Evcil hayvan tarafından uyandırılmak

1 /
köyde kanka olduğum bir horozum vardı anlaşmıştık öğlen gibi ötüp beni rahatsız etmeyecekti öyle de yaptı sağ olsun, ama sonra vakitsiz öttüğü için kellesi gitti. dostlar sağ olsun.
rahmetli dedemin "yıldız" adında bir atı vardı. 10 yaşında filandım o zamanlar. çok severdim onu. köyü ve köyde geçen "yaz tatilleri"ni çekilebilir kılan bir kaç şeyden biriydi. küçücüktüm, ama kendi başıma eyelerdim, binderdim, suya, otlağa götürürdüm. elimle meyve yedirirdim. yelelerinde biriken pıtırakları, dikenleri tek tek ayıklardım. onu otlamaya götürdüğüm yaylada, kendim de sarıca armudunun gölgesinde uzanır, uyurdum. karnı iyice doyup, ahıra dönmek istediğinde, başıma gelip, ağzıyla, çenesiyle dürtüklerdi yüzümden. böyle de bir anım var.

eveet, at tarafından uyandırılmak diye başlık açmadan bir anımı daha sözlüğe eklemiş olmanın haklı gururunu yaşıyorum.
Yanakta hafif bir sıcaklık ve gıdıklanma hissedersiniz. kırkikindi yağmurları altında yabanıl bir gelincik gibi ıslandığınıza, yağmur tanelerinin yanağınızdan süzüldüğüne dair rüyalanırsınız ki hafif bir tırmalama evresine geçmiş bol tüylü sarı sarman nankör kedinizin karın acıkmışlığı ile sizin o masum uykunuza kıymışlığına uyanırsınız. Ne kötü şeydir. Öte yandan güzeldir de.
Sabah saat 6 civarı odama dalıp maaav maaav maaav diye uyandırdı. Banyonun kapısını kapatmışlar meğer, kakasını yapamıyormuş. Kapıyı açınca geçen gidip sı*tı. Ulan terbiyesiz, insan bunun için uyandırılır mı? Az bekle, zaten 7 gibi kalkıyorum ben, hırbo.