futbolda yaş küçültme sahtekarlığı

1 /
Afrikalılar da çok olur. Bi ara bi afrika kökenli bir futbolcunun yaşı konuşuluyordu yamulmuyorsam sergen (yalçın) bakayım dedi adamın resmine sonra "en az 40 45 abi bu adam" dediğinde kahkahalara gömüldüğümü hatırlarım. Belki de uyduruyorum bu sahneyi. Ya da sahne doğru da neden bu kadar gülmüşüm lan. Neyse kaydet.
daha önce bununla ilgili bir yazı yazmıştım. hemen hemen bütün branşlarda var yaş küçültme vakaları. hatta istisnai değil. küçültmemek istisna. futbolda çok göz önünde olmasının sebebi ise, bir sektör olarak futbolda dönen deli paralar. özellikle afrikalı oyuncuların, hemen hemen tamamı, eğer alt yapı eğitimlerini, çok küçük yaşlarından itibaren, mesela 9-10 yaşlar, avrupalı kulüplerde almamışlarsa, beyan ettiği yaşta değildir. bazen seyirciler de anlar zaten, futbolcunun ne görüntüsü, ne saha içindeki, performansı 28 yaş gibi değildir. yürüyecek mecali yoktur.

konunun merkezi elbette, dünyanın geri kalan bölümlerine nazaran, kayıt-kuyut işlerinde en güvenilmez durumda olan afrika kıtası.

kamerun futbol federasyonu'nun başına geçen samuel etoo, bu konuyla ilgili ülkesinde soruşturma başlatmış.
git