Filistin meselesini filistinlilerin dert etmemesi

1 /
(bkz: Kolay yerde solculuk yapmak )

Dünyada 4 milyon Filistinli mülteci var. Ve hemen her gün israil tarafından bir şekilde taciz ediliyorlar. İnsan bir noktadan sonra bitsin de nasıl bitsin diye bakar. Nihayetinde bir kere doğmuşsun ve iyi bir hayat yaşamak istiyorsun ama sen savaşın içinde doğmuşsun. Koşullar tamamen senden bağımsız. Bu yüzden insanlar bundan kaçmaya çalışıyorlar.

Benim Filistin meselesindekk tahminimde böyle olacak. Bir süre sonra bütün topraklar İsrail'in olacak filistinlere de vatandaşlık verecekler ya da bir tür statü. Vaziyet onu gösteriyor.
bakış açısı ile orantılı olarak oldukça değişken sonuçlara gebe bir Iddia. işin başlangıcı Avrupa'dan sürülen eziyet çeken yahudilerle başlıyor. pek çok insan insanlık dışı o eziyetlere beter olsun bile demiştir. umarım bu düşüncedekiler şu an Filistin için de aynı cümleyi kuracak cesarete sahiptir. öte yandan politika gereği sürülme muhabbeti var. işin realitesi uluslararası ilişkiler uzmanının ya da tarihçilerin işi.

İsrail ortadoguya geldi ve ufak ufak Filistini işgal etmeye başladı. işgal diyorum çünkü dışarıdan gelip başkasının toprağını zorla ellerinden aldılar. bugün bir avuç kaldı Filistin. Bu süreçte Filistinin başına geçen yöneticilerden ülkesini satanlar da oldu. Her ülkede olduğu gibi ama en nihayetinde çocuklar ölüyor birileri gelip seni yatağında öldürüyor ise bu suçluyu Filistinli yapmıyor keza evinde kendi halinde yaşayan yahudiyi de yapmadığı gibi.

son kertede Filistin son çırpınıs olarak sanırım saldırdı. İsrail de buna misilleme yaptı. burada İsrail çocukları vuruyor diye feryat figan edenler nedense füze yağmuru başlatan Filistin için aynı cümleleri kurmuyor. onlar da İsrail'i füzeye boğdu ama hava savunma sistemleri sayesinde ters tepti. ama yine de baya zarar verdiği ortada. orada bizatihi yaşayan arkadaşım korkudan sığınakta kalıyoruz üzerimizden füzeler geçiyor diyor. Bu çocuğun ne suçu var mesela? İsrail'i yaptığını Filistin de yapıyor. burada beter olsunlar ekibi haklı bulacaktır nasılmış görsünler diyecekler. salt nefret ve kin zerre insanlık yok.

son olarak bu işin güç boyutu var. biz 1071'de anadoluyu aldık ve 1453'te asırlardır başkasına ait olan İstanbul'u aldık. başkasına ait diyorum çünkü sen göçtün. sonra gelip tepelerine bindin. buna sen yaptığın için işgal yerine fetih diyorsun tıpkı İsrail'in işgal etmesi gibi çok fark yok. aradaki fark çocuk katliamı ise yeniçerilerin de yağma hakkını hesaba katarsak pek bir fark yok. belki kısmen daha adil ve merhametli olabilirler o da belki. işin özeti nereden bakarsaniz oradan haklılık değişecektir. değişmeyen tek şey mazlumun öldüğü gerçeği gerisi de hikaye yani kim yazarsa onu okuyorsunuz...
'Onlar da topraklarını satmasalardı' lafını mutlaka ardına ekleyip arap zenginlerinin arazileri için verdiği para karşısında aşırı oynaklık sergileyen yurdum insanı önermesidir. Hatırlatma, kudüs etrafındaki evlere yahudiler acımadan ne paralar teklif ettiler ama insanlar gene de satmayı reddettiler. Bu arada Kudüs pahalı bir şehir ve buradaki Filistinlerin yüzde 70'i fakirlik sınırı ve altında yaşıyor.
oturma organı ile yapılan tespit. Ulan bu ülkede hendek çatışmaları esnasında devleti karşısına alıp pkk ağzıyla akademisyenler bildiri yayımladı. Bir iki tuzu kuru müptezel Filistinli artık kimse onlar önemsemiyor diye sırt mı dönelim?
3-5 tane asimile olmuş vatanını unutmuş müptezel'in hepsini "filistinliler" diye yutturulmaya çalışılması da başka bir garabet. içlerinde yaşadım yurtdışında, tanıdığım hiçbir filistin'li vatanıyla alakasız değildir. çünkü filistin ümmet demektir. 3-5 tane laleli müptezeli vatanını dert edinmemiş çok önemli mi?