Gecenin bir vakti kara kara düşünmek

1 /
Dertliyseniz huzurla bir uyku uyuyamazsınız. Tabii neyi dert edindiğinizle de alakalı bir durumdur kanımca. Borçlu, aldatılmış, umduğunuzu bulamamış, insanların kötü niyet ve davranışlarına maruz kalmış veya şahit olmuş olabilirsiniz. Ailevî sıkıntılarınız olabilir. Sağlık ve geçim. Kazanç, kira ev veya işyeri. Faturalar. ek ödeme yapılacak yerler. Aile, ev ihtiyaçları. Dünyadaki diğer mazlumlar. Onların ahvalleri. Vs. Tüm bunlar, sizi uyutmamak için yeter de artar bile.
Karanlıkla kasvetin kardeş olduğu varsayımı ve kabullenişi hakim. Doğrudur. Karanlık çökünce insan efkarlanıp düşüncelere dalabilir. Peki gündüz vakti karanlığa düçar olanların kasveti gececilerinkinden daha büyük değil midir? Gündüz vaktinin karanlığını nasıl açıklayabilirsin ki ?
düşünülecek çok şey vardır ve düşündüren çok şey. bence bu bir insanın boş olmamasının alametidir. ne güzel diyor einstein:
Dağınık masa, dağınık kafaya işaretse, boş masa neye işaret ? aynen öyle insanın zihnine birdenbire bir şeyler düşüyor ise sebebi vardır diye düşünmekteyim. ayrıca da benim masam hep dağınıktır. wow itiraf olmalı bu.
Bir derde düşmüş kişi düşünüşüdür. Şairin,
"Mübtelayı gama sor ki geceler kaç saattir" dediği zor durumdur.
Rahmetli annem de derdi ki,
Oğlum, dert çekilmiyor, dert alma.
Peki böyle gecenin bir vakti kara kara düşündüren derdi nereden nasıl alırız?
Belki bir hata, belki bir beddua, belki bir günah...
Allahım dert verip derman aratma.