franz liszt

1 /
senfonik şiirin yaratıcısıdır. 1811 de macaristan'da doğmuş, 1886 da almanya' ölmüştür. müzisyen, besteci, piyanist, orkestra şefi, müzik öğretmenidir. gayri meşru ilişkileri sebebiyle 2 kere suikaste uğramış, bir kere de ölüm tehditi almıştır. zatürreden öldüğü açıklansa da sonradan öldürüldüğü ve katilin bulunamadığı iddia edilmiştir.
II Macar Rapsodisi, İki piyano konçertosu, 12 Senfonik şiir, Si minör sonat, Faust ve Dante denemeleri, önemli eserleridir. 700 adet bestesi vardır.
hayır konserleri vermesi, klasik dönem bestecilerinin eserlerini halk için, halkın anlayacağı tarzda, halk konserleriyle çalması, dünya turnesine çıkması, çok yakışıklı ve karizmatik olması, kadınların lisztmania adı verilecek kadar kendisine hayranlık duyması gibi sebeplerden ötürü ilk rock star olarak kabul edilmektedir.
19. yüzyılın en önemli piyanistlerinden birisi, senfonik şiir tarzının yaratıcısı olan git ç bir hayat hikayesine de sahip aslıgit 'e 5 aralık 1849 yılında bir suikast girişimi oldu. evinden çıkarken bıçaklandı. bir süre hastane yattıktan sonra eski sağlığına kavuştu. 10 ocak 1850 tarihinde yeniden suikast girişiminde bulunuldu. ancak liszt'in koruyanları tarafından engellendi. 20 mayıs 1886 yılında birileri tarafından ölüm tehditi aldı. tehditten sonra güvenliğini arttırdı ve vasiyet yazdırdı. 31 temmuz 1886'da evinde öldü. budapeşte'de gömülmeyi vasiyet etmiş olmasına rağmen bayreuth'a gömüldü. zature hastalığından öldüğü süsü verildi. ancak daha sonra öldürüldüğünü ve katilin ortadan kaybolduğu açıklandı. katil hiçbir zaman ele geçemedi.

sürekli öldürülmeye çalışılmasının sebebi bilinmemektedir. ancak liszt'in yasadışı işlerde bulunduğu iddiaları vardır. liszt yaşarken kendisine yapılan öldürme girişimlerini kendisini kıskananların yaptığını söylemiştir.19.yüzyılda yaşŸamışŸ Macar asıllı piyanist, besteci...Dolmabahçe sarayında Abdülmecit'e konser verdiğŸi de olmuşŸtur bu dehanıgit ır fakat eserlerinde kendisine rakip olarak gördüğŸü Chopin'in duygusallığŸı git ıca ömrünün son zamanlarında dine de aşŸırı bir ilgisi olmuşŸ ve rahiplik de yapmışŸtır.