Ev Hanımlığı

1 /
ev hanımı öyle boynu büküp evhanımıyım ezikliği ile söylenecek bir vasıf değildir.

başı dik tutup masaya vurularak söylenecek kadar önemli bir vasıftır.

zira;

bir değil en az 3 hayatı kurar ev hanımı . eşi ve çocukları. öyle ki kendisinin bir defa yaşayacağı bir hayatı yaşayamamak pahasına.

bundan daha büyük bir fedakarlık olamaz.

ev hanımları başımızın tacıdır.

Ev hanımlığı, uzun yıllar içinde oluşan bir birikim sonucu var olan, emek ve bazen gözyaşı dolu bir vasıftır. o kadar teferruatlı bir şey ki bir evin düzenini oluşturup koruyabilmek. Başlı başına bir sistem.
24 saat mesai yaptıran zor ve kıymetli bir görev. zaten çocuk da varsa en zor iş bana göre. ama tabi ev hanımlığı derken eşini işe yollar yollamaz akşama kadar dizi izleyip dedikodu yapmaktan bahsetmiyorum. Sorumluluklarını bilen, cefakar, fedakar hanımlardan bahsediyorum. 1 günlüğüne de olsa annem bazen annesinde kalıyor, evin tüm dengesi değişiyor. O yüzden allah o güzel hanımları sevenlerine bağışlasın.
Günümüzdeki kültür ataşesi bazı hanım kızlarımızın zoruna giden bir şey ev hanımlığı. Küçümseyip yerin dibine sokarlar ev hanımı olan hemcinslerini. farkındalığı ve bilgi beceri düzeyi öyle ileri safhadır ki... Neyse uzatmıyım. Yine onu da yetiştiren başka bir kadın.
1974'te Ev Hanımlığı/kadınlığı epey bi depresif geçiyormuş, ''kendimize ayıracak hiç vaktimiz yok'' gibi sözler işitmekten bunu düşündüm. elle yıkanılan bebek bezleri aklıma geldi.. teyzem ne hikayeler anlatırdı, ev hanımı olmak o zamanlar daha bi zor imiş.