filistin

#haber  #siyaset 

eğlence için öldürülen insanların ülkesi. tanklara taş atan, silahlı askerlere yürekleriyle kafa tutan insanları içerisinde barındıran devlet.
devamını gör...
ağır hastalığa tutuln müslüman vücudun kangren olmayan parçası.
devamını gör...
gökyüzüne veda eden göçmen kuşlara, yeryüzündeki masum çocukların eşlik ettiği yarası durmayan ülke...
devamını gör...
bom boş sınav kağıdım. o bomboş kağıdı başarısızlığıma ağlayarak doldurabilsem keşke gözyaşlarımla lakin ondan bile acizim. Allah affetsin. af için affa layık olmak şart değilse de af için çabalamak şarttır.
devamını gör...
--- alıntı ---
filistinli kızın sözleri düşüyor aklıma;
filistin her şeye layık değil mi?
arun aleyküm.arun aleyküm.arun aleyküm
utanın!
evet, arun aleyhim.utansınlar!

daha yeni doğmuş, başları kopmuş ve minicik vücudundan 37 kurşun çıkan bebeler için utansınlar!
tankların altında ezilen, taşlardan başka silahı olmayan filistinli çocuklar için utansınlar!
suçları yokken zindanlara atılan ve buralarda sürekli işkence gören filistinli erkekler için utansınlar!
daha yaşı dolmadan 14-16 sında zindana atılan kız ve erkekler için utansinlar!
ahlaksız işkencelere maruz bırakılan; yavrusunu, eşini kaybeden filistinli kadınlar için utansinlar!
baharda çiçek açamayan ağaçlar için utansinlar!
arun aleyhim
nerede insan hakları? kimler için geçerli? yaşama hakkı verilmeyen filistin halkı insandan sayılmıyor mu?
yazık! orada filistin halkı değil, insanlık ölüyor!
arun aleyhim!
zulme tanık olan ve hiçbir şey yapmayan insanlık utansın!
kötülüğe karşı geliniz.elinizle.elinizin uzanamadığı yere dilinizle.dilinizle olmadı kalbinizle buğz ediniz
kalpleri olanlar, nerdesiniz?

--- alıntı ---
devamını gör...
israil'in kürdistan'ı. hatta sözde kürdistan'ı tanıyan daha çok ülke var. hala müslüman diye dünyanın terörist addettiği bölgeyi savunun, aferin!
devamını gör...
cihadın silahla olanının gerçekleştiği ülke.nbc ye düşen ise okuyup ilim yolundan cihada dahil olmak bence.*
devamını gör...
bölgede sırasıyla memluk ve osmanlı hakimiyeti sırasında "filistin" ismi hiç kullanılmamış, "bilad-ı şam" denilmiştir. filistin isimlendirmesi osmanlı'dan sonraki yönetime aittir ve temeli filistenler (palasians) denilen kavme dayanır.
devamını gör...
bm genel kuruluna bağımsızlığı için başvuran devlet. tanınmak ve bm üyesi olmak istiyor. ancak karşısında dünya devletleri üzerinde baskıcı bir politika sürdüren israil var.

amma velakin artık bu saatten sonra ya tanınır ya da beklenmeye alınır ama artık resmi varlığı göz ardı edilemez.
devamını gör...
pkk ve asala da dahil olmak üzere birçok örgütün yetiştiği kampları bünyesinde barındırmış terör yuvası.
devamını gör...
abd ve israil'e rağmen unesco tarafından tanınmış devlet.
devamını gör...
unesco tarafından tanındığı için amerika'nın unesco'ya yaptığı bütçe katkısını kestiğini açıklamasına sebep işgal altındaki devlet.
devamını gör...
--- alıntı ---

unescogenel direktörü irina bokova ve filistin devlet başkanı mahmut abbas'ın da katıldığı törenin sonunda filistin bayrağı ulusal marş eşliğinde göndere çekildi.

filistin, 31 ekim'de düzenlenen oylama sonucunda unesco üyeliğine kabul edilmişti. filistin ile birlikte unesco'ya üye ülke sayısı 195'e çıktı.

--- alıntı ---

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
bayrağının hikayesi şudur:

ilk olarak şerif hüseyin tarafından 1916'daki osmanlı devleti'ne karşı yapılan arap ayaklanmasının sembolü olarak tasarlandı. ardından 1964 yılında bayrak filistin kurtuluş örgütü tarafından filistin halkının bayrağı olarak ilan edildi ve 15 kasım 1988 yılında da yine filistin kurtuluş örgütü tarafından filistin ülkesi'nin bayrağı olarak ilan edildi. bayrak üç eşit boyutta şeritten oluşur. bunu soldan en uç noktası bayrağı ortalayacak şekilde duran bir ikizkenar üçgen tamamlar. bayrak batı sahra ve ürdün'ün bayraklarına çok benzer.*
devamını gör...
14 mayıs 1948'de israilin kurulmasıyla zulüm altında kalan kardeşlerimizin vatanı.
devamını gör...
Allah sübhanehu ve teala söyle buyurmuştur:

bir gece, kulunu mescid-il haram'dan, çevresini mübarek kıldığımız mescid'-il aksa'ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir.(el isra 1)

cenab-i Allah, rasulüllah sallallahu aleyhi ve sellem'i el mescid'il haram'dan el mescid'il aksa'ya geceleyin yürüterek beyt-ül haram'dan tek bir bağ ile bağladığı günden beri, filistin müslümanlar için son derece özel bir yeri olan bir müslüman beldesidir.

diğer işgal altındaki müslüman beldelerden daha özel bir önemi vardır. şuanki haliyle mmusluman için utanç kaynağıdır. yahudiler tarafından işgal edilmesinin ve müslümanların bu duruma seyirci kalmasının tek sebebi hilafet devletinin başta olmayışındandır.
devamını gör...
Allah sübhanehu ve teala, hicretten 16 ay sonra, el- ka'bet-ül muserrafe'yi müslümanların ikinci kıblesi yapıp, oraya döndürmeden önce, beyt'ül makdis'i müslümanların ilk kıblesi yapmış ve böylelikle filistin topraklarını müslümanların kalbine bağlamıştır.

bu kadar önem arz eden bir belde, şuanda yahudilerin işgali altında inim inim inlemektedir.
devamını gör...
ikinci rasid-i halife umer ibn'ül hattab radiallahu anh zamanında, hicri 15. yy'da dıyar-ül islam topraklarına katılmıştır. henüz islam sultası altına girmeden önce sefronius orayı halifeye teslim etmeden önce, oradaki hristiyanlarin talebi üzerine, yahudilerin filistin''de yasamasına izin verilmeyeceğini taahhut eden el- umeriyye ahitnamesi denilen meşhur ahitnameyi ona vermiştir.
devamını gör...
filistin fethedilmeden önce de sonra da müslümanlar için önemli bir merkez olmuştur. her ne zaman saldırıya uğradıysa, saldırganlar ne kadar güçlü olsa da müslümanlar tarafından tüm saldırılar geri püskürtülmüştür.

haçlılar, tatarlar için zamanında mezar olan kutsal filistin toprakları biiznillah, Allah düşmanları yahudi işgalciler için de mezar olacaktır.

filistin'de haçlılar'a ve tatarlar'a karşı hittin savaşı hicri 583, ayn çalut savaşı h. 658 gibi aralıksız savaşlar yapılmıştır. Allah'in vaadi olan hilafet devleti kurulduktan sonra da işgalci yahudilere karşı aralıksız savaşlar yapılacak, kendilerine tecrit hakkı verilecek, şayet tecrit olmak istemezlerse, kadın ve çocuklar hariç, eli silah tutan tüm yahudilerin kelleşi gidecektir. medine-i münevvere'de hendek savaşı'ndan sonra isyan eden yahudilere aynı uygulama bizzat rasullah s.a.v. tarafından yaptırılmıştır.
devamını gör...
filistin meselesi, osmanlı'ya sırtlan gibi saldıran kafir batılılar ve içerdeki işbirlikçileri sayesinde son ikiyuzyilda başlatılmıştır,

abdülhamit han zamanında, vatansız yahudiler, filistin'i elde etmek için hilafet düşmanı kafir batı devletleriyle ve özellikle ıngiltere ile işbirliğine girdi. osmanlı'nin bulunduğu mali krizden faydalanmaya çalıştılar. 20. yy'in başında, yahudi liderlerinden hertzl, osmanlı devlet hazinesine ödenmek üzere inanılmaz büyük paralar teklif etti. fakat, en zor durumda bile, osmanlı padişah'í abdülhamit han, onun bu günü kurtaran teklifini kabul etmedi.

abdülhamit han'in hertzl'e iletilmek üzere sadrazam'a söylediği su sözler çok meşhurdur:

" doktor hertzl'e bu konuda ciddi adımlar atmamasını nasıhat ediniz. zira ben filistin toprağının tek bir karısından bile vazgeçemem!.. orası benim şahsi mülküm değildir... bilakis islam ümmeti'nin mülküdür. halkım bu topraklar uğrunda cihat etti ve orayı kanlarıyla suladı... yahudilerin milyonları kendilerine kalsın!.. eğer bir gün hilafet devleti parçalanacak olursa işte o gün, onlar filistin'i bedelsiz alabilirler. ancak ben hayatta olduğum müddetçe, filistin'in hilafet devleti'nden koparıldığını görmektense, bedenimin lıme lıme koparıldığını görmeyi tercih ederim ki bu olmayacak bir iştir. biz hayatta kaldığımız müddetçe, cesedlerimize neşter vurulmasına asla razı olmam."

Allah ondan razı olsun ve kendisine gani gani rahmet eylesin. ileri görüşlülüğüyle tanınan abdülhamid han'in tahmini doğru çıktı ve hilafet devleti, ıngılız ajanı mustafa kamal tarafından yıkıldıktan sonra, yahudiler, münafık işbirlikçiler sayesinde, filistin'i hatta çevresini işgal etmeye başladı.
devamını gör...

el kuds'daki haçlı işgali sona erdirilip, kutsal topraklar bu pisliklerden temizlendiği hicri 27 recep 583 gününden bu yana yahudiler ve hristiyanlar islam'a karşı kındar kafirlerdir. bunlardan hiç bir zaman dost olmamıştır. bundan sonra da olmayacaktır. inanmayan açsın bu hususla ilgili kur'an ayetlerini okusun.

1. dünya savaşı sırasında, 1917'de filistin topraklarına giren ıngılız komutan alenbi, osmanlı hilafeti'ni 8. asırdan önce haçlıları yenilgiye uğratan müslümanların devamı sayarak söyle diyordu: "haçlı savaşları işte şimdi sona erdi." ıngilizler, hilafet devleti'ni yenilgiye uğratmayı, bir haçlı başarısı olarak görüyordu. ıngilizler, kudüs'e girmesi, sözde müttefikimiz almanya'da bile sevinçle karşılanmıştı.

aynı yıl, ingilzi dişisileri bakanı yahudilerin filistin'i işgalini ve orada devlet kurmalarını öngören protokol antlaşmasını imzalayarak, yahudilerin filistin'de devlet kurmasına yardım edeceklerine taahhüt ediyordu.

birinci dünya savaşı sonrası hilafet devleti yok edildikten sonra galip itilaf devletleri, ıngilizlerin yahudilere verdiği sözler uygulansın diye, 1922'de filistin'e ingilzi manda yönetimi'ni dayatma rolüyle cemiyet'i akvam'i (milletler topluluğu)'nü kurdular. daha sonra ıngiltere, dünyanın değişik yerlerindeki yahudilerin filistin'e göç etmesini sağlayacak tüm icraatları yeirne getirdi. filistin'e göç eden yahudileri silahlandır ve güçlendirdi.
devamını gör...
edebiyat ve kültür festivaline ev sahipliği yapar her yıl. aktivistler, çoğu kez israil engeline takılır. beytullahim, cenin, jerusalem.
devamını gör...
bm genel kurulu’na “üye olmayan gözlemci devlet” olarak tanınma yolundaki başvurusunun israil ve amerika muhalefetine rağmen kabul edildiği ülke...

artık filistin'in sesini dünya kamuoyu daha fazla duyabilecek...

hanzala'nın bize yüzünü döneceği günlerde gelecek elbette. şimdi sadece buralara kulak kabarttı.
devamını gör...
direnişinin şevkini ve kudretini hüzünden değil umuttan alan güzel insanların ülkesi.

şöyle ki;

israil'in filistin’e uyguladığı baskı yönteminin ana arterini oluşturan ivme sandığımız gibi sürekli filistin halkının kitle imla silahlarıyla, tanklarla, roketlerle öldürülmesi ve ateş altında tutulması değildir. onlara uygulanmak istenen asıl yöntem, genlerinde varolan mücadeciliği ve vatanperverliği tetikleyen esas unsur olan umut ve inancı, filistin’i bir nevi açıkhava hapishanesine çevirerek kırmaktır. zira filistin halkı ne kadar inanırsa ve ne kadar geleceğe hayal götürürse, israil o kadar korkacak ve sinir nöbetlerine tutulacaktır. onca katliama, onca bedensel ve ruhsal iğfale rağmen sanki hiçbir şey yokmuş gibi rutin hayatlarına devam eden insan kitleleri görmek, şüphesiz tüm zulüm mekanizmalarının bilinçaltında yer eden en travmatik korkudur. katastrof (çapraz kesim) cezasına çarptırdığı sihirbazların kesilen organlarına rağmen gözlerindeki inancı muhafaza etmelerinin firavun’un zihninde oluşturduğu o onulmaz baskıyı örnek gösterebiliriz burada.

zulme uğrayan halklar öldürüldüklerinde yada vurulduklarında yenilmezler, inançlarını ve umutlarını kaybettikleri an mağluptur onlar. her daim hüzünle bakmak hayata, sanatta ve sosyal hayatta her daim umutsuzluk tavrı takınmak, şüphesiz zalim kuvvetlerin ellerini ovuşturup ağızlarını şapırdatmasında daha etkilidir, roket düşen bir meydandaki curcunadan. çünkü bir yazarın kitabını yakmakla, o yazarın düşüncelerini yakmış olmayacaklarını pekala bilirler. asıl savaş zihinseldir, zihni ârı tutmak için savaşmaktır.
devamını gör...
eşi benzeri görülmemiş katliamlara sahne olan 21.yüzyılın en büyük rezilliklerine ev sahipliği yapan ülke. sistemli ve planlı yapılan bu katliam karşısında hayatta kalma savaşı veriyorlar. gelecekte bir gün çektikleri zulüm biterse, yaralarını nasıl saracakları hakkında en ufak bir fikrim yok. Allah yardımcıları olsun.
devamını gör...
sapanların tanklarla boy ölçüştüğü, acımasızca üretiminin zirve yaptığı bir yetim fabrikasıdır.
devamını gör...
neredesiniz filistin için basbas bağıranlar gelin bu gecede hocali için bağıralım... korkmayın milliyetçi demeyecek kimse size... hocali'da müslüman memleketi siz gene sindan olun biz milliyetçi olur sizin yerinize din dışına çıkarız... hadi gelin bir tek bu gün türk olun...
devamını gör...
mağdur ve mazlum kardeşlerimizin yaşadığı ülke. http://eski.ihh.org.tr/uplo...

topraklarını satan "arap geçinen" zenginler bugün ürdün, kuveyt gibi ülkelerde refah içinde yaşarken, fakir filistinliler bir grup terörist siyonistin eline bırakılıyor.
devamını gör...
gidin görün derim düşmana gerek yok...

birbirlerini öldürüyorlar...

filistinde kaç farklı silahlı örgüt var desem bir çırpıda sayacak filistinli bile zor bulunur...
devamını gör...
bir damla mutluluk haberi... devamı gelsin inşallah.

--- alıntı ---

filistin'de bayram havası

israil hükümetinin filistin yönetimiyle barış müzakerelerinin yeniden başlaması çerçevesinde serbest bıraktığı 15 filistinli esir, gecenin geç saatlerinde gazze'nin kuzeyindeki beyt hanun sınır kapısına ulaştı.

mahkumları sınırda binlerce filistinli sevinçle karşıladı. karşılamada gazze'deki filistin esirler bakanlığı'ndan bir heyetin yanı sıra hamas, islami cihat gibi filistinli grupların temsilcileri de hazır bulundu.

mahkumlardan muhammed hamide'nin kız kardeşi sümeyye hamide, ağabeyini karşılama sırasında, "olanlara inanamıyorum, sevincim çok büyük, kardeşim tutuklandığından beri hiç böyle sevinmemiştik. bugün bizim için düğün günüdür ve büyük bir hatıra olarak kalacaktır. tüm mahkumlara özgürlük diliyorum" dedi.
demokratik cephe liderlerinden talal ebu zarife de "mahumların serbest kalması aslında onların haklarıdır. batı şeria'da yeni yahudi yerleşim birimlerinin devam etmesine karşılık bırakılmamış olmalarını temenni ederim. halkımız, birliğiyle ve direnişiyle bu işgalcilere karşı başarı elde edecek güce sahiptir" ifadesini kullandı.
ebu zarife, uluslararası toplumu, israil'in filistin topraklarına, insanlara ve mahkumlara karşı olumsuz davranışından vazgeçmesi için baskı yapmaya çağırarak, tüm insan hakları örgütlerinden ve dünya devletlerinden, israil cezaevlerindeki filistinli mahkumların serbest bırakılmalarını sağlamak için çalışmalarını istedi.
filistin devlet başkanı abbas esirleri kucakladı
filistin devlet başkanı mahmud abbas da israil'in serbest bıraktığı 11 filistinli mahkumu ramallah'taki başkanlık sarayı'nda sevinç gösterilerinin yapıldığı bir ortamda karşıladı ve kucakladı.
serbest bırakılan mahkumlar, başkanlık sarayı girişindeki merhum devlet başkanı yaser arafat'ın mezarını da ziyaret etti.
abbas, mahkumları karşılama etkinliğinde şunları söyledi:
"mahkumların özgürlüklerine kavuşmalarından dolayı kendimizi, ailelerimizi ve kardeşlerimizi tebrik ediyoruz. onlara diyoruz ki, geriye kalanlar da serbest bırakılacaklar. bunlar öncüler onlar da arkadan gelecekler. onlar size dönecekler ve burada göreceksiniz. tüm ailelerimize ve cezaevlerindeki mahkumların tüm yakınlarına selamlarımı sunarak, 'onların hepsi aramıza dönene kadar gönlümüz rahatlamayacak' diyorum. hoş geldiniz, geçmiş olsun. gelenlerin ardından diğerleri de gelecek Allah'ın izniyle ve hepinizle kudüs'te buluşuruz inşallah."

israil yönetimi de 1993 yılında imzalanan oslo anlaşması'ndan önce tutuklanan 104 filistinli mahkumdan 26'sını serbest bıraktığını duyurdu. israil, geriye kalan 78 mahkumu da filistin yönetimi ile barış müzakerelerinin başlaması için iyi niyet göstergesi olarak yakında serbest bırakmayı planlıyor.
filistin yönetimi ile israil yönetimi geçen ay washington'da bir araya gelerek, barış müzakerelerini yeniden başlatmıştı. hamas, 18 ekim 2011'de mısır'ın arabuluculuğuyla israil'le bir anlaşma yaparak, israilli asker gilad şalit'e karşılık bin 27 filistinli mahkumun serbest bırakılmasını sağlamıştı.
gazze'deki filistinli esirler bakanlığı'nın verilerine göre, israil cezaevlerinde halen 4 bin 800 filistinli mahkum bulunuyor. bunlardan 14'ü kadın, onlarcası da çocuk.

--- alıntı ---
devamını gör...
"filistin bir sınav kağıdı her mü'min kulun önünde" *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.