görme biçimleri

1 /
John Berger tarafından yazılmış bir kitaptır. her gözün tabiatı başka bir perspektiften gördüğünü anlatan bir eserdir. genel perspektifin batı'ya özgü olduğunu düşünür.

Doğa manzaraları, Resim sanatı, fotoğraflar, reklam panoları ve televizyon gibi görsel ögeler arasında çağlar boyunca yaşanan değişimi ve bu değişim sonucunda insanın çevresindeki bu uyarıcılara verdiği tepkileri inceleyen john berger kitabı. Bilhassa çağın getirdiği hıza uyarak sürekli bir mesaj, satın alma kaygısı yaratan reklamları yerden yere vuran kitap, içerisinde orta ve yakın çağa ait birçok farklı ressamın sanat eserini de barındırıyor. Hülasa görme biçimlerini, çevremizdeki görseller ve hayatımıza etkilerini merak edenler için hoş bir kitap. Daha önce duymamış olabileceğiniz güzel tabloları öğretmesi de cabası.

(bkz: hareket ve imge)
--- alıntı ---

bir doğa resmi gördüğümüzde kendimizi onun içine koyarız. geçmişte yapılmış sanata bakıyorsak o zaman kendimizi tarihin içine koymuş oluruz. bu sanatı görmemiz engellendiğinde aslında bizim olan tarihten yoksun bırakılmış oluruz. bu yoksunluktan kim yarar sağlar?
sonuçta geçmişin sanatı, mutlu azınlığın kendine bir tarih yaratmaya çabalamasından dolayı bulandırılmaktadır.
bu tarih, geriye bakıldığında yönetici sınıfların oynadığı tarihsel rolü haklı gösterebilir. böyle bir haklı çıkarmanın çağdaş dilde hiçbir anlamı yoktur. bundan ötürü ister istemez bulandırıcıdır.

--- alıntı ---