fatih sultan mehmet

#tarih 

30 mart 1432'de doğmuş, 3 mayıs 1481'de vefat etmiştir. babası sultan 2. murat annesi huma hatundur. istanbul'un fatihidir. istanbul'dan sonra roma'yı da fethetmeyi planlarken, zehirlenerek hayata göz yummuştur.

bilime, tekniğe verdiği kadar, sanata da önem vermiştir:

"bir şaha kulum ki, kulu sultan-ı cihandır"

"cevr-i dilber, tan-i düşmen, süz-i firkat, za'f-ı dil,
türlü türlü derd için yaratmış Allahım beni"

avni mahlasıyla yazdıklarına örnektir.

(bkz: istanbul un fethi)
devamını gör...
yaptırdığı tablosu ile gerçek görüntüsü bildiğimiz nadir padişahlardan. burnu hafif kemerlidir ve tabloda ince zayıf bir görüntüsü vardır.
devamını gör...
peygamber efendimiz(sav)'in övgüsüne mazhar olan osmanlı padişahı ii.mehmet.istanbul'un da gönüllerimizinde fatih'idir kendisi.atamızdır.
devamını gör...
yapmak istediğimi sakalımın bir teli bile bilseydi, sakalımın o telini hemen koparır ve yakardım diyerek devlet yönetiminde istihbarata ve stratejiye önem veren patişahtır.
devamını gör...
zat'ın biri bu müjdelenmiş komutan ve askerleri hakkında...
"bizim milletimiz de bu adamların peşinden giderek serserilik etmiştir"
demiş.
yine bu tc devletinin bir mebusu kendisi hakkında biseksüel yorumu vardır. türkçesini yazayım. kendisi hakkında bir erkek ile cinsi münasebete girmek istediği hakkında yorum yapmış.
adı da mehmet şeref. edirne mebusu...
merak eden bulsun okusun, latincesini bulamaz lakin: gazi paşa izmir yollarında.
t.c. devletinin basımı bir kitaptır. kaynağından şüphe edecek müptezeller için belirtmek elzem...


ha bir de fatih sultan mehmet'in ayasofya vakfiyyesi vardır ki "kim bu camii'yi başka bir hale getirirse" diyerek sürüsüyle beddua etmiştir.

onu da okuyunuz, zahmet olacak sizlere efendim.

edit:

eksi artı şapşalı değilim bazıları gibi lakin verilen bu eksiler yukarıdaki gerçekleri değiştirmiyor!... gerçek olm bunlar gerçek. acıtsa da, koysa da!.. gerçek.
4s kuralıyla kabullenmeye mecbur olduklarınızdan!...
devamını gör...
napoli krallığı'ndan, italya'nın güneyindeki otranto kalesi'ni almıştır. burada gedik ahmet paşa ve askerleri ileri fetihler yaparken ve yayılırken fatih vefat etmiştir. vefat sonrası istanbul'da çıkan karışıklıklar dolayısıyla gedik ahmet paşa payitahta dönmek zorunda kalmıştır. sonucunda otranto elden çıkmıştır.

otranto meselesinden oldukça panikleyen papa fransa'ya kaçma hazırlıklarına başlamışken vefat etmiştir fatih.
devamını gör...
osmanlı tarihinin en gizemli ölümü fatih sultan mehmet'inkidir. fatih sultan mehmet, mayıs 1481'de mısır memlük devleti üzerine sefere çıktı. gebze yakınlarında hastalanınca başhekimi lari müdahale etti, ancak sultanı tedavi edemeyince eski başhekim yakup paşa, sultanı iyileştirmekle görevlendirildi. yakup paşa, bazı ilaçlar vererek padişahın sancısını azaltmak istedi fakat ilaçların bir faydası olmadı. fatih kısa bir komadan sonra 31 mayıs 1481'de gebze'de hünkar çayırı (tekfur çayırı)'nda öldü. fatih dönemi uzmanı franz babinger, sultanın zehirlenerek öldürüldüğünü iddia etti. bu görüş ilim çevrelerinde günümüze kadar süren tartışmalara sebep oldu. şehabedin tekindağ ve başka bilim adamları da sultanın ölümünün eceliyle olduğu, zehirlenmediğini savundular. bütün araştırmalara rağmen fatih'in ölümündeki sır çözülemedi.*
devamını gör...
roma imparatorlugu'nun idari sistem birikimine burnu buyukluk ederek sirt cevirmemis, bu sistemi kendi devletine basariyla uygulayip osmanli'yi gercek anlamda bir dunya devleti yapmis akilli sultan, basarili devlet adami, saygideger kayser.
devamını gör...
babası: ikinci sultan murat
annesi: huma hatun
doğumu: 29 mart 1432
vefatı: 3 mayıs 1481
saltanatı: 1451 – 1481 (30) sene
fatih sultan mehmed han hazretleri, uzun boylu, dolgun yanaklı, kırmızı - beyaz tenli, kırık burunlu, kolları adaleli ve kuvvetli bir padişahtı. devrinin en büyük ulemasından birisi idi. yedi tane yabancı lisan bilirdi.


âlim, şâir ve sanatkârları toplar ve onlarla sohbetten çok hoşlanırdı. gayet soğukkanlı ve cesurdu. eşsiz bir kumandan ve idareci idi. yapacağı işler hususunda, en yakınlarına bile hiç birşey sızdırmazdı. fatih sultan mehmed'in ömrü seferlerle geçti. yıkılmaz diye bilinen bizans'ı yıktı. istanbul'u fethetti. ayasofya kilisesini camiye çevirdi. kıyamete kadar câmi olarak kalmasını istediği bu muhteşem mâbed için mükemmel bir vakfiye yazdırttı. (bu vekâlet arşivi tapu defterleri no:20, 27, 167, 251 )

1127 sene kilise, 481 sene de câmi olarak kullanılan ayasofya, 1934'de müze haline getirildi. fatih, enez'i, galata ve kefe'yi osmanlı topraklarına dahil etti. limni, imroz, şemendirek, taşoz, bozcaada ve boğdan'ı ald. belgrad'ı muhasara ettiği zaman çarpışmaya bizzat katıldı. alnından ve dizinden ciddi şekilde yaralandı. 1458'de mora'yı kısmen, bir sene sonra da sırbistan'ı tamamen aldı. 1461'de amasra'yı ve isfendiyar oğulları beyliğini osmanlı topraklarına dahil etti. trabzon rum imparatorluğunu ortadan kaldırdı. 1462'de romariya, yayçeve midilli'yi aldı. 1463 senesinde papa'nın büyük gayretleri ile toplanan ve savaşa katılan herkesin altı aylık günahının affolunacağı ilân edilen 20 devletin katıldığı bir haçlı ittifakı ile 16 sene savaştı. 1463'de bosna'yı fethetti ve hersek'i de tabiiyeti altına aldı. 1466'da konya ve karaman'ı aldı. arnavutluğu tamamen osmanlı topraklarına kattı. 1470'de ağrıboz'u aldı. uzun hasan'ı otlukbeli savaşında kesinlikle yendi. zafer şükranesi olarak kırk bin esiri salıvererek, hürriyetlerine kavuşturdu. 1476'da boğdan'ı osmanlı topraklarına kattı. otuz sene içinde tam yirmibeş seferi bizzat kendisi idare etti. 900.000 bin km² olan topraklarını 2.214.000 km² ye çıkardı. fatih sultan mehmed, venedikliler tarafından tertiplenen tam ondört suikastten kurtuldu. son suikastten ise kurtulamadı. venedikliler, bu büyük hükümdarı, aslen bir yahudi olan maesto jakopo isimli bir doktor vasıtasiyle zehirleterek öldürmeye muvaffak oldular. tarihçi babinger'e göre bu suikastçı doktor, yakup paşa unvanı ile sarayın doktorları arasında bulunuyordu.

1481 mayısının üçüncü günü yine bir sefere çıkmışken, gebze'de ordugâhında perşembe günü vefat etti. papa, büyük hakanın ölümünde tam üç gün üç gece bütün kiliselerin çanlarını çaldırtarak sevinç ayinleri yaptırdı. fatih 49 sene bir ay beş gün yaşadı. iki imparatorluk, dört krallık ve onbir prenslik yıkan büyük hükümdarın cenaze namazı fatih camiinde şeyh muslihiddin mustafa vefa efendi hazretleri kıldırdı. türbesi fatih camii yanındadır.

fatih, müslüman türk milletine yapmış olduğu büyük hizmetlerle, dünyanın en büyük hükümdarlarından birisi olduğunu isbat etmiştir. istanbul gibi, cihanın bir incisi olan, bu muhteşem beldeyi türk milletine kazandırmıştır. yapmış olduğu çalışmalar ile memleketinde büyük çapta bir imar hareketini gerçekleştirmiştir. bugünün üniversitesi olan (fatih külliyesi) ni 1470 senesinde tamamlamış, istanbul'u fethettiği zaman 8 tane kiliseyi camiye çevirmiş, etrafındaki papaz odalarını da medrese yapmıştır. ayrıca birçok anadolu kasabasında da medreseler yaptırmıştır. hz. eyyüb ei - ensâri'nin (r.a.) kabri fatih zamanında keşfedildi. delâil-i hayrat müellifi şeyh süleyman cezuli ve allame ali kiasi fatih devrinde vefat ettiler.

erkek çocukları: mustafa, ikinci bayezid, cem, korkud.
kızı çocukları: gevherhan sultan.
devamını gör...
bugün 580. doğumgünüdür..

osmanlı'nın 6 evliya padişahından biri olduğuna inanıldığı için muhtemelen aramızda dolaşıyor olabilir, valla kutlasam mı kutlamasam mı bilemedim..

devamını gör...
bugün, ruhuna bir yasin veya fatiha okunacak padişah.
devamını gör...
devlet-i âliye'nin bekası için kardeş katline izin vermiş, bunu yasa ile meşrulaştırmış padişahtır.
devamını gör...
3 aylık şehzade osmanı öldürten padişah.
islam hukukunu es geçen padişah.
peygamber tarafından övülen padişah.
yeniçeriyi bu millete bela eden padişah.
abdulhamidden sonra en entellektüel padişah.
kibirli padişah. ondan önceki bütün padişahlar halk içine karışmışken kendisi bunu bilerek isteyerek yapmamıştır.
üzerine daha müsait bir vakitte daha uzun bir entry girilmesi vacip olan padişah.

cnd hocamın hassasiyeti üzerine edit: burda kızılan peygamber tarafından övülmüş olanın günah işlemeyeceği yanlış yapamayacağı yanılgısı.
3 aylık çocuk lan. 3 ay. yok devlet devamlılığı diyenleri de şimdiden ikiyüzlü olarak ilan ediyorum.
devamını gör...
fatih sultan mehmed evet 3 aylık kardeşini boğdurtmuştur. fakat devletin bekası için bu şarttı. fatih'in sadrazamı çandarlı halil fatih için tehlike arz ediyordu. fatih ikinci kez tahta çıktığı için de halk arasında tepkiler vardı baya bi. uzun uzadıya yazmak anlatmak isterim ama sıkılıyorum uzun yazınca en iyisi siz fatih feridun emecen'in fetih ve kıyamet adlı kitabını alın. bence sıkıcıydı ama belgelerle falan her şeyi açıklamış güzel bi tahlil yapmış.
devamını gör...
3 aylık kardeşini boğdurttu diye şu anda eleştirilen padişahtır. 3 aylık bir bebeğin her hangi bir tehdit olamayacağının hepimiz farkındayız ancak sağ olsun bugün her şeye karşı olanlar, islamı bahane ederek haklı çıkmaya çalışanlar bir şeyi unutmaktalar. "her durum kendi ahval ve şeriatı altında incelenmelidir."

bebek masum olabilir ancak onu maşa veya bahane olarak kullanmak isteyen onlarca entrikacıyı ve haini ne yapacağız. başka çözümler bulunabilirmiydi bilemiyorum ama o günün koşullarında elde edilen tek çözüm bu olmuş. tarihte hoşunuza gitmeyen her şeyi kendi aklınızca eleştirmeyin.

bugün fatih sultan mehmeti eleştirenler dünde istiklal mahkemeleri hakkında atıp tutuyorlardı ondan öncede başka konuları kendilerine sakız yapmışlardı. o gün o gerekiyormuş yapılmış. nokta!

devamını gör...
kardeşi şehzade ahmet'i bebek yaşta öldürmekle suçlanan, peygamberin övgüsüne mazhar olmuş yüce şahsiyet. bir kaç iftiracının asılsız olan suçlamasıyla hala bugünlere kadar kin besleyen azınlığın olması üzücü. gelecekte taht için tehlike arz edecek diye bir bebeği öldürmesi mümkün değildir, kaldı ki 11 aylıkken fatih tarafından öldürüldüğü söylenen şehzade ahmet'in amasya valisi olduğu da kaynaklarda geçmektedir.
devamını gör...
hayran olduğum yüce şahsiyet. işte bu sebepledir ki oğlumun adı fatih mehmet'tir. umarım onun mazhar olduğu övgülerden bir tanesi oğlumda olur. zekası, üstün nitelikleri anlatmayla bitmez ki...
devamını gör...
iki gram fıkıh bilgisinden yoksun olanların dil uzatmasıyla şanından birşey kaybetmeyecek olan padişahtır. sen, senden olmayandan aldığın 21. yüzyıl değer(!)leri ile ecdadını yargılayacak kadar ileri gidebiliyorsan hiç bozma, böyle devam et. hümanist bir ata(!) bulursun elbet kendine.
devamını gör...
zihni iğdiş edilmiş kimselerce karalanmaya çalışılan türk ve dünya tarihinin en önemli aktörlerinden, ortaçağ'ı kapatıp yeniçağ'ı başlatan devlet adamı.

bize tarihimiz unutturulmaya çalışılıyor, bunu çok sistemli bir biçimde yapıyorlar, fikirlerimizle oynuyorlar. ve en önemlisi çağrışımlarımızla.
kanuni denildiğinde aklımıza 'harem' geliyor,
fatih denildiğinde 'kardeş katili'
5. murat denildiğinde 'mason'
yavuz sultan selim denildiğinde 'kürt düşmanı'
abdülhamit denildiğinde 'paranoyak'
vahdettin denildiğinde 'vatan haini'..

şimdi kendi tarih ve kültürümüze sahip çıkmaz, onu tv programlarından, kulaktan dolma bilgilerden, onun bunun söylentilerinden öğrenirsek, ortaya içeriksiz, koca bir 700 yıllık cihan hakimiyetini es geçip sığ bir bakış açısıyla üç beş çağrışımın içine hapseden bir zihniyet çıkar ki, bu da zaten zihin kontrol odaklarının istediği ve arzuladığı şeydir. her 10 kişiden 4'ünün zihnine tecavüz edebilmeyi başarmışlardır.

şimdi şu örneği irdeleyerek, kendi tarihimize bakış açımızı sorgulayıp ne kadar zavallı olduğumuzu görelim;

isaac newton; tarihin en büyük şarlatanlarından biridir.
şarlatanlığına konu olan eser yerçekimi kanunu üzerine kaleme aldığı principia adlı eseridir. isaac newton'un, beyruni, bitruci ve sabit bin kurra gibi dönemin önemli doğulu alimlerinden çalıntılar yaptığı tespit edilmiş, 17 yy. ın en büyük şarlatanlarından olduğu iddia edilmiştir. alman filozof ve matematikçi leibniz, isaac newton'un kitabında geçen hesaplamaların ve formüllerin yanlış olduğunu ispatlamıştır. kitabın yapılan ikinci baskısında, leibniz'in değindiği tüm noktaların düzeltildiği ve bu düzeltmelerin 1000'in üzerinde olduğu görülmüştür. newton, deneyler sonucunda bu verilere ulaştığını iddia ettiği halde formüllerin hatalı olması, newton'un şarlatanlığının kanıtıdır. zira gerçekten deney yapmış olsaydı, formülasyonlarda en ufak bir hata olamazdı. newton gibi acemi bir intihalci ve şarlatanın yaptığı sahtekarlık ve bulduğu yankı ne kadar şaşırtıcı ise, onu hala savunmaya çalışan batılı zihniyetin içinde bulunduğu durum da o kadar düşündürücüdür.

bu örnek, batının kendi değerlerine sahip çıkışının sınırlarını gösterir bize, bir şarlatanı alıp kanun koyucu paketiyle sunarlar önümüze, hem de kendi tarihimizin önde gelen isimlerinden çaldığı kuramlara dayanarak. biz bu tarihten uzak olduğumuz için newton'u büyük adam olarak kabul ederiz. bize ne verirlerse onu alırız.

beyni tecavüze uğramış bir nesil iflah etmez. dinini takvim arkasından, tarihini tv programlarından öğrenenler olduğu sürece de her türlü tecavüze layık sayılırız.
devamını gör...
"bilgi edinmiş" çoğunluk, siz ne kadar çabalarsanız çabalayın o edindiği bilginin koyu gölgesinde bildiğini sanmanın keyfi ile öylece duracaktır. zahmetli iştir, bilgiyi arama, derinlemesine irdelemek ve sorular sormak. tarihin açmazı, vakanivüs denen kişilerin olumsuz mistiği ile zedelenmiştir ayrıca. katı bir biçimde taraf tutarak , bağlanarak ve hezeyan ile anlamaya çalışmak bilimsel düşünmeye ters. ve sonuç: sanırım fatih'in zekası, oyun kuruculuğu ve olaylara karşısındaki soğukkanlılığı hep es geçilmiştir bu yüzden. bahşedilmiş bir güç ile ilerlemek zordur, bunun altında ezilebilirdi ayrıca. ama ezilmedi.
devamını gör...
mahir iz hocanın 3 aylık bebek hususunda makalesi var. bulanlar bana da atıversin kaybettim çünkü. nette de bulamıyorum.

fatih'in 3 aylık kardeşini öldürdüğüne dair belge british museum'dan çıkmıştır.

ve ne hikmetse tek belgedir. ama ehli bilir ki osmanlı'da padişahlara ait belgeler en az üç nüsha olarak düzenlenirdi.

edit: fatih'in üç aylık kardeşi olduğu tarihen sabit bile değildir. ondan daha kuvvetli bir delil, yaşı fatihe yakın manisa'da yaşayan bir osman'ın olduğu ve onunda hastalıktan öldüğüdür.
devamını gör...
fatih, türk tarihi açısından kral-feylosof idealinin tipik bir örneği olup bir ütopyanın vücûd bulmuş hali gibidir. osmanlı tarihinde en azından kelam ve akli ilimler ve hatta sanata bakış açısı onun düzeyinde olan başka bir sultanın gelmemesi onu adeta bir masal kahramanı gibi hayali bir şahsiyet hüviyetine büründürmektedir.
devamını gör...
"eğer kanımla yükselecekse hz. muhammed'in dini;
durmayın kılıçlar doğrayın beni"

şeklinde müthiş mısraları vardır.
devamını gör...
"imkanın sınırını görmek için, imkansızı denemek lazım." fatih sultan mehmet han

işte bu mantalite ve inançtır o'na istanbul'u aldıran ve peygamber efendimizin övgülerine mazhar olmasını sağlayan...
devamını gör...
bugün fetih yıl dönümü sebebiyle andığımız atamız. 49 yaşında hakka kavuşmuştur kim bilir belki ömrü vefa etseydi şairin deyimiyle;

"irkınızı hiçe saydı hazreti fatih.
biraz daha yaşasaydı hazreti fatih
ne venedik kalacaktı, ne floransa...
hoş geldiniz diyecekti bize fransa! "

ruhu şad mekanı cennet olsun peygamber övgüsüne mazhar olmuş yüce insan.
devamını gör...
vefatından sonra vatikan'da üç gün bayram ilan edilmiş,çanlar hiç durmadan çalınmıştır.ismi,efendimiz sav'in diline övgüyle dolandığı için bizim için de en kıymetli osmanlı padişahıdır.
devamını gör...
filminden sonra dizisi çekilmeye başlanmıştır lakin tarihe pek de sadık kalınmadığı ikinci fragmanda kendisini göstermiştir.
devamını gör...
--- alıntı ---

fatih sultan mehmed 3 kıtanın büyük komutanı, 3 kıtanın büyük entelektüeli. eski yunanca, italyanca, arapça, farsça biliyor...

----------------

fatih'in coğrafyaya merakı, ilyada'yı okuması... eğer bunları bilmiyorsanız, millete mal olmuş kahramanları rezil etmeye hakkınız yok.

----------------

fatih devrini araştıran, yazan kaç kişi topkapı sarayı'ndaki fatih'in okuduğu kitaplardan oluşan kütüphaneye gitti?

----------------

topkapı sarayı'nda fatih'in ne kadar sade bir hayat yaşadığını ama onun yanında dünyaya ne kadar açık bir padişah olduğunu görüyoruz.

----------------

bunun yanında fatih, dünyanın en muhteşem, buna çin de dâhil, çini koleksiyonunu oluşturan biri. çok büyük bir koleksiyoncu.

----------------

fatih'in insanı hayretlere düşürecek birçok yönü bilinmiyor ve anlatılmıyor, ondan sonra da ortaya böyle garip işler çıkıyor.


--- alıntı ---

http://www.cogitosozluk.net... *
devamını gör...
"imkanın sınırını görmek için imkansızı denemek lazım."

fatih sultan mehmed...
devamını gör...
2 imparatorluk, 14 devlet yıkmış büyük komutan, askeri deha...

onun gibi olamadık diye üzülmemek lazım zira babamız 2. murat değildi. kader kısmet işte kafayı takmamak lazım....
devamını gör...
--- alıntı ---

dünya devleti ebedi değildir,
fani cihanda hiç kimse ölümsüz değildir,
insanların dünyada nefesleri sayılıdır ve ölümsüzlük kapısı kapalıdır...

--- alıntı ---
devamını gör...
kundaktaki kardeşi şehzade ahmed'i katlettiği erken dönem kaynaklarında ihtilafsız olarak kabul edilmiş zat. bu meseleye ilişkin "olmaz öyle şey!" görüşü, namık kemal'e ait ve bilhassa cumhuriyet dönemindeki osmanlı hayranı tarihçilerce benimsenen bir icattır.
devamını gör...
sanılanın aksine muhafazakar değildir. hatta devrinde anlaşılmayacak kadar yenilikçidir. bugün dahi "resim giren eve melek girmezmiş" anlayışında olan bir halka karşın 500 sene önce portresini çizdirmiş bir padişahtır.. onu sevmem için muhafazakar kalıbına sokmaya da gerek yoktur ben muhafazakarsam fatihi severim zaten ..
devamını gör...
vefat ettiğinde avrupa'nın büyük kartal öldü diye sevindiği padişah. cihan hakimiyeti mücadelesinde 1473'de otlukbeli'nde uzun hasan'ı mağlup eden padişah.
devamını gör...
çok değil 10 yıl daha yaşayıp hükümdarlığını sürdürseydi eğer dünya çok ama çok daha farklı olacaktı bugün.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.