Gençler dünyayı tanımak istiyorlar

1 /
bir tespit.

keşke daha gençken ben de dünyayı tanımak isteseydim. istemek aklıma gelseydi.

bu gençleri kutluyorum. başlığa konu olan açıklamadan, açıklamanın maksadından bağımsız, insan dünyayı tanımak istemeli, ha dünya derken, yaşanılan yer de dünyaya dahil * o ayrı konu, yeryüzü diyelim, ya da kainat.

ben daha genç olduğum zamanlarda dünyayı tanımak, anlamak, ne oluyo lan burda demek hiç aklıma gelmemişti. işte ilk gençlik diye tabir ettikleri lisenin sonlarında tek düşündüğüm üniversiteydi. soğuk arka odada, elektrikli sobayı yakıyorum madem ders çalışmalıyım vicdan azabıyla çalışmaya çabalamıştım. sonrasında asla bitiremeyeceğimi düşündüğüm okul.. bırak dünyayı tanımak, anlamak, üniversite sonrası hayat ile ilgili, iş, güç, aile gibi hiç bi hayalim yoktu. saçma sapan hudutlarla düşünce dünyası minnacık sularda boğulmuş, ikinci sınıf vatandaş, öteki olarak yaşamanın ajitasyonu tüm hücrelerimi kaplamışken, hayatın anlamı sadece var olma savaşıydı. savaşmak dediysem, o psikolojide olmak işte, ezilme, hor görülme, bunu anlamlandıramayış, tanısalar severler aslında ezikliği ile hep iyi çocuk olma çabası falan filan.

ama işte aslında savaşmasam da varmışım meğer. yüce rabbim cismimize ruh üfledikten sonra ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardır. varsın, bir insansın, orası tik, sonraki evreye geçmek gerekmiş, işte farkındalık, tanıma, anlama vesaire, neciyse sonrası artık. sırayı şaştık malum. ha o savaşanlar, kutlu mücadelenin kahramanlığı gibi şeyleri falan diline pelesenk edenler de zaten ya yalancıymış ya da sürreal bir evrende yaşıyorlarmış.

şimdi bakıyorum sağda solda görüyorum, işte, normal, yetişkin, kocaman, saygın, yaşadığı dünyaya entegre, hayattaki bi takım olayları çözmüş bi insan olarak hayatına devam eden insan, doğum günü kutlanıyor; yaş 23. yirmiüç. yirmi üç ne lan? yirmi üçünde bu seviyeye nasıl geldin sen. öss cenderesi, okul bitirme, iş bulma, klas bir hayat arkadaşı bulup toplum tarafından onaylanma. bunları ne ara yaptın da anan, baban, akrabaların, çevren seni bir birey olarak kabul etti de insan olma mertebesine eriştin. bunları yapmadıysan, kaç yaşına gelirsen gel, insanın bir alt türü, pirimitif bir canlı olarak algılanıp ciddiye alınamaman gerekiyor.

işte demek ki gençlik bunu aşmış, çözmüş bişeyleri de ben bi yerlerde gene bişeyleri kaçırmışım. evet gençler dünyayı tanımak istiyorlar, bi kısmını da tanımışlar hatta. helal olsun onlara.
bunu diyen vedat bilgin önemli bir entelektüeldir, erol güngörün öğrencisidir zamanında köşe yazılarını okurdum severdim ki akil adam heyetinde olmasına rağmen. ama işte siyaset azizim siyasete girince entelektüellik falan kalmıyor.
Gençler evinde oturup sadece bilgisayar ile dünyayı tanımak isteseler, bilgisayar almaya paraları yok. Gençler oyun oynuyorlar bayılıyoruz diyorlar oyun fiyatlarından haberleri yok. He he dünyayı görmek istiyorlar.
dolar yükselmiyor tl değer kaybediyor dediğimiz zaman küfür edenler bunlar değil mi? ulan işine gelmeyince nasıl da küresel bir bakış açısı ortaya koyuyor herifler. kendin çal! kendin oyna devam.