evde internet bağlantısı olmasa yapılabilecekler

1 /
Hadi itiraf edelim hiç bir halt yapılmaz. Biz eskiden ne bktan yaşıyorduk. Hiç geçmiş güzellemesi yapacak kafada degilim. Düşün Ben ve geçmiş güzellemesi yapmamak. O derece iste.

Dipnot: internet sadece eğlence maksadıyla kullandığımız bir mecra değil.
bence ilk zamanlar yoksunluk çekilir sigarada, uyuşturucuda olduğu gibi. sonra oyalanılacak meşgale aranır. insanı meşgul edecek başka elektronik şeyler de yoksa aynı ders çalışmamak için yapılan anlamlı veya anlamsız şeyler yapılmaya başlanır. yaşadığın alanı temizleme, bozuk olan şeyleri tamir etme, ertelenen işler vs. onlar da bitince kitaplara ve çevrene yönelirsin. konuşmandan da değişmeye başlar. insanlara bir şeyleri daha derli toplu anlatmaya başladığını, daha akıcı konuştuğunu fark edersin. içindeki yumru kaybolmaya başlar. iç sıkıntısı kaybolur sanki. çakralarının açıldığını hissedersin. sıkıntı diye bir şey olmaz artık. yalnız kalınca da huzur bulmaya başlarsın.
bir dönem kendimi elektronik ve sağlıksız şeylerden uzak tuttuğumda yaşadığım şeyleri (biraz spesifik olsa da) yazdım. bunların yanında sabah çok erken uyanmak ve spor da vardı. bunların etkisi de yadsınamaz.
gelecekteki bene yapacağım en büyük baskılardan biri tv ve interneti bağlantısının olmadığı bir evdir. tabi benim gibi düşünen bir başkasını daha bulmaz zor. yapacak şey bulmakta sıkıntı yaşamam. daha üretken, aklı başında olacağım aşikar. aylardır açmadığım ebru teknem, okumak için sıraladığım kitaplar, kaç yıldır izlenmeyi bekleyen dvdler, denenecek yeni tarifler, rengarenk etamin dünyası, arkadaşlarla saatlerce oturulan keyifli masalar ve arkasından gelip gece yarısına kadar sürecek kutu oyunları, daha çok ibadet bolca hatim.. uzar gider yazarken bile mutlu oldum. evet bunları şu an da yapabilirim ama kafamı dağıtacak başka bir bağlantı olmayıncapk daha keyifli olacaktır.