eureka

eski yunanca "buldum" demek.

arşimet'in ünlü sözüdür. hamam'da güsul alırken suyun kaldırma kuvvetini fark etmesi üzerine bu sözü sarfederek üryan bir şekilde hamamdan çıktığı rivayet edilir.

*
devamını gör...
öncesinde kafayı kıracak kadar çalışan, artık beyninden dumanlar çıkan arşimet'e karısının "yeter artık bi dur ve git artık bir rahatla" demesinden sonra birazcık gevşeyen arşimetin bilinç sıçraması ile sevincinden 4 köşe olmasıdır.

yani adam pek de öyle çıplak koşma meraklısı değil. Allah kimseye fikir sancısı çektirmesin.
amin.
devamını gör...
vatandaşı başından göndermek isteyen memurun ona "evraka bak, eksik var" cümlesinin kendisi tarafından kısaltılmış hali. bir yandan da vatandaş doğal olarak anlamadığı için kızıp, bu kelimelerin ardından "hadi hadi" nidasıyla duruma son noktayı koyar.
devamını gör...
sci-fi kanalinda yayinlanan bir tv dizisi. an itibariyla 3. sezonu yayinlanan dizi icinde mukemmel bilim adamlari barindiran "eureka" adinda bir kasaba'da gecen olaylari anlatmaktadir. gayet eglenceli, gizemli ve komik bir dizidir.
devamını gör...
hamamdan donsuz çıktığı rivayet edilir...

(bkz: anlatanların yalancısıyım)


--- alıntı ---
"Hieron,Arkhimedes'ten, kendisine verilen bir taç ya da çelengin, ona bir zarar vermeden, saf altın olup olmadığını, kuyumcunun sahtekarlık yaparak ona daha değenrsiz bir maden katıp katmadığını ortaya çıkarması istemişti.

Arşimet sorunu kafasında evirip çevirirken bir rastlantı sonucu hamamda bulunuyordu. Orada banyo teknesine oturduğu sırada, teknenin üstünden akıp giden suyun miktarının bedeninin suya dalan bölümünün hacmine eşit olduğu dikkatini çekti. Hemen sorunun çözüm yolunu gördü. bekleyemedi ve o heyecanla hamamdan dışarı fırladı. sokaklarda çırılçıplak evine doğru koşarken avazı çıktığı kadar aradığı şeyi bulduğunu haykırdı: Bir yandan koşuyor, bir yandan da durmadan Yunanca bağırıyordu: Eureka! Eureka! Buldum! Buldum!

(Bilimin Arka Yüzü, s: 215,-216)
--- alıntı ---
devamını gör...
arşŸimet'in, suyun kaldırma kuvvetini bulduktan sonra hamamdan çırıl çıplak çıkıp sokaklarda bağŸırdığŸı kelime. anlamı "buldum"dur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.