gökdelen

1 /
Batılı Seküler zihniyetin ürünüdür. Kadim medeniyetlere baktığımızda böyle yapılar görmek pek mümkün değil. Elbet yüksek binalar var ama kullanış biçimi ve imar edilişi daha farklı. Ki tabiî malzemelerden inşa edilir. Lakin bu gökdelen denilen tower lar gayrî tabiî şeylerdendir. Fıtrata aykırıdır. Evvelde batıya has bir yapı iken, 60 -70 yıl içinde çekirge sürüsü gibi dünyayı istilâ etmiştir. Tanrıya kafa tutan bir düşünce temeli ile tasarlanmıştır. Aklını, fikrini hinliğe çalıştırmış köksüz insanoğlundan da insanî ve başka birşey beklemek mümkün olmazdı sanırım.
evet gökdelen göğe zarar veriyor. Gökdelenler şehre düşen yağış miktarını bile etkilediğini okumuştum bir yerde ama yıllar önceydi kaynağı bulursam eklerim.
#3005789 güzel bir alıntı vermiş eskiler.
Çok ofansif bir kelime. Gök delen. Göğe zarar veriyormuş gibi bir anlam çıkarıyorum.

Bana masal anlatma filminde bir sahnede söyle bir replik geçer ve çok anlamlıdır;

"Bu gökdelenler de şehrin mezar taşları gibi."
Skyscraper'ın türkçesi. Oysa scrape fiili delmek değil, kazımaktır. Hemde böyle garç gırç rahatsız edici seslerle kazımaktır. Rahatsız edici bir eylemdir özünde. Dolayısı ile skyscraper gök kazıyıcı gibi sanki göğe karşı , insanın gökyüzüne karşı zarar veren bir eylemi gibi olumsuz bir çağrışım yapar ingilizcede, ama türkçesinde sanki insanoğlunun göğe karşı kazandığı bir zaferin(!) ifadesi gibi kibir dolu bir hal alır, sanki güçlü bir silaha verilen isim gibidir gökdelen...

O yüzden bizde bir gökdelene bakanda: "vay be adamlar ne yapmışlar ha!" hayranlığı uyandırırken, ecnebilerde genelde zengin görgüsüzlüğünün, hadsizliğinin büstü gibi algılanır.
2073 yılının Türkiye'sinde, istanbul'dayız. sadece zengin olanların nefes alabildiği, diğerlerinin yılkı insanı olarak yaşadığı, niyorklu tarafından gökdelen tarlasına çevrildiği, tekellerin her yeri ele gecirdiği, tüm eğitim kurumlarının, sağlık hizmetlerinin özelleştirildiği, denize girmenin, meyvenin tadına dalından kopararak bakabilmenin nostalji olduğu bir yerdeyiz.
''gökdelen.
nedir gökdelen?
firavun'dan miras kalan ve tanrı'ya kafa tutan bir kule mi? yoksa çağdaş küresel fikriyatın dünyayı istila eden zihniyet sembolü mü? evet o. nereye bir gökdelen dikilmişse, orada paganist gücün paradan başka ilah tanımayan kanunu geçer.
''

*


--- alıntı ---

nedir gökdelen?
firavun’dan miras kalan ve tanrı’ya kafa tutan bir kule mi? yoksa çağdaş küresel fikriyatın dünyayı istila eden zihniyet sembolü mü? evet, o. nereye bir gökdelen dikilmişse, orada paganist gücün paradan başka ilah tanımayan kanunu geçer.

--- alıntı ---