evlenme teklifi eden kadın

1 /
Evlilik hayatı boyunca en az 3 defa kocası tarafından eyleminin yüzüne vurulacağı kadın. Erkek psikolojisi gece ve gündüz olmak üzere ikiye ayrıldığı gibi, kadınlar da ikiye ayrılır; eşi ve diğerleri. Erkek beyni komplikasyonlar üreticisi değil. Bu eylemi kadınlarda hoş görür ama mevzu bahis yenge hanım olunca yüzüne vurur. Teklif etmeden önce düşün derim yenge, pardon, abla hanım.
koç burcu kadınıdır. her şeye değen o adamla karşılaştıklarında asla ama asla bu teklifi yapmaktan çekinmezler. tahammülfersa ne kadar da haklı, aah bu benim . Ne yaparsınız koçlar ateş burcudur. * mutlaka sevdiğini kaptırmaz koç burcu.
Kadın her ne kadar duygularına sahip çıkıp yüreklilik yapan kişi konumunda olsa da, erkek tarafından suistimal edileceği öngörülmelidir, sevgisini pek fazla sunan kadının cepte olduğu varsayımını atlamamak lazım, bu düşünce ata erkilde baskın olma sebebindendir. Aksi halde gayette insansı ve hissi olarak bakarsak normal şeylerdir, bizim toplumumuzda kadına ve erkeğe biçilen görevler belli başlıdır.. Bunların sonuçları da kadına ikinci planda olmayı seçmek istenen olmak arzulanabilen olmak sıfatını vermektedir.. Tam tersi olursa sıkıntı, ve bu algı farklı sonuçları doğurabilmektedir.
bizim insanımız "eşini arzulayan kadını" bile abes görürken evlilik teklifinde bulunmasını kolay kolay sindiremez. en başta benmerkezli büyüyen erkek çocukların bu evlilik teklifini ileride zamanında az peşimden koşmadın şeklinde yüze vurması da kaçınılmaz bir olasılık. ha normal değil mi? gayet normal ama biz normal değiliz.
Aslında önemli bir konu bu.
Edilgen halden, daha aktif bir role de geçmiş oluyor dişi kişi böylece. Ve bu geçişi, yani kadının daha aktif duruşunu, erkeğin nasıl yorumladığı da önemli.
Ben seçerim, demektir aynı zamanda.
Bu duruşun cinsiyet kimliğine olumsuz etkisi olduğunu düşünmüyorum. Yani dişi ve eril enerji arasındaki dansı sabote etmez bence.
Üstelik hanım kızımızın prenses fantezilerinden sıyrılabildiğini de gösterir, sağlıklı değil midir bu?
Sadece erkekten bu teklif gelmedir diyen biri ne düşünüyordur diye merak ettim, çünkü hepimiz böyle büyüdük, ama yaş aldıkça çitlerin arkasını sorgulamaya başladık değil mi? Kadın için "ben zaten hazırım, sen emin olduğunda bana açıl, mutlaka karşılığı vardır" ya da “böyle alıştık ve erkeğin isteyen, alan, dışa dönük duruşuna karşı, kadının bekleyen, istenilen olma hali daha çok hoşumuza gidiyor " diye mi düşünülüyor yoksa başka nedenler mi yatıyor? Cidden merak ettim bence sosyal psikolojide araştırılmıştır bu mutlaka.
Evlilik süresince hafif bir hor görüyle karşılaşacak olan kadındır. Günümüz toplumu erkeğin evlenmek istemesini normal karşılarken kadının istemesini çiğlik olarak gösterdiğinden, evlenme teklifi edilen erkeğin de böylesi bir toplumda yetişmesinden dolayı ilk tartışmalarında bu durum kızın yüzüne vurulacaktır. Tabi bu bağlamda değerlendirmeyi bırakırsak; evlenme teklifi eden erkek kadar normaldir aslında.