fransızca

1 /
sıklıkla istisnalar dili olarak adlandırılan dil. şahsen abartıldığı kadar istisna barındırmadığını ve daha da ileri giderek ingilizceye nazaran daha kurallı bir dil olduğunu düşünüyorum. ingilizce gerek telaffuz gerek kelime olarak almanca ve fransızcadan etkilenmiş, dilbilimciler daha iyi bilir ama ingilizceye göre daha bakir geliyor bana fransızca.
İsrail vatandaşı bir insanın orta ve hatta yüksek düzeyde konuşabildiği İngilizce ile birlikte ikinci dil. derdini anlatacak kadar Arapça bilmeleri ise küfür gibi. sen de boğazına gıcık gelmiş gibi hırla, gırla ve beyazıt Ozturk taklidi yaparak eğlen.
rus edebiyatında sık olarak görülen, bir anda insanların kendi dillerini konuşurken etrafa hava atmak ya da duyulmasını istemedikleri bir şeyi ifade etmek için yabancı dil kullanma gereksinimlerini karşılamak için kullanılan yabancı dil.
2020 yılında yaşayan bir fransızın , 500 lerde 600 lerde yazılmış bir fransızca eseri orjinal kaynağından çok rahat okuyup anlayabildiği bir dil. o zamandan bu zamana belki imla kuralları falan değiştiği için bazı şeyleri anlamayabilir ama fransızlar dillerine çok önem veren bir millet oldukları için tüm klasikliği korunmuştur.