geldikleri gibi giderler

1 /
30 ağustosta istanbulun göbeğinde vals yapılmış diye kutlama yapanların atasının sözü. e hani geldikleri gibi gidiyorlardı? aradan 100 sene geçmiş hala istanbulda dans edip eğleniyorlar?
fizyolojik açıdan doğruluğu tartışılabilecek bir ifade. neden? misal ki indirim marketlerinin birinden 50 kuruşa su alıp bir güzel içiyorsun, bir saat sonra bünyeden onu atmak için umumi tuvalete 1 lira ödeyebiliyorsun. ramazan'da da öyle değil mi, susamamak için sahurun son anlarında suya abanıp içtiğin bardaklarca su henüz namazı kılmaya yeltenmeden veya sabah uyanır uyanmaz vücuttan atılmak için sıkıştırmıyor mu? su dediğin iftar ile sahur arasında, saatte iki bardak ve ılık olmak üzere yavaş yavaş içilir ki tüm bedene yayılsın.

demek ki neymiş, ''boğaz''dan bir şeyleri geçirirken iki kez düşünmek gerekiyormuş...
İstedikleri şeyi yapıp gitmişler ama!

Ne hikmettir, Osmanlının parçalanmasından ve işgale uğramasından sonra, o nun topraklarında kurulan her ülkede " falan adam düşmanı kovdu" ilkesi vardır. Düşmanı kovan adam ülkeyi istediği gibi yönetmekte ve istediği rejimi kurmakda serbesttir. Senin o kurtuluş öyküsünde onlarca deden şehit olmuş, cepheye gidip de dönmemiş, kimsenin umurunda olmaz.

Ülkeyi tek kişi kurtarmıştır ve sen onun yeni yasalarına itiraz ederesen hainsin, düşmansın.

Seçeceğin hükümetinden siyasisine, anlaşmalarından operasyonlarına; hangi tası, tarağı üretip üretmeyeceğine onlar karar veriyorsa kimler geldikleri gibi gitmiştir?

Kağıt paranın üzerinde " t.c" yazıyor mu?

Akıllı olun! Bizim ordularımız tüm cephelerde yenilmiş. Savaşa gidemeyen yaşlılarla savaş kazandığımızı iddea ediyoruz.

Onlar işgal ettikleri yeri garantiye almadan çık maz laaaar.

Biz sadece cephede savaştık, kahramanca, belki de tarihde görülmemiş bir cesaretle. Ama bizi kağıt üzerinde tongaya düşürdüler. Daha doğrusu düşürmüşler. Çünkü o zamanın büyükleri bunu anlayamadığına göre...

Aksini söyleyen yukardakileri açıklasın.

Onun için daha çok çalışıp bu uğurda ölmemiz gerekiyor, ölmemiz! İş yarım efendiler, atalarımızın o günkü göremediği hilelerini halletmek bize düşüyor.
tabi alacaklarını aldıktan sonra diye devam edebilecek cümle. netekim öyle oldu. şu an memlekette ingiliz askeri yok, ingiliz valisi yok ama hepimiz kılık kıyafet ve kültür olarak batılıdan farksızız. ingiliz gitmiş mi gerçekten? ha adımız yorgo değil, george değil eved.