geline takılacak altın

1 /
dirseğe kadar altın takmayacaksam takı töreni yapmama da gerek yok denilesi miktarı anlatan başlık.

bunun için ekstra duyar kasmak manasız benim gözümde, herkes karınca kararınca destek olmaya çalışır yeni evli çifte, kimisi bunu kimselere göstermeden kapalı bir torbaya sıkıştırarak yapar, kimisi fıtratı gereği gözlere sokarcasına tabela gibi hediyesini gelin damadın üzerine geçirerek, yetişme ve eğitilme ile ilgili mevzular bunlar...
Bu nasıl bir altınsa inanılmaz bir etkisi var, o kırmızı deftere doğru giderken bu hanım kızlarımız git böyle oluyorlar. O mütevazi, "seninle bir ömür, ah ben, her şeyi var ben" gidiyor yerine "hamama giren terler" diyen ne koparsam kardır kafasında ve bu yapılanı da kendi değeri olarak gören hanım kızlar çıkıyor. İçi dışı değişiyor mübarek. He bi de bunu destekleyen şu görüş var: "kızım onu bunu, mehiri, falan filan inter milan çok iste, iste ki değerini bilsinler, kıymet vermezler sonra". Bu ne zaman kıymete giriyor, kavgalar başlayıp canlar yanınca "ooh neyse altını, onu bunu da tam istemiştim. Bana ne yaptın ki diyemem. Yapmazsa ikinci kavgalar ve sonuçlar ve zaten demeler de buradsn başlıyor" iç rahatlığı var. Ya geline takılacak altın konusunda anlayışlı olsaydı. Kendini salak, aptal, saf, enayi falan hissededekti. Kısaca başından sonuna menfaat iç çatışması. Yani aslında bir ömür sürebilecek evliliğe daha baştan skt (son kullanma tarihi) veriyorsunuz.

Geline takılacak altın, turnusol kağıdı gibi görev görmekte. Anlayışlı olun hanım kızlarımız ve daha da önemlisi aileleri. (gerdan takacak mısın {burası anlayış kısmı}, emaneten taksan? {çözüm odaklı anlayış kısmı}, tamam babama sonra takacağını söylerim {anlayış ıı.}) diyeni gözümle gördüm ben. Bayılazaam. Şakacıktan kızlar işte. Böyle kafalar olunca erkekler ne dese haklı.

düğünlerin en saçma salak adetlerinden biri.
tonla altın olsa ne olacak olmasa ne olacak. öbür dünyaya götürüyor musun? yok.
peki bu dünyada ne işe yarıyor. süs diye mi saklayacaksın?
sırf konu komşuyu "çatlatmak" için borç harç altın takılıyor.
elinde ne varsa o takılır. gösteriş için takılmaz. borçla hele hiç takılmaz. o borcu ödeyecek olan yine sensin veya senin ailen.
mutluluk nedir? bir olmaktır birlikte olmaktır. mutluluk eşinin mutlu olmasıdır.
eşler birbirini üzecekse, aileler birbirini zora sokacaksa evlenmenin ne anlamı kalıyor.
bence en önemli kriter eşin mutlu olmasıdır. konu komşunun ne dediği değil.
ancak kadınların büyük kısmı ziynet eşyası konusunda çok hassaslar.
altın altın daha çok altın.
sözlerim yanlış anlaşılmasın ama sen kendine altınla değer mi biçiyorsun??
evlendikten sonra eşin sana değer veriyor mu vermiyor mu o önemli.
sonrasında sana değer vermedikten sonra düğünde ağırlığınca altın taksa ne olur.
Sonrasında gelin ve damada kalmayacaksa hiç bir manası olmayandır.
Yani borca girecek yada iki tarafı da müşküle sokacaksa sağ cepten alıp sol cebe koymak gibi anlamsız huzur kaçıran işler olur.
çok nişanlının nişanlılık evresinde sıkıntılarından birisi olmuştur. Kız tarafında düstursuz birisi var ise oğlan tarafını zorlar, oğlan tarafı da seven zorlamaz diye düşünür ve bu iş olmaz deyip "sana kız mı yok" cümleleriyle o aileden uzaklaşırlar. Oysa herkes mantıklı düşünse ne güzel olacak.