garanti olsun diye bütün de ve ki'leri ayrı yazan insan

1 /
bu kişi resmi ya da edebi bir kimlik ile bu hatayı yapıyor ve ısrar ediyorsa gelen eleştirileri anlayabiliyorum. Ancak sözlükte yazan bizler için konuşuyorsak eleştiriler bana pek makul gelmiyor. benim genel izlenimim, bu tarz yanlışlara takan kişilerin genelde yazılanlara ehemmiyet vermediği yönünde. ama bu demek değil ki doğrusunu öğrenmeyelim ve kuralına göre yazmayalım.

bu arada bağlaç olan de/da'lar yazılırken sertleşmeye uğramazlar, bu da ek bir bilgi olsun. valla bana kalsa bu da bir saçmalık lakin bana bırakmamışlar.
sosyal medya ortamlarında, ek kullanamayan insanların yediği laflar gözlerinin önünden film şeridi gibi geçerken, varsın ben ayrı yazayım, yanlış yerde duran ek utansın kafasına giren insan hareketi.

tdk mısınız siz, siz kimsiniz, neyse çok haklısınız, google amcaya sorun bari insafsızlar......
sadece kendine değil, yazdığı diğer insanlara da saygısı olmayan insan davranışıdır. "Dahil" yani “içinde” anlamı ifade ediyorsa birleşik, değilse ayrı yazılır.

İlköğretim 4. Sınıf türkçe dersi;
"ki'' bağlaç ise ayrı, ek ise birleşik yazılır."

Örnek: orda bir köy var uzakta
O köy bizim köyümüzdür.
Gitmesek te, kalmasak ta
O köy bizim köyümüzdür.

Bir de, "de" "da" eklerinin nerede sert, nerede yumuşak kullanıması gerektiğini bilmeyenler var. Onlar da tam evlere şenlik.
İnsanımız artık okumuyor ama yazıyor!
Bunlardan biri benim. Ki ve de eklerini hep ayrı yazardım. Sonda İş gereği kullanımı öğrenmek zorunda kaldım. Artık nerede nasıl kullanılacağını bilyorum. Okulda öğrenemediğim şeyleri iş hayatında öğreniyorum.