game of thrones

#sinema/tv 

2011 yapımı yeni dizi.

george r.r. martin'in 1996 yılında yayımlanan "a song of ice and fire" romanından uyarlanmış.

antik çağlarda krallık kavgalarının hüküm sürdüğü zamanı anlatıyor. kaliteli ve izlemeye değer.

ilk iki bölümünden anladığım kadarıyla iki kral aynı ipte oynamaz.
devamını gör...
efsane olmaya aday, yeni ama şimdiden insanı olaya dahil eden dizi. ileride çok konuşulacak bir kaç karaktere sahiptir.
(bkz: arya)
(bkz: leydi stark)
devamını gör...
konusu antik çağ'da ya da atmosferinin çok çok benzediği orta çağ'da geçmeyen fantastik dizi. "the lord of the rings" ile hayranı olduğumuz fantastik dünyanın yeni gözdesi. bir jeneriği ve müziği var ki kelimenin tam anlamıyla muhteşem!
devamını gör...
bu sezonun seyre değer tek yabancı dizisidir. bir de +18 sahneleri olmasa tadından yenmez.
devamını gör...
oldukça başarılı bir dizi. o kadar başarılı ki tüm şarışınlardan intikam almak istiyorum. sarı çiyan lafı da muhtemelen bu diziden esinlenilerek türemiştir.
devamını gör...
ilk bölümünü henüz seyretmiş olarak diyorum ki.. yuh u oha ve dahi çüş. sinema sektörünün sonu çok da uzak değil ulan. dizilere bak.
devamını gör...
--! spoiler !--

birçok önemli karakterini harcayarak sezon finali yapmış olan dizidir. umarız yeni bölümleriyle tez zamanda döner de kavuşuruz kendisine.

--! spoiler !--

bu arada dizinin uyarlandığı kitap serisinin ilk bölümü epsilon yayınevi tarafından tekrar basıldı. epey tuzlu bir fiyat konulmuş olsa da diziye duyduğumuz merak yüzünden paraya kıyacağız anlaşılan.
devamını gör...
yeni sezonu için imdb'de 2012 yazan dizi. tek umudum imdb'nin daha önce de yanlış tarihler vermiş olması.
devamını gör...
spartacus gibi bir şeydir diye düşünerek uzak durduğum diziydi. ancak alakası yokmuş. kesinlikle çok iyi bir dizi.
devamını gör...
cnbc-e çok para vererek almış olacak ki sürekli reklelarını döndürüyor. reklam yetmiyor çekimlerle ilgili olsun, oyuncularla söyleşiler olsun, kamera arkası olsun.. veriyo da veriyo.. valla şimdiden merak ettim ama ilk bölümler kaçtı..
devamını gör...
türkçe'ye taht oyunu gibi bir anlamda çevrilebileceğimiz 2011 yapımı fantastik dizi. tahta sahip olmak isteyen 3 aile ve kuzey'de yaşayan stark ailesinin hikayesini anlatır.

bu dört aile ve her aileyi temsil eden hayvan;

---- spoiler içerebilir---

lannister ailesi:(dağ aslanı) kraliçe , ikizi ve cüce kardeşleri ile krallığın gizli yöneticileridir. aynı zamanda ülkenin en zengin ailesi ve krallığı bayağı borçlandırmış, sarı çiyanlar. dizinin en antipatik kadrosu. ama cüce kardeş bu sene emmy ödülü aldı.

baratheon:(geyik)kralın hanedanlığı. ama onun ölmesiyle son bulacaktır.

targeryan(ejderha): baratheonlardan önce yedi krallığı yöneten aile. aynı zamanda dizinin fantastik öğrelerinden birinibarındırı. bu ailenin kökeni ejderlere dayanmaktadır.robert baratheon bu ailenin son kralı olan deli herifi alt edip krallığı ele geçirmiş, targeryanların çoğunu öldürmüştür. kalanlar ise tekrar tahta geçmek için türlü işler çevirecektir.

stark(kurt): krallığın kuzey kısmının asayişinden sorunlu aile. aynı zamanda kral robert baratheonun taraftarıdırlar. dizi edd starkın bacanağı olan kralın sağ kolunun vefat etmesiyle başlar. kral robert yeni sağ kol olarak eddard stark ı güneye götürür.

bunun yanında ülkede yaklaşan ve on yıl kadar süren çetin bir kış bekenmektedir. bir de bin yıldır uyuyan beyaz yürüyenler var ki dizinin başka bir fantastik kısmını oluşturur.

--- spoiler----

kısacası her bölümü sinema filmi tadında müthiş bir seri. mutlaka izlenmeli.


devamını gör...
ilk sezonunu bitirdim. kesinlikle müthiş bir senaryo. müthiş karakterler ve dekor. izlemesi çok keyifli. neredeyse yüzüklerin efendisi tadı veriyor.
devamını gör...
henüz ilk iki bölümünü izlemiş olduğum dizi. açıkçası hayran kaldım. konu olarak ilgisi olmamasına rağmen görsellik ve atmosfer açısından banaspartacus'ü anımsattı. tabii bir de cinsel içerikli sahnelerin varlığı ve sansürsüz olması bakımından.
1-2 gün içinde sezonu bitiririm zannediyorum, ve böylesine kaliteli bir yapım için "helâl olsun" demek istiyorum içten gelerek.
devamını gör...
"a game of thrones"

george r. r. martin'in kaleme aldığı "a song of ice and fire/buz ve ateşin şarkısı" serisinin ilk kitabı. kışların ve yazların onyıllar sürdüğü fantastik bir evrende yaşanan taht ve güç kavgalarını anlatıyor. hem fantastik hem de tarihi kurguları sevenler için mükemmel bir atmosfer oluşturmuş yazar, karakterleri de nakış gibi işlemiş; hayâl dünyasına hayran kalıyor insan okudukça. seri boyunca demir taht için kapışacak, hüküm sürecek ya da etkili olacak onlarca hanedanın ve krallığın yanısıra diğer önemli karakterler de tanıtılıyor bu ilk bölümde. çoğu karakterin öyküsü gizemli sırlarla birbirine bağlı üstelik, o yüzden kitaplar ve öykü ilerledikçe epey şaşıracağız gibi. jon snow, arya stark, daenerys targaryen, bran stark... bu karakterler tüm seri boyunca westeros evreninde yer alırlar umarım; çünkü onlarsız hiçbir önemi ya da keyfi kalmaz öykünün. daha başlangıcı bile fazlasıyla ayrıntılı ve bağlantılı kurgunun, yazar diğer kitaplarında da böyle devam etmişse ufak çaplı bir destan kaleme almış demektir. dolayısıyla da fantastik edebiyatın zirvesine yerleştirdiğimiz "yüzüklerin efendisi"nin tahtını sallayacak demektir. okudukça göreceğiz bakalım.

kitabın bu 90'lı yıllarda yazılmış ama dilimize ancak birkaç yıl önce çevrilmiş olan ilk bölümü diziye de uyarlandı (artık çoğu kişinin de bildiği üzere), dizi müthiş bir patlama yapınca epsilon yayınevi türkiye'deki basım haklarını aldı serinin ve ilk kitabını (arka bahçe yayıncılık'ın aksine) tek parça hâlinde tekrar bastı, ama kapağının orijinalliğini koruyarak değil, dizinin popülaritesine sığınarak. şimdi ikinci kitabı da (a clash of kings/kralların çarpışması) bastılar ve satışa sunmak üzereler, ama bu sefer iki cilt olarak bölmüşler kitabı ve orijinale yakın bir kapak kullanma kararı almışlar (çünkü ikinci kitabı konu alan ikinci sezon henüz çekiliyor, nisan ayında ekranlarda olacak, dolayısıyla diziyi kullanamazlardı ikinci kitabın kapağında) lâkin bu ilk kitabı orijinale benzer kapakla tekrar basacaklarmış seriden ayrı durmasın diye. e dolayısıyla da bize şu soruyu sormak düşüyor: epsilon yayınevi, hiç mi düşünmüyor ve insaf etmiyorsunuz serinin fanatiklerine? *
devamını gör...
"a game of thrones"

kurgusuna sadık kalınarak diziye neredeyse birebir uyarlanmış olan kitap, serinin ilk kitabı. bizde ilk olarak arka bahçe yayıncılık sunmuş okuyucuya, ama iki cilt hâlinde bölerek. dizi patlama yapınca epsilon yayınevi aldı tüm haklarını, şimdi onların insafındayız artık. dizi herkesin dilindeyken sibel alaş çevirisiyle tekrar bastılar "taht oyunları"nı, ama kapağına ned stark baba'nın kısmeti olmayan demir taht'taki pozunu yerleştirerek. şimdi ikinci kitabı orijinale yakın kapakla basıyorlar diye bu kitabı da öyle bir kapakla tekrar basıp yayacaklarmış. epsilon baskısını henüz almış değilim ama, almış olan ve seriyi kapakları da dahil tam arşivlemek isteyenler adına teessüflerimi iletiyorum yayınevine.
devamını gör...
abd'li tv kanalı hbo tarafından yayınlanmakta olan ve lost adlı diziden sonra gelmiş geçmiş en güzel fantastik tv serisi.1. sezon tamamlanmış olup 2.sezon muhtemelen 2012 nisan ayında başlayacaktır.
devamını gör...
buradan televizyon yöneticileri ve yayınevi sahiplerine sesleniyorum: "bitsin artık bu hasret! yeter gaarı"
devamını gör...
siyasetin ne olduğunu bizim şaklaban siyasetçilerden kat be kat daha sağlam öğreten, entrikanın ne demek olduğunu gösterirken insanı bir başkasına güvenme duygusundan maalesef az biraz soğutan, fazlaca müstehcen* sahnelerini göz ardı edersek çok sağlam bir yapımdır..

bana insan ilişkilerine dair birkaç şey öğretmedi desem yalan olur..
devamını gör...
1 nisan 2012 tarihinde, "the north remembers" bölümüyle geri dönecektir. "second season is coming" diyor, bekliyoruz.
devamını gör...
ayrıca bahsi geçen dünya farklı bir dünya muhakkak ama, genel coğrafi özellikleri ve mücadele içinde oldukları kavimleri dikkate aldığımızda, ingilitere ve fransa kıyıları arasındaki 1100 lü yıllardaki mücadeleler akla gelmektedir.
devamını gör...
"never forget what you are, for surely the world will not. make it your strength. then it can never be your weakness. armor yourself in it, and it will never be used to hurt you." tyrion lannister.
devamını gör...
dizimag'da türkçe dublajlı birinci sezonu verilmeye başlamış olan dizidir.
devamını gör...
2. sezonunun 2. bölümü de yayınlanmış olan dizidir.

--! spoiler !--

yavaş yavaş sular ısınmaya başlıyor. ne kadar taht sevdalısı insan varmış.

--! spoiler !--
devamını gör...
2. sezon açılışıyla ne kadar özlediğimizi bize hatırlatmıştır..keşke her gün bir bölüm yayınlansa bi de akasya durağı gibi 456 bölüm filan sürse,sıkılmadan izlerük..
devamını gör...
senaristliğini ve yapımcılığını stay, the 25th hour, troy, the kite runner gibi filmlerin senaristi olan david benioff'un yapmakta olduğu dizi.

ayrıca yeni sezonunun yayınlanan ilk 2 bölümü itibariyle yine sürüyle yeni karakter girmiş ve oldukça kafa karıştırmış ve bir parça da sıkmıştır.
fakat lk sezonda da aynısı okmuştu, üstelik o zaman karakterlerin hiçbirini tanımıyorduk. 4-5 bölüm sonra yavaş yavaş kafamıza oturdu her şey.
şimdi ilk sezondan karakterlerin çoğuna aşinayız. yeni girenlerle birlikte öykü de yavaş yavaş oturacaktır elbet.
devamını gör...
2. sezon 4. bölüm ile görülen o ki yavaş yavaş sular kaynamaya başlamıştır. yalnız ortada şöyle bir gerçek var ki farklı kanallardan akan hikayeler var ve ne yazık ki süre (40dk.) yetmiyor. snow, arya, ejderhaların annesi, cüce vs. bir sürü hikaye var. nasıl toparlayacaklar bilemiyorum.
devamını gör...
aylarca 2. sezonun başlamasını merakla beklediğim dizidir.

2. sezonda umduğumu bulamadım bir solukta izlediğim herhangi bir bölüm olmadı bu sezonda. sıkıldım daraldım, of dedim ooooofff dedim. bu gün 2.sezon 4. bölümü izlemeye başlamadan önce karar aldım; eğer bu bölümü de beğenmezsem diziyi bırakcaktım. yapımcılar bu restimi önceden sezmiş olmalılar ki beni tatmin ettiler. afferin onlara. hala seninleyim game of thrones.
devamını gör...
2. sezonu 4 bölümden itibaren seyredilebilir olmaya başladı. cüce lannister zekasıyla devleşiverdi.
devamını gör...
theon karakterinin robb stark tarafından kellesinin alınmasını canı gönülden beklediğim dizidir. ayrıca çalınan dragonlara da çok üzüldüm, khaleesi'yi düşünemiyorum bile zavallı kız. daha yeni bahsetmişti oysaki tüm hayallerinin gerçekleştiğinden. bu arada cüce lannister karakteri her gecen gün devleşiyor. jon snow'dan da yakın zamanda bir kahramanlık, bir atraksiyon bekliyorum. son olarak edd stark'ı özledim, onsuz pek bir eksik.

o değil de 6. bölümü de tükettik, sezonun bitmesine yine pek az kaldı.
devamını gör...
robb stark'ın theon'un ucuz ihaneti için söylediği sözlere inanamadım; "onun gözlerine bakıp neden diye soracağım, sonra öldüreceğim." rob stark çok duygusal bir adam, ondan kral olmaz. güney taraflarındaki kış diyarında gezen kardeşi de aynı robb'a benziyor.

ejderha yavrularını çaldıran kalisi'de de iş yok. taht'a tek yakışan edd stark idi. o da yok.

yokoğlu yok.
devamını gör...
cüce o embesil krala tokat akşeyledi, ben burda keyfimden dört köşe oldum. adamsın lan cüce. lakin arya ve snow'un yeri ayrı.
devamını gör...
spoiler nedir bilmeyen zeka küpleri tarafından 2. sezon 9. bölümü benim için zebil olmuş olan dizi..herkesin kural kaide bilmesini beklemek benim andavallığım tabiki..
devamını gör...
okunası değil izlenesi ,okurken bayıltacak kıvama getiriyor insanı uzatıyorda uzatıyor okumak için vakit kaybı kısacası.
devamını gör...
türk dizisi olsa bir bölümünden en az 50 bölüm çekilir, türk filmi olsa, olmaz kızlar da zengin oğlanlar da.
devamını gör...
jenerik müziğinden acayip güzel telefon melodisi oluyor. sırf azıcık daha çalsın, tamam şimdi açıcam diye bekletirken karşı taraf sürekli kapatıyor, ben arıyorum. işte tek kusuru bu; kabarık telefon faturası.
devamını gör...
çok pis spoiler veriyorum haberiniz olaa!!

--! spoiler !--

leydi stark ve robb stark ölecekler. anlaşma sonucu evlenmesi gereken kızı almadığı için kanlı bir düğün sahnesi olacak.

joffrey baratheon gıcığı ölecek, sevgili cücemiz tyrion lannister babacığını öldürecek.

dahada anlatmıyacağım yaa çok şeyler oluyor ama sevgili yazarımız kafayı toparlayıp olayları bir türlü bağlayamıyor.

--! spoiler !--
devamını gör...
normalde seyrettiğim bir dizi değildi, lakin e2'de geçenlerde sezon finaline denk gelmişim elleham. dikkatimi çekti, 2 sezonunu da indirdim 1. sezonu bitirdim, 2.ciye başladım. o da biterse ne yapacaz onu bilmiyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.