feyruz

1 /
geçenlerde arabada makamıyla dans edip, sesiyle meşk ederken bir arkadaşımın
"orhan gencebay dinle desem dinlemezsin, fairuz'un sesini al, orhan gencebay'ın sesini koy, hiç sırıtmaz" yorumu üzerine hala düşünüyorum. biraz da sağıma gerdan kırarak düşüneyim. mırram nerede benim ya?
Sa'altak habibi dinlerken gördüğüm başlık.
3 yıl önce iki Mardinli Arap arkadaşa dinletmiştim, feyruz'u tanımıyorlardı. Üstelik babası Mardinli olan feyruz'u.. onları sabah akşam usanmadan dinledikleri Müslüm'le başbaşa bırakarak ortamı terk ettim.

Adını solda görünce gülümsedim. Bazen biri çöker ya üzerimize, bu ara sürekli feyruz dinliyorum. sıra ondaymış demek ki.

Bir de sanki Feyruz dinlemek mecburi olsa o zaman topraktan kalpler fışkıracakmış hissediyorum. Ve bunu inanın abartmıyorum.
Neyse, feyruz yükselmeye devam etsin akşamıma. hediyem olsun bir fairuz şarkısı herkese.
Fairuz'suz bir gün geçirmek cidden garip gelir bana da. Günde bir kere fairuz ya da umm kulthum'a seslenirdi bu yürek bir zamanlar.. ihmâl ettik. عفوا يا حبيبي
Biliyor muydunuz, arap halkı her kahvaltıdan önce feyruz dinlermiş.
Öyle ki, halk; ''Tüm arap coğrafyası her sabah feyruz dinliyorsa, feyruz kimi dinliyor?'' dermiş.
Çok hoş bir iltifat ya hu.

Belki biliyorsunuzdur beyin, bir kişiye ne kadar maruz kalırsa artık beyinde o şeye dair bir nöron oluşur. (bkz: Jennifer Aniston nöronu) *
Feyruz durumu da tıpkı böyle bir şey. Beynimizin bir noktosı sadece ona tahsis edilmiş gibi. Hatta yazarın dediği gibi "hepimizde feyruz şarkılarıyla duygulanma geni var." Eminim Şarkılarını dinlemeye başladığınızda kalbinizden hareketlenen karıncalanmalar bu sözü destekleyecektir. Tabii Tüm bu anlattığım hisler kendisini sevenler için geçerli. Hiç belli olmaz, belki kendisini ilk defa dinleyen insanlarda da böyle hisler belirecek. Şahsen evrensel bir ses ve kişilik olduğunu düşünüyorum. Düşünmeyenlere de sonsuz saygılar..

Velhasıl Arabesk, damarlarımda gezen asil bir lezzet doğrusu.
Sesinde Ortadoğu'nun hüznü barınan ses ecesi.

Geçtiğimiz aylarda Fransız cumhurbaşkanı macron ile görüşüp bize Fransız kalmıştır. Hüznümüzden vurulduk desek yeridir.