gini katsayısı

bir ülkede mili gelir dağılımının adil olup olmadığını ölçmeye yarayan bir katsayıdır. lorenz eğrisi üzerinde gösterilir. bu katsayı 0 ile 1 arasında olup, değer 0'a ne kadar yakınsa gelir dağılımı adil olmaya o kadar yakın, 1'e ne kadar yakınsa gelir dağılımı adil olmaktan o kadar uzaktır. bu katsayı açısından türkiye dünyada gelir dağılımı adaletsizliğinin had safhada olduğu ülkelerden biridir.
devamını gör...
gelir dağılımındaki eşitsizliği ölçmeye yarar. bence bir ülke ekonomisi için en önemli göstergelerden birisidir. milli gelir rakamı bir göstergedir, kişi başına düşen ortalama milli gelir rakamı da önemlidir. ancak bu ortalam düşen gelir miktarının nasıl dağıldığı bence daha önemlidir.

örneğin 5 nüfuslu bi a ülkesi olsun. a ülkesinin toplam geliri 100 birim olsun. bu durumda a ülkesinin kişi başına düşen ortalama milli geliri de 20 birim olur. ancak bu bilgiler gerçek dağılım hakkında bir fikir vermez. a ülkesinde bu gelirin 80 birimini x kişisinin, kalan 20 birimi de diğer 4 kişinin 5 birim olarak paylaştığını düşünelim.

şimdi bi de 5 nüfuslu b ülkesi olsun. toplam milli geliri 80 birim olsun. bu ülkenin kişi başına düşen ortalama milli geliri 16 birim yani a ülkesinden kötü. ancak dağılımın eşit olduğunu varsayalım. bu durumda b ülkesindeki herkes 16 birimlik gelire sahip olacak demektir.

milli geliri ve kişi başına düşen ortalama milli geliri daha yüksek olan a ülkesi mi daha yaşanılası bir yerdir yoksa nispeten daha az gelire sahip ama dengeli bir gelir dağılımına sahip b ülkesi mi? cevap a ülkesi değil, tabi ki b ülkesi.

işte gini katsayısı kabaca bunu ölçmeye yarıyor. ülkemizde bu rakam bence çok yanlış bir uygulama olarak tüik tarafından 3 senedir hesaplanmıyor veya açıklanmıyor.
ama cia'in yaptığı bi hesaplama var. ne kadar doğrudur, hangi verileri kullanmıştır bilemiyorum. ama buna göre ülkemiz gelir dağılımındaki en dengesiz 56 ıncı ülke.
aha da linki.
https://www.cia.gov/library...
devamını gör...
bir ülkede milli gelirin dağılımının adaletli olup olmadığını ölçmeye yarayan bir katsayıdır. katsayı 0 ile 1 arasında değerler alır ve yüksek değerler daha büyük eşitsizliğe tekabül ederler.
devamını gör...
turkiye'de yuksek degildir, orta derecededir (dusuk olmasini isterdik, o ayri). yuksegini gormek isteyenler afrika'ya ve guney amerika'ya gitsinler. oralarda 0.50-0.70 civarindadir. Allah korusundur.
devamını gör...
[eko.] [ist.] [topb.] ıtalyan istatistikçi corrado gini'nin geliştirdiği, gelir ve varlık dağılımlarındaki eşitsizliğin derecesini ölçmede kullanılan, sıfırla (tam eşitlik) bir (mutlak eşitsizlik) arasında sıralanan, sıfıra doğru gittikçe eşitliğin azaldığını, bire doğru gittikçe eşitsizliğin arttığını gösteren, bir gelir eşitsizliği göstergesi.

(alm. gini-koeffizient, m; fr. coefficient de gini, m; ing. gini coefficient)

*
devamını gör...
ülkede milli gelirin ülke vatandaşları arasındaki dağılımını ölçen bir istatistiksel hesaplamadır. corrado gini tarafından geliştirilerek makalede yayınlandı. sıfır ile bir arasında değer alır. sıfır olduğunda milli gelir bireyler arasında eşit paylaşılıyor demektir. bir olduğunda ise sadece bir kişi yiyor anlamına gelir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.