geçmişte gezinmek

1 /
Tarihi yerler gezilirken yaşanabilecek halet-i ruhiye. Ama mümkünse o dönemde yaşayan insanların yaptıkları taklit edilmeli. Mesela bir çeşme varsa su içilmeli, aynı yollardan yürünmeli, aynı dinlenme yerlerinde dinlenmeli.
Hem pozitif hem de negatif yönleri olan hadisedir. Eğer siz geçmişinize yaptığınız bu gezintide kötü anılarınızı hatırlayıp yaralarınızı deşiyorsanız bu olay yaşadığınız andan keyif almamıza ve geleceğinize dair olumlu umutlarınızı yeşermemesine sebep olacaktır. Kendinizi tıpkı bir bataklıkta saplanmış gibi hissedecek olduğunuzdan atmanızda sizi olumlu etki edecek adımlarınızı bile atmaktan çekinir hale gelmenize neden olacaktır. Ancak bu gezinti olumlu anılarınıza yapılırsa size pozitif bir etki saylayacak, hem bunulduğunuz anı keyiflendirecek hem de geleceğe dair umutlarınızı yeşertecektir.
Valla ben hep yapıyorum sanırım beynim endişe sebebi bulamadan duramıyor. Bu günde eski sağlık raporlarına baktım. Bir ara günde üç dört paket sigara içtiğim zamanlarda aldığım bir sağlık raporunda bradikardi yazmışlar benim için. O zaman farketmemisim şimdi farkettim endişelendim. Hâlbuki bilmeseydim mis gibi yaşıyordum. Gerçi üç yıldır sigara içmiyorum yarın bir egkya baktirayim belki düzelmiştir.

He bu arada geçmişte gezinmek diye bir şey yoktur. Siz sadece şu andasınız. Şu anda geçmişe dair bir şeyler canlanır zihinde ama bu geçmiş değildir siz yine buradasınızdır.
Çok fazla haşır neşir olunduğunda depresyondan başka getirisi olmayan eylem. İnsanlar belirsizliği yani geleceği sevmez, korkutucu gelir. Geçmiş geçip bitmiştir, bilinendir. O yüzden güvenilirdir. Geçmişte ne kadar acı deneyim varsa da beyin onları güzel kodlar hafızaya. Anı yaşayan insan en mutlusudur bu hayatın. Geçmişte ne kadar çok gezinirsen ana odaklanamazsın. O yüzden 'dün dünle beraber gitti cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım!'
ara ara başka bi dimenziyona geçip yaptığım eylemdir. zaman, mekan, kişiler, koku ve sesler bile gözler önünde belirir. renklerin kontrastı, gökyüzünün mavisi, insanların dedikleri, her şey sanki değişmemiş gibi gelir insana. ansızın geçmişi çağrışım yolu ile anımsamak, hatırlamak ve tekrardan gerçekleşiyorcasına esas sanmak acayip bir histir ya. işin garip kısımı görsel hafızasını çalıştıramayan bir birey nasıl hatıraları betimleyerek anlatır.