Gerçeğin yolu

1 /
siddhartha'nın yani namıdiğer buda'nın sözlerinden ve öğretilerinden oluştuğu düşünülen dilimize cengiz büker tarafından kazandırılan derleme anonim eser. Kitap Canı sıkkın, yabancılaşmış, boşlukta hisseden kimselere bilhassa fayda sağlayabilecek, yani ruhu daralana ilaç gibi gelebilecek bir takım reçete niteliğinde cümlelerden oluşuyor. Yanısıra klasik Budist öğretisinin bir takım temel paternlerini öğrenme şansı sunuyor okuyucusuna;

Sevinçler... Başka kimsenin göremediği sevinçler... Arzulardan arınmış olanlar orada o sevinçleri bulacaktır; onlar duygusal zevkleri aramazlar.

İçe dalanlar kendini koyup gider, bir ev buluverince sevinmezler; gölünü terk eden kuğular gibi, evlerini geride bırakırlar.

Gezisi sona erene, kaygılardan soyutlanmış, tüm benliğinden soyunmuş, zincirlerini koparmış olana artık acı çekmek yoktur.

Gibi kısımlarıyla meditasyon ile varılan bir takım uğrak noktalarına öz bir şekilde değindiğini görüyoruz. Ayrıca birçok noktada futuhul gayb eseri ile benzerlik göstermesi de hoş bir detay.