george orwell

1 /
kitaplarının üstündeki telif hakkı kalkınca kitapları küçük prens'in hazin sonunu yaşayan yazar. artık 1984lü bardak, çanak görmeye hazırlanın.
eserlerinin kamu malı olmasından sonra, daha önce 35 liraya satıldığını gördüğüm hayvan çiftliği kitabı 5,5 liraya kadar düşmüş. demek ki bir kitabın asıl maliyeti kağıdı, baskısı değil telifi imiş.
içinde bulunduğumuz yıl itibariyle telif hakkı bitmiş olan yazardır.
"orjinaline yakın çeviri okumazsam geceleri rahat uyku uyuyamam" diyen ruh hastaları ve ben can'dan okumaya devam edeceğiz .
geri kalanlara çeviri terörü karşısında Allah' tan sabır niyaz ederim.
Eserlerindeki telif hakkı 2021 itibariyle bitecek yazardır. Yayınevlerinin hemen hemen hepsi orwell eserlerini bastı pusuda bekliyor. İkinci bir sabahattin ali vakası ile karşı karşıya kalacağız. Elbette ki her yayın evi basınca daha ucuzlayacak bu okur açısından önemli ama, yine de seçici olmakta fayda var. Çevirmenin işinin ehli olmayışı okuma zevkini baltalıyor.
Etraftaki bir çok insanın Belki de ölmüş olduğu kafama dank etti.
Bir insanın kalbi durunca ölmüş olduğunu söyleriz.
Belki insan, beyni durunca ölüyor. Yeni bir düşünceyi idrak etme gücünü yitirince....
George orwell.
"Bugün yaşadığımız hayat! Hayat değil bu; kokuşmuşluk, hayat içinde ölüm. Bilinçsiz evlere bak ve içinde yaşayan anlamsız insanlara bak! Bazen hepimizin birer ceset olduğunu düşünüyorum. Kokuşmakta olan cesetler."
(Aspidistra, George Orwell)