eve alınan elektronik cihazı çözmeye çalışmak

1 /
Tavan vantilatörüne karşı yapılan savaştır.

Yaz başı bir nane yiyip dünyanın parasına aldım bundan, almaz olaydım. Paketin içinden bir kurulum kılavuzu çıktı, ta böyle bacağım kadar! Başta bir içimden "acaba ben yine nasıl bir belaya bulaştım?" dedim. Bak ben kutuyu açtığımda saat öğleden sonra üç sularıydı, akşam on oldu hâlâ bu zıkkımın kanadıyla, ampülüyle uğraşıyordum. Tam oldu deyip monte ediyorsun ışık yanıyor pervane dönmüyor, söküp yeniden kurup monte ediyorsun, bu kez de pervane dönüyor ışık yok. Resmen sabır testi ya! Adamlar ürnü yaparken "bakalım müşterilerimiz kaçıncı saatte dellenip camdan aşağı atacak?" sorusuna yanıt aramış. Hayır bir de en başında "iki pırpır, bir ampulün ne kurulum videosunu izleyeceğim lan okur yaparım işte" dedim, demez olaydım. Bir noktadan sonra insan gururuna yediremiyor videoyu açıp izlemeyi... Dövüşe dövüşe yaptım en sonunda ama ömrümden de ömür gitti.

Hiç böyle alengirli elektronikle uğraşmayın kardeşim. Alın bim'den dümdüz vantinizi, açın oturun.

Kullanım klavuzları o kadar karışık ve gereksiz bilgi ile dolu ki; kullanım klavuzunu çözene kadar cihazı çözebilirsiniz. Bu arada elektronik cihazlar ve yazılımlar düşük iq'lu insanlar bile kullanabilsin diye son derece basit tasarlanırlar.
Eğer bir elektronik cihazı çözemiyorsanız çok da zorlamayın. Allah bu kadar nasip etmiş deyip durumu kabullenin.
Eve alınan değil de her alınan elektronik cihaz merakla kurcalanıyor. Bende merakla kurcalarım. İrdelerim. Kılavuza vs. göz atmam. Kılavuz olayına sadece mobilya ürünlerinde göz atıyorum.
Kullanım kılavuzu açılıyormuş. Ben daha kullanım kılavuzu açan birini görmedim. Ya da kendim açmadığım için kimsenin de açmadığını zannediyorum.

Bizim evde böyle bir toplu çözüm girişimi en son 2007 yılında katı meyve sıkacağı aldığımızda olmuştu. Kurulumu zor olduğu için değil, tamamen heyecan.
eve alınan yeni bir teknolojik ürünü çözmeye çalışırken aile boyu seferberlik ilan edilmesi.

biri kullanma kılavuzunu açar, biri her yeni parçasına isim verir, diğeri çalıştırınca alkış tutar. yarın dönüp yüzüne bakmayacağız, niye böyle heyecanlıyız ya.....