filistin için sıradan bir müslüman'ın yapabileceği şeyler

1 /
Ne köpek hakkı savundum ne de Filistin. önce yakınından başlıyor bu işler; etrafta rezil rüsva tacize, tecavüze, haksızlığa, zulme, mobinge uğrayan yüz binlerce insana kör kalıp Filistin için gözünü açmak alenen kör olmaktır. Bu körlük ile Filistin için yapacağınız tek şey burada saçma sapan tavsiyeler vermek, boş boş duyar kasmak olacaktır ki öyle de. iş arkadaşın haksızlığa uğradığı zaman aman banane, evladın haksızlık yaptığı zaman o benim evladım dedikçe; sağa ya da sola dönüşte sinyal vermedigin sürece; yolda bir çöp görünce alıp çöpe atmadığın müddetçe adına Müslüman demeye utanmıyorsan bomboşsun... Filistin yanıyor, çocuklar ölüyor, Suriye harap, mısır karışık, Libya keşmekeş, Araplar suskun ve davos fatihi en suskunu...

benim nazarımda Filistin için yapılacak en önemli şey bilinç. farkında olup ona göre nesil yetiştirmek; ogrencine, evladına, arkadaşına, ahbabin ve dostuna adaleti tesis etmesi için hakkı savunması için yol gösterebilmek. bunu yapamadığımız sürece Filistin(ler) katledilmeye devam edecek. özetle insan olma vasfının önüne Müslüman, solcu, sağcı, dinci, seküler gibi sıfatlar koyduğumuz takdirde hiçbir şey değişmeyecek.
Para yardımı yapmak. Çok büyük paralardan bahsetmiyorum. 10 liralık sms kampanyaları bile hiç tahmin etmeyeceğimiz kadar büyük meblağlara dönüşebilir. Evleri yıkılan, yiyecek, giyecek, en önemlisi ilaç ve tedavi ihtiyacı olan bir bölge için yapılacak en ufak bağış çok çok değerli.

Yeryüzü doktorları : Gazze yazıp 6612' ye
İhh: Gazze yazıp 3072'ye
Kızılay: Filistin yazıp 2868'e

Daha bir çok kampanya var istediğiniz birine bağış yapabilirsiniz. Şimdiden Allah kabul etsin.
İnsan olmaktan bahsedilmesi gerekirken sıradan Müslümanlıktan bahsediyor. Ülkenin ayrılıştırıldığı yetmedi Şimdi kendi içimizde müslümanlığımı ayrıştırıyoruz. Bırakın şu siyaset işini de birazcık insan olmayı deneyin.
Herkes için adalet isteyebilecek kafa terazisine , vicdana sahip insanları yetiştirelim anne-baba,öğretmen,hala,teyze,nene.... ne isen. Okumaktan,üretmekten keyif alan bildiğinin-sahip olduğunun sadakasını verme sorumluluğu olan insan bilincine kavuşalım,kavuşturalım. Siyaset ne zaman yaralı parmağa işemiş ki?
Sıradan olmayan, adil, güçlü müslümanlar yetiştirmek, hem ülkesindeki, hem dünyadaki mazlumlara el uzatacak bu insanları yönetime getirmek.
Sorun tepeden tırnağa müslümanların sıradanlaşmaya başlaması.
Uyumamak. Olup bitenin farkında olmak. Gidişata sessiz kalmamak. Her an bir şeyler yapmak için tetikte olmak. Kitlesel birliktelik sağlamak. Umutsuzluğa düşmemek. Allah’tan gelecek zafer vaadini hak etmek için gayret etmek, çalışmak, düşmana meydan okumak. Bakmak, Görmek, bilmek, duymak. Yeri gelince gürültü yapmak, taş atmak, en nihayetinde adım atmak. Kalkıp uyarmak. Haberdar olmak ve haberdar etmek.

Hiçbir siyasi gücün, otoritenin, rejimin; halkın direnişinin önüne geçemeyeceğini bilmek; kitlesel hareketlere destek olmak, gerekirse öncü olmak.

Gayret bizden, tevfik Allah’tan.