evlenme teklifi eden kadın

2 /
hz. hatice'dir. evet, peygamber efendimizle (sav) evlilik hikayesini okuyun, ilk hamle seyyidlerin anası'ndan gelmişti. tabi bunun evveliyatı da var, hz. hatice bir rüya görmüştü, amcası bu rüyayı tabir edince peygamber efendimiz'e başka bir gözle bakmaya başlamıştı filan... hayırlı uğurlu olsun.
Karşıdakinden emin olunduğunda asla gocunulmayacak bir şeydir, gayet temiz. İlla diz çöküp benimle evlenir misin demesine gerek yok, niyeti baştan belli etmek de evlilik teklifine girer bence.
Hayatının sonuna kadar birlikte yaşayabileceği, onu mutlu edeceğinden emin, güvenilir olduğunu düşünen, iyi bir eş ve baba olacağına kanaat getirmiş bir erkek bulduğunun farkına varmış olduğu için beklemek istemeyen kadın hareketidir. Bence amaç evlenip mutlu olmaksa teklifin kimden geldiğinin bir önemi yoktur. Hep cinsiyetlere özel misyon yüklüyoruz ama yaaa neden...
Bir erkeğin evi süpürmesi kadar doğal bir olaydır bir kadının evlenme teklif etmesi.
Flört etmeden evlenme teklifi eden kadın delikanlıdır. Evlilik teklifi aynen erkeğin olduğu kadar kadının da hakkıdır. Boşanmada erkeğin hakkı kadar, kadının hakkının da olduğu gibi.

Tabii, geleneksel fıkıh, ataerkil bir zihniyet üzerine kurulu olduğu için, bu hak dinin kuralları insana acayip geliyor. Erkek, kadına put, evlada put. Onun için bu haldeyiz ya. Yetişkin erkeğin otoritesi, cinselliği sarsılmaz. Bu dinin emri değil, geleneğin din olmasıdır.