ev aramak

1 /
Sadece bir (1) saat yaparak İstanbul’un nabzını tuttuğum eylem.

Ya ben üniversite tercihi yaparken bu kadar git gel yaşamadım arkadaş!

Zihnimde bir algoritma var ve sadece şunu tıslıyor: “Gayrettepe’de o eve bu kadar para vereceğine Maltepe’de buna bu kadar ver...”

#6930953

Kira için konuşacağım. Benim de söyleyeceklerim var.

Bir süre sonra insanın rüyalarına giren eylem. Kriterlerde azalma, kira üst sınırında yükselme gibi tavizlerle kişi buna şükür diyeceği eve ulaştıysa şanslı, tam aradığını buldu ise ballı kıvamdadır.

Dikkat edilecek noktalar:

- Metroya, metrobüse, otobüs durağına, tramvaya vs kaç dakika mesafe diyorsa onu en az 3 ile çarpın.

- Kot farklarına dikkat edin.

- site içi bakıyorsanız aidat kırmızı çizgilerden zira kiranın üçte biri aidat istenebilir. Hazırlıklı olun.

- sahibinden ya da emlakcıdan olması fark etmiyor aslında. herkes yolunu bulmanın peşinde.

- evin rutubet, akma, kombide arıza gibi sorunları olabilir. Sorsanız da geçiştirecek tipler çıkabilir. İçinde oturan var ise kaş göz ile bile de olsa sormaya çalışın.

- emlakçıların başta güler yüzlü olması normal. Siz evden uzaklaştıkça suratlarının düşmesi, trip atmaları daha normal. Hiiiç üstünüze alınmayın. Onların garezi bu kirli düzene. Sonuna kadar haklılar (!)

- iyi kiracı profiliniz önemli bir koz. Memursanız bir adım ötedesiniz demektir. Bekar iseniz kalacak kişi sayısına göre kişi başı kira geliri düşünebilir bazı insan geçinenler. Ya sabır çekin, kafa atmayın.

Sonuç itibariyle her halükarda yolunmaya hazır bir kaz olarak görüleceksiniz. Allah yardımcınız olsun. Dün itibariyle bu zorlu sürecin sonuna geldim çok şükür. Gördüğüm evler ile istenen kiralar arasındaki uçurumu gördükçe bu ülkede asgari ücret ile bir aile nasıl geçiniyor daha çok düşünmeye başladım. Var ol serbest piyasa, yaşasın denetimsiz tam liberal ekonomi!
müthiş keyif veren faaliyet.. çok zevkli.. hatta o kadar zevkli ki, ararken insan istediğim gibi bir evi hemen bulamayayım da daha çok keyif alayım diye geçiyor içinden.. bir de o uyanık, kurnaz ev sahipleriyle, emlakçılarla karşılaşmak yok mu.. insan neden benim çevremde hiç böyle güzel insanlar yok ki diye sürekli sorguluyor, hayıflanıyor içinden onları görünce. .
Icimde hep yaptigim...3+1 filan degil...100+1 olsa değil git ev git sıkan herkesten git ıları içerden örtük....penceresinde güneş...önünde bi ağaç olsun...islansin yağgit örtülsün dalları. Böyle geçsin zaman...mutluluk uzak ülke git güneş eksilmesin üstümüzden...