faiz yükselseydi dolar 5 liraya düşerdi ama geleceğimizi kaybederdik

1 /
2019 da seçim öncesi işte bu mal vekilin dediğini yaptı kayınpeder damat ikilisi. Sonuç ise malum.şimdi ise para yok. Olansa Arabın Çin'in rusun parası. Onları da çarçur etmek sıkar biraz . Şimdi Nasreddin hoca gibi zaten inecektik diyorlar. Ama alıcısı var maalesef
Bak şimdi faiz niye düşürülür? İktisada giriş ders 1

Diğer değişkenler sabitken faizler düşerse yatırım artar.

Hükümet yatırımı artırmak istediği için faizi düşürüyor.

Ancak düşen faiz ile insanlar paralarını TL mevduatı olarak tutmak yerine dövize yönlendirdiği için döviz yükseliyor.

Yükselen döviz ithal ara mal fiyatlarını artırdığı için üretim maliyetleri yükseliyor ve bu da yatırımları düşürmenin ötesinde mevcut üretimi de baltalıyor.

Bakınız iktisada giriş bilgisi ile dahi faiz düşürmenin yatırımları artırmadığını öğrenmiş olduk. Çünkü en başta dediğimiz "diğer değişkenler sabitken (ceteris paribus)" ilkesi bizim ülkemizde geçerli değil. Siyasi ve ekonomik istikrarsızlık, güvensizlik, dış müdahaleler, spekülasyon ve manipülasyonlar, savaş, göç krizi, alt yapı yetersizlikleri, kötü yönetim vs. Bunların hepsi diğer değişkenlerdir.

Neyse, zaten boşa konuşuyoruz.
akp milletvekili cemal öztürk'ün yaptığı açıklama. abi adamlar memleket için göğüs göğüse çarpışıyorlar gerçekten ama biz yağ şeker derdindeyiz. utandım.

"Hükümet popülist politikalar yapsaydı ki çok kolaydı; faizi 2 puan artırırdı, döviz 5 liraya düşerdi. Belki günü kurtarırdık ama geleceği kaybederdik."

haber