıklama geldi. Açıklamada dökülen siyanür miktarının 8 kg olduğunu ve hemen temizlendiğini belirten şirket, olayın Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bildirildiğini belirtti.

git
efenim bilindiği gibi, altın ülkemizde en güzel siyanür kullanılarak aranıyor. aynı işi alaska'da yapanlar, basınçlı su ve devasa eleklerle yapıyor olsalar da, en güzeli siyanür olduğu için, bu güzelliği ülkemizde doyasıya yaşıyorlar.

işte bu altın madenlerinden birinin siyanür havuzuna bağlı borularının patlaması ile ilgili bir iddia var. ama bence mümkün değil. bomba mı bu? patlayacak bir durum mu var?

Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeninin siyanür borusu patladı. Tonlarca siyanürün Fırat Nehri'ne aktığı ileri sürüldü. İliç Cumhuriyet Başsavcılığı olaya ilişkin soruşturma başlattı. Boruların patlamasından sonra bölgeye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri bölgeden numune alarak tutanak tuttu.
git