gelecek kaygısı

1 /
Gelecekte ne olur, ne halde olurum diye düşünürüm ama bu sadece meraktan sebep. Geçmişte de aynı idi. Yoksa kaygı duymuyorum. Rızkı veren Allah. Sağlık mevzusuna girmeyeceğim. Benden sonraki gelenlere ve gelecek olanlara Allah kolaylık versin. Sonunu düşünen kahraman olamıyordu değil mi ?
belirsizlikten doğar. üç gün, beş gün sonra ne olacağınız ne yapacağınız kafanızda asla şekillenmiyorsa karşınızda olumsuz örnekler sürüyle ise o zaman çekmeniz kuvvetle muhtemeldir.
insanın tüm enerjisini yer bitirir, odaklanmak imkansız hale gelir ve iyice kaygı artar. bir nevi kısır döngü. çözümünü ise bilmiyorum, belki bazen boş vermişliktir.
eskiden kendim içinde baş edebiliyordum. şimdilerde ise evlatlarım ve onların akranları ile ilgili bu kısım çok zorluyor işte.
neyse deyip geçtiğim tanım.
hayatın anca eğitim-öğretim yıllarını es geçersem sonraki 10-15 yılı falan kapsıyor, ötesi değil. o 10 yıl güzel geçmişse kaygı çekmeniz budalalık olur; meyvelerini toplamaya, bazı şeyleri kurmaya falan geçtiğiniz altın çağın başlagıcından mrb demişsinizidir zaten. erken yaşlanırsın yapma, zaten geldin 40'ına.
kriz dönemleri gibi bazı dönemlerde daha yoğun hissedilen kaygı. bu dönem, 2001 krizi sonrasına benzer şekilde işsizliğin arttığı bir zaman dilimi olduğu için 2019 mezunlarını şanssız görüyorum. çoğu yüksek lisansa yöneliyor mecburen. iyi veya kötü hiçbir şey sonsuza kadar sürmez, bu zorlu günler de geçecektir elbet, ümitvar olmalarını dilerim, Allah yardımcıları olsun.
Kapitalizmle uyumlu olan mezheplerce " rızk Allah'tandır, Allah'a güvenmiyor musun" ilkeleri ile perdelenmektedir, evet.

" Allah rızkı istediğine verir" lakin verdiği kişiye de ihtiyacı kadar tüketmeyi helal kılar. İhtiyaç dışı malı yoksula, yetime, yolda kalmışa, orduya, devlete ( enfal 60) harcanmasını emreder ( Bakara 219)

git