format sorunsalı

1 /
ölümüne sahiplendiğim sorunsaldır.

artı oy vermek için ilk baktığım kriter tanım olup olmamasıdır mesela. Elbette sözlüğü britannica ayarında bilgi deposuna dönüştürmek değil burada amaç. geyik de yapılır, son derece kişisel yazılar da döşenir... fakat her platformun kendine has özellikleri var. twitter'da da 280 karakterle yazmak zorundasın. 260 veya 300 olması neyi değiştirirdi? hiçbir şeyi. ama bir formatın varlığı illa gerekiyor.

yani bu noktalama işareti gibi bir şey aslında. türkçe yazıyorsan uyman gerekiyor o kurallara. uymasan da biz seni anlarız ama uyman gerekiyor. twitter'da teknik zorunluluk olduğu için herkes paşa paşa formata uymak zorunda ama sözlüklerde bunun kontrolü zor tabi. tanım yazmayan şutlanmalı demek gerçekçi değil ama formata uymak bu kadar göz ardı edilmemeli bence yazarlar tarafından, en azından zihnin bir köşesinde format gerekliliği yer etmeli diye düşünüyorum.

öte yandan bu sözlük formatı çok zekice ve bu topraklara has değil mi? benzeri siteler olsa bile tam olarak türkiye'deki gibi bir sözlük formatı yok yurt dışında. var işte burada bir orijinallik, sahip çıkmak gerektiği kanaatindeyim.

(bkz: formata sahip çıkalım)
Bitmiş hadisedir. Formatın kendisi de, sorunsalı da. Bunlar başka bir çağın gerekleri ve ona uygun dertleri idi. Artık kendini ifadede sınırlar çalışmıyor. Şekli bütün dayatmalar kendilerinden daha büyük bir kuralsızlık doğuruyor.
Konuyu kendi üslup, yoğurt yiyişi, serbest çağrışı, entelektüel seviyesi, teşbih telmih, kinaye, ironi, intak kontak maharetiyle anlatabiliyorsa ve hala beni dinleyen bir avuç dostum kaldı sözlüğün sonbaharında. duygulandım nan.
elimden geldiğince tanımlayarak yazmaya çalışsamda, bazen sohbet havasında bazen espiri havasında yazıyorum. yazıyoruz.
2022 bitmek üzere bir gidin bakın hangi sözlükte format var. daha hala format deniyor.
format isteyen formata uygun tanım girsin. ya da açsın tdk sözlük okusun. biraz daha kelime hazinesini geliştirmek istiyorsa, develioğlu lügatine baksın. hadi onu da geçtim disiplinlerin kendi terimsel sözlükleri var. onları okuyabilirsiniz.