fajita

1 /
etleri erişte gibi kesilmiş sac kavurma'nın yeni adı, bazıları sac yancılarını küçük küçük değil de üşenmiş avrat usulü kocaman kocaman kesiyor farkı da bu sanırım!
Dana biftek jülyen kesilmiş
2 California biber (ince jülyen kesilmiş sarı ve kırmızı)
3-4 adet yeşil sivri biber
2 ince diş sarımsak ince doğranmış

Hele ninnaaa olasaaan allahindan bulasaaan

- bu neydi yolcu bey?
- coşkuya kapilmisimdir.
okunuşunda "j" harfi söylenmeyen bir ana yemek. bazı restoranlarda ara sıcak olarak da menüye mini boyları eklenebiliyor. tavuklusu tam bir fakir işi bence, hası bonfile ile yapılıyor. üzerine lime sıkmayı ihmal etmeyin. afiyet bal olsun.
Mısır'lı bir arkadaşımın masaya şşşşşşfıışşşşfışşşşş sesleriyle geldiğini söylediği yemektir. Üsküdar'da güzel yapan bir yer varmış sanırım.
fajita ya da fajitas , tex-mex mutfağına ait ızgara et ve buğday ya da mısır unuyla yapılmış tortilla ile ikram edilen bir çeşit yemektir.

orijinali dana eti ile yapılmasına karşın günümüzde tavuk, domuz ve karides ile yapılan çeşitlerini bulmak olasıdır. lokantalarda, et, soğan ve değişik tipteki dolmalık biberlerle birlikte pişirilmektedir. yanında ise sos olarak avokado sosu, salsa sosu ve kremalı sos gibi soslar ile sunulmaktadır.

fajita, ispanyolca'da "etin en güzel bölümü" manasını taşımaktadır. ki dana eti ile yapılanı, bonfile kullanılarak yapılır. türk damak tadına, baharat yapısı ve içeriğine eklenen biber, soğan karışımı sebebiyle çok yatkındır.