faizi haram eden allahın köleliği kaldırmaması

1 /
Doğru soru fakat bu soruya cevap veremeyisimiz bizi dinden çıkarmaz..
Dini de ezik savunmasız kılmaz..
Akledip islam felsefesine oturtularak cevap verilebilir..
İnanç bir his meselesidir bazı durumlarında mantık aranmaz..
Bilimsel değildir o yüzden Karl popper gibi düşünüyorum..
Yanlislanabilirligi olmayan hiçbir şeyi varmış gibi yapmanın itiraz etmenin inkar etmenin bir anlami yok..
Yani adam diyor ki..
İnanç sevgi hüzün aşk bla bla şeyler yani kısaca duygu durumuna tam orta yerden dalan mevzularda bilim devreye giremez der..
Allahin varlığını ya da yoklugunu tartışmak da bilimsel değildir der..
Mevcut haliyle Bilim somut deliller ışığında gözlem ve deneyler yoluyla gerçeğe ulaşmanın adıdır. Yani bilim akliidir inanç his meselesidir..
Eğer sen bu durumu mantık duzleminden değerlendirmek istersen kendini inkar ediyorsun demektir.
Soru bi kere bilimsellikten uzak bir soru haline geliyor..
Bunu ben demiyorum. Mantık ve bilimde "yanlislanilabilir" durumlar şartını Karl popper koymuş..
Tez hipotez teori ve yanlislanincaya kadar teori sonrasi kanun yani degismez kabul edilir.
Bilimde bazı konular henüz teori aşamasında olup kanunlasmamistir. Su 100 derecede kaynar gibi.. ya da yuksege ciktikca kaynama esigi duser ya da denizseviyesinin altina indikce 100 dereceden daha yuksek noktalarda kaynar. Bu herkesin kabul ettiği bilimsel bir gerçektir..
İnanç meselesinde mantık aradığında çıkmaz sokaga giriş yapiyorsun. Reddettiğini şeyi varmis gibi yaparak yanlislamaya çalışırsan inanç meselesini bilimsel düzleme oturtuyorsun.
Kendi kalene gol atiyorsun..
Olmadığına inandığın şeyi çürütmeye çalışırsan onun varlığını da kabul etmiş oluyorsun..
Gelelim cevap bölümüne..
Kendi düşünceme göre İslami seçen herkes zaten hür kabul ediliyor yani islam eşittir özgürlük anlamına geldiğinden Müslüman olan kişinin dinen kole yapılması zaten temel anlayışa göre mümkün değildir..
Eğer Müslümanligi kabul etmiyorsa onlara hizmetleri karşılığında bedelleri gereği canının korunmasi garantisini veriyor..
Yani Bi nevi esir muamelesi tek fark köle kabul edilen kişi hizmetinin karşılığını alabiliyor.. günümüz kontratlarina benziyor "lisans hakkı gibi"
Ve bizim bildiğimiz holivud etkisiyle peşin satın alınan köle algısı zaten İslamda mevcut değildir.
kuranı kerim sistematik olarak köleliği kaldırmayı hedef edinmiştir. Peygamberimizin yaşantısına da baktığımızda köle azad etmeye yönelik çalıştığını görüyoruz. İnsanların ne yaptığı değil yaradanın ne hedeflediği önemli.
Kölelik savaş, barış ve esirler hukuku ile kaldırıldı Kur'an dini ile; emmee emevi ve abbasi, fıkıh ve rivayetler yoluyla önce sınırsız mülk edinmenin sonra da cariye hukuku ile sınırsız karı edinmenin yolunu tekrardan açtı.

Yani abee, Kur'an dininde kölelik ve cariye tecavüzü yoktur, yasaklanmıştır. Cephede alınmış esirler için yasalar vardır.

Dünyada en çağdaş ülkeler bile savaş esiri alırlar
(bkz: allahu alem)

konunun uzmanları yazsın çizsin ben bilmem. benim aklıma ise tek bir ihtimal geliyor: insan hayatının önemi. kölelik olmasaydı savaş esirlerine ne olacaktı? ne salıverip tekrar düşman saflarına katılmasına göz yumabilirsiniz, ne de kıtır kıtır doğrayabilirsiniz. iki ihtimal de vicdani değil. hapis desen o da insani ve vicdani değil. kölelikten daha kötü bir şey hapis. insan hayatı önemli. savaş esnasında tam öldürücü darbeyi yiyecekken la ilahe illallah diye haykıran adamı öldüren sahabeye peygamberimizin ne kadar kızdığı ve azarladığı malumunuz. allah insanların öldürülmek yerine bir şekilde yaşamalarını istiyor gibi geliyor bana.
(bkz: sana dinden sorarlar)
uzayıp gidecek ve istediğinizi anlatsanız da karşı tarafı tatmin edemeyeceğiniz, girdapta kalmaktan zevk alan mazoşist söylemlerden biri daha. ve bunu ''ben sorguluyorum ağbii'' edasıyla karşıdakini zor duruma düşürmüş olduğunu zannetmenin verdiği zihin masturbasyonu zevkinin doruğu! cahiller ve sorgulamayan basit insanların! arasında olmanın verdiği kokusu olmadığını zannettiği gaz çıkarma rahatlığı. ve karşı tarafın suratının ekşidiğini zannetmek. verilen cevapların hamasi, tutarsız , körü körüne verildiğini sanmak.
her neyse.
devamında ''içkinin yasaklanıp servet sahibi olmanın yasaklanmaması'' , ''bir yandan bir insanın hayatını kurtarmak bütün insanlığı kurtarmak ve bir yandan da onları bulduğunuz yerde öldürün '' gibi ayetlerle uzaaar gider. biraz sonrası hadisleri küçümsemek. **
olay hemen hemen bu durumlarda kopuyor.
-bana mantıklı bir açıklama yap!
-yoksa inanmayacağım **
köleliğin durumunu bu (bkz: #7215435" class="bkz">#7215435 açıklama izaha yeterlidir. yasaklanmamış ve tedricen bir kölelik hukuku ve neredeyse her cezaya karşılık ilk sırada köle azadı.
bir de modern kölelik var ki o zaten bu başlıkları açtırıyor.)
evet.
şimdiki zaman kölelerinin yeni efendilerinin adı sorgudur. ama o sorgu putu, bir şeyleri anlamaya çalışmaktan öte bir haz tapıcılığı durumunda. hadsizliği sorgulama zannedip, birilerini aklınca aşağılamak, birilerini başını üzerine alıp onlara kölelik yaptığını anlatmak. köle onuru işte. kul olmak yerine, müstebitlerin en büyüğü gördüğüne hizmet etmek istiyor.
öncelikle kimse soru sormamış Allah'a alenen alçakça ve pis bir üslupla iftira atılmış.

öğrenmek isteyen biri soru sorar
ya da
"arkadaşlar ben bu konuda böyle düşünüyorum ancak sizin düşüncelerinizi de öğrenmek istiyorum" diyebilir.
ya da
konuyu açar kendi fikrini uygun bir üslupla yazar ve diğerlerinin de konuya katılımına göre okur yine seviyeli bir münazaradan sonra konu kapatılır.


niyet okuyucusu değiliz ancak niyetini açık açık gösteren birine de düzgün cevap vermek bize eziyettir.
biz cahilsek sen otur konuş. allah'a iftira atan adama yumuşak huylu olup bize gaddar olunca sen doğru mu yapıyorsun peki?